• W tej zakładce będziemy zamieszczali informacje

o pracy Samorządu Uczniowskiego.

Pozdrawiamy

We wrześniu ubiegłego roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Szkoła Demokracji, realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Akademią Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie. Głównym celem Szkoły Demokracji jest zwiększanie poczucia wpływu uczniów i uczennic, rozwój partycypacji i samorządności uczniowskiej. Program Szkoła Demokracji należy do obszaru Angażuj Obywatelsko, który ma zachęcić uczniów do podejmowania działań z zakresu: wolontariatu, samorządności, przedsiębiorczości w szkole i środowisku lokalnym. Więcej informacji o CEO znajdziesz tutaj: Szkolenia dla nauczycieli, doskonalenie zawodowe, projekty edukacyjne | ceo.org.pl

Podczas trwania programu rozwój samorządności uczniowskiej, jego idee i wyzwania – działania, realizowane były w następujących obszarach:

1. wybory i kwestie formalne

2. komunikacja i media

3. działania uczniów i uczennic

4. podejmowanie decyzji

5. uczenie się i nauczanie.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły podjął następujące wyzwania. W obszarze:

-wybory i kwestie formalne- tworzyliśmy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole- uchwaliliśmy regulamin powoływania Rzecznika Praw Ucznia. Chcielibyśmy powołać Rzecznika jeszcze w tym roku szkolnym.

-komunikacja i media- stworzyliśmy stały sposób komunikacji pomiędzy uczniami i władzami SU- zagospodarowaliśmy tablicę informacyjną i umieściliśmy przy niej skrzynkę do komunikacji z SU, utworzyliśmy zakładkę SU wraz z mailem zwrotnym na stronie szkoły. Link do filmu przedstawiają-cego realizację zadania znajdziesz tutaj:  https://drive.google.com/file/d/14EVpwR2UKzwU2kv_0v14EFSMJx-7owDQ/view?usp=sharing

-działania uczniów i uczennic- przeprowadziliśmy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż diagnoza. Wnioski po przeprowadzeniu diagnozy przekładamy na konkretne działanie i umieszczamy w planie pracy- diagnozę przeprowadziliśmy za pomocą chorągiewek umieszczonych na korytarzu szkoły, pomysły uczniów są realizowane podczas trwania roku szkolnego.

W trakcie trwania projektu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego spotykali się z  mentorem panem Januszem Żmijewskim, koordynatorem CEO. Dzięki tym spotkaniom poszerzyli swoją wiedze z zakresu demokratyzacji szkoły i praw ucznia. Uczniowie odbyli również indywidualne szkolenia z zakresu komunikacji i informowania, finansowania, inicjatywy obywatelskiej, debaty oksfordzkiej i bycia młodym liderem.

Praca nad wyzwaniami i szkolenia spowodowały rozbudzenie idei samorządności wśród uczniów oraz rozbudziły większe zaangażowania w pracę na rzecz społeczności uczniowskiej.

Miło nam poinformować, że nasza praca została doceniona. Uczniowie biorący udział w programie oraz szkoła otrzymali certyfikaty Szkoły Demokracji. Bardzo dziękujemy za wytrwałą pracę i gratulujemy. W projekcie brali udział Milena K. i Zofia J. z klasy 7a, Marta D. z klasy 7b, Karolina M., Celina P. i Dominik K. z klasy 8a oraz Lisa J. z klasy 8b.

Więcej informacji o działaniu Szkoły Demokracji oraz nasze relacje z realizacji wyzwań znajdziesz tutaj: Szkoła demokracji - Strona Główna (ceo.org.pl)

Zdjęcia w Albumie fotograficznym.