• Ekstremalna przygoda!

          •    Super zabawa w Adrenalina Park w Sokolnikach koło Kątów Wrocławskich dostarczyła wielu emocji i niezapomnianych chwil wszystkim uczestnikom  wycieczki w klasie 6b.

                  Zarówno chłopcy jak i dziewczyny z naszej klasie lubią wyzwania i aktywny wypoczynek, dlatego nie straszny nam był park linowy .Oczywiście przed rozpoczęciem zabawy małe szkolenie!

               Wchodzimy na trasę - mamy do pokonania  między innymi  liany, mosty birmańskie, złośliwe belki i kładki ”H”, a do tego ta wysokość ….. około7- 8 metrów nad ziemią.

                 

              Mimo zmęczenia czekały nas jeszcze inne  przygody. Tyrolka o długości 155m pozwoliła nam poczuć adrenalinę i uwolnić szalone okrzyki radości.

               Po jeździe trzeba było się wyciszyć i celnie strzelać na strzelnicy paintballowej. Naboje z kolorową farbą okazały się świetną zabawą.

              Jeszcze tylko łuki do ręki i każdy mógł  sprawdzić swoje opanowanie i precyzję oraz to, czy może zostać sławny jak Robin Hood.

              

               Na zakończenie wspólnej zabawy czekała na nas  strzelnica i strzelanie z broni pneumatycznej. Strzały na wesoło do tarcz bądź kaczek, które znikały gdy w nie trafisz pomogły nam wytrenować oko i rękę.

            Oczywiście nie zabrakło czasu na mały piknik klasowy i grę w piłkę!

                

              Na wycieczce wszyscy wykazali się dobrą kondycją i stawili czoła proponowanym wyzwaniom. Pogoda  i dobre humory dopisały wszystkim uczestnikom, a dzień spędzony na świeżym powietrzu sprzyjał integracji.

             

                                                                                               Opiekunowie wycieczki: A. Grodzińska

                                                                                                                                          E. Borowska-Gancarek

        • Wycieczka klas III do Młyna Skokowa
          • Wycieczka klas III do Młyna Skokowa

          •        Skąd się bierze chleb na naszych stołach? A skąd mąka do jego wypieku? Na te i inne pytania klasy trzecie szukały odpowiedzi podczas wycieczki do starego młyna w Skokowej, który działa już 115 lat, a prowadzony jest od wielu lat przez rodzinę Sznajderów.  Podczas wycieczki uczniowie zostali oprowadzeni po młynie przez gospodarzy, zapoznali się z urządzeniami i nazwami maszyn, sposobem przetwarzania ziarna na mąkę, próbowali jak smakują otręby, próbowali odróżnić mąkę pszenną od żytniej. Dzieci zadawały wiele ciekawych pytań. To była bardzo pouczająca wyprawa, która wzbogaciła wiedzę trzecioklasistów.

        • Klasa Va na Politechnice Wrocławskiej
          • Klasa Va na Politechnice Wrocławskiej

          •             We wtorek 20 września uczniowie klasy Va  wraz z wychowawczynią i Panią Dyrektor Jolantą Dudczenko uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez wykładowców Wydziału Inżynierii Środowiska  na Politechnice Wrocławskiej. W tym roku już po raz XIX odbywał się Dolnośląski Festiwal Nauki, a „Świat recyklingu” – to jedna z atrakcji, z której mogliśmy skorzystać. Na wstępie klasa została podzielona na dwie grupy, kiedy jedna brała udział w wykładzie o recyklingu, druga w laboratorium wykonywała fascynujące doświadczenia pod okiem naukowców, następnie była zamiana. Uczniowie między innymi badali właściwości cieczy nienewtonowskiej, dowiedzieli się  jak wykonać „wybuch wulkanu”, zrobili „wzburzone morze” w butelce czy malowali barwnikami  na mleku. Zajęcia były bardzo interesujące, wszyscy z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyli, a na koniec w nagrodę każdy otrzymał upominki.

            Wychowawczyni – Katarzyna Mackiewicz

        • „Bajki Pana Perrault” – IVa w teatrze
          • „Bajki Pana Perrault” – IVa w teatrze

          •     Nie ma na świecie dziecka, które nie znałoby Czerwonego Kapturka. Tomcio Paluszek to postać kultowa. Nieco mniej znane są perypetie księżniczki przebranej w oślą skórkę. Właśnie te trzy opowiadania (Czerwony KapturekTomcio Paluszek oraz Ośla skórka) składają się na rozśpiewany spektakl Teatru ARTENES pt. Bajki Pana Perrault”.

              23 września klasa IVa  miała możliwość zobaczyć próbę generalną tego właśnie spektaklu. Mistrzem ceremonii, był sam Pan Perrault, który wprowadził dziecięcą widownię w swój zaczarowany świat, pomagając jej dostrzec tkwiący w każdej historii morał.

               Czy starszych należy słuchać? Jak zachowywać się wobec obcych? Co jest ważniejsze: postura czy rozum? A może najważniejsze w życiu są nadzieja i miłość?

               Sam autor wszystko dokładnie wyjaśnił wraz ze swoimi ulubionymi postaciami. Bajki były pełne humoru i niezwykle pouczające. Przepiękne stroje, wspaniała dekoracja i efekty świetlno – dźwiękowe uatrakcyjniły spektakl, który bardzo podobał się uczniom.

        • Uwaga konkurs!
          • Uwaga konkurs!

          •   

             

                   Z okazji 23. polskiego finału akcji „Sprzątanie Świata” ogłaszamy konkurs plastyczny, na wykonanie nowych, użytecznych przedmiotów z materiałów wtórnych np.: butelek szklanych, butelek PET, makulatury, puszek czy zakrętek. Technika wykonania prac dowolna. Prace składamy do 30.09.2016 w sali 34. Najciekawsze prace będą zaprezentowane w holu Szkoły.

            Karolina Wierdak- Choroś

          •  

            Zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów

            na zebrania z wychowawcami:

            w czwartek – 8 września 2016r. godz. 17.00 – oddziały przedszkolne

            we wtorek – 13 września 2016r.:

            • 16.30 – spotkanie rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy
            • 17.00 – klasy I - III
            • 17.30 – klasy  IV – VI

                     Spotkanie z nowo powołanymi radami oddziałowymi rodziców kl. I - VI i oddziałów przedszkolnych odbędzie się 13 września 2016r. o godz. 18.00.

            Spotkanie kl.2a  w środę 14.09.16r. o godz. 18.00, s.5.

            Jolanta Dudczenko

            dyrektor szkoły

          •         7 września w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się podsumowanie  Gminnego Projektu Rewitalizacji Gminy Oborniki Śląskie na lata 2016-2026. Podczas uroczystej konferencji laureaci konkursu "Oborniki Śląskie w przyszłości", skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Wśród nich znalazł się również Andrzej Nowak z klasy IIIb. Gratulujemy!

                   Tu można obejrzeć wszystkie nagrodzone w konkursie plastycznym prace - http://www.oborniki-slaskie.pl/news/podsumowanie-konkursu-oborniki-%C5%9Bl%C4%85skie-w-przysz%C5%82o%C5%9Bci

        • Stypendium szkolne, rok szkolny 2016/2017
          • Stypendium szkolne, rok szkolny 2016/2017

          • Co warto wiedzieć na temat zasiłku i stypendium szkolnego o charakterze socjalnym?

            Pomoc materialna przysługuje:

            1. Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych  do czasu ukończenia 24 roku życia.
            2. Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
            3. Uczniom szkół niepublicznych, które nie posiadają uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (do osiemnastego roku życia).

             

            Charakter pomocy materialnej:

            1. socjalny (stypendium szkolne, zasiłek szkolny),
            2. motywacyjny (stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe, stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego) stypendium Burmistrza Obornik Śląskich .

             

            Uczniowi może być przyznana pomoc o charakterze socjalnym i motywacyjnym.

            Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Oborniki Śląskie określa uchwała Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich nr 0151/XXXIV/251/05 z dnia 23 maja 2005 r..

            Stypendium szkolne może otrzymać: każdy uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

            Formy udzielania stypendium szkolnego:

            1. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
            2. pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników, i innych przedmiotów obligatoryjnie wymaganych przez szkołę,
            3. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy to uczniów szkół ponadgimnazjalnych),

            Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 514 zł netto stan na miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

            Stypendium szkolne jest przyznawane uczniom na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, słuchaczom od października do czerwca. Wniosek o stypendium można złożyć tylko raz w roku. I tak uczniowie mają termin do 15 września, a słuchacze do 15 października. Tylko w uzasadnionych przypadkach wniosek taki może wpłynąć w terminie późniejszym. Usprawiedliwieniem może być np. pobyt w szpitalu, nagła utrata źródła dochodu , pożar.

            W kwestii kryteriów udzielania pomocy ustawa o systemie oświaty odnosi się do ustawy o pomocy społecznej. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, słuchacz, wychowanek, który wykaże, że miesięczny dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej niż kwota,  która aktualnie wynosi 514 zł.

            Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

            1. rodziców/prawnych opiekunów albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły w sprawie zasadności i formy przyznania pomocy,
            2. stypendia szkolne mogą być przyznane z urzędu (dyrektora szkoły, wychowawcy klasy).

             

            Co wlicza się do dochodu.

            Za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania po odliczeniu kosztów ich uzyskania, składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, a w szczególności:

            • każde wynagrodzenie za pracę;
            • dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego -  przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 288 zł;
            • dochód z działalności gospodarczej;
            • świadczenie otrzymywane z powodu odbywania przez członka gospodarstwa domowego służby wojskowej lub zastępczej;
            • świadczenia pomocy społecznej;
            • alimenty stypendia emerytury i renty w tym zagraniczne;
            • inne periodycznie uzyskiwane dochody, zwłaszcza z najmu, praw autorskich lub wykonywania wolnych zawodów.