• Program - Bezpieczna Sieć

Program „Bezpieczna Sieć”

Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Jako narzędzie pracy i rozrywki stał się niezbędny w większości firm, instytucji, organizacji i w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Sieć jest bankiem informacji ze wszystkich dziedzin dostępnym wszystkim zainteresowanym.

Jednak z używaniem Internetu wiążą się także potencjalne niebezpieczeństwa zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom. „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” – to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci. Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem, ale z jego użytkowaniem wiąże się pewne ryzyko. Konieczne staje się więc stosowanie w cyberprzestrzeni zasady ograniczonego zaufania.

Program „Bezpieczna Sieć” jest skierowany do całej populacji uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich, ze względu na realizację planu rozwoju, który w procesie edukacyjnym i wychowawczym uwzględnia stały kontakt i pracę ucznia z komputerem już od klasy pierwszej.

Stawia to wymóg włączenia w poszczególne programy nauczania treści związanych z bezpiecznym korzystaniem z komputera, umiejętnym wyszukiwaniem informacji w Internecie, zachowania zasad higieny pracy umysłowej, profilaktyki uzależnień, ryzyka konfliktu z prawem oraz zagrożenia przenikania treści niewłaściwych dla nieprzygotowanego jeszcze odbiorcy, jakim jest uczeń szkoły podstawowej.

Działania prowadzone w ramach programu „Bezpieczna Sieć” mają na celu:

·        Profilaktykę – udział dzieci i młodzieży w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Sieci ma uświadomić im zagrożenia czyhające w świecie wirtualnym,

·        Promocję bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu.

W związku z powyższym Program profilaktyczno-edukacyjny „Bezpieczna Sieć” przewiduje przede wszystkim zapoznanie uczniów z aktualną wiedzą na temat zalet oraz zagrożeń wynikających z postępu cywilizacyjnego, dostosowując treści do możliwości odbiorczych ucznia, na poszczególnym etapie edukacyjnym. Informacja kierowana jest również do rodziców, którzy, jako prawni opiekunowie, powinni mieć świadomość uczestnictwa swojego dziecka w nieuniknionym procesie, jakim jest stawanie się użytkownikiem Internetu . Użytkownikiem, który dokonuje własnych wyborów.

Realizatorami Programu są, począwszy od dyrektora szkoły, odpowiedzialnego za jakość oprogramowania zabezpieczającego, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, nauczyciel informatyki, plastyki, bibliotekarka, opiekunowie świetlicy oraz pedagog szkolny. Program zakłada wykorzystanie treści programu nauczania informatyki, programu nauczania w klasach I-III realizujących zajęcia z komputerem, dostępne scenariusze lekcji i zajęć.

Zaplanowana jest praca różnymi metodami - od wykładów, poprzez burzę mózgu, prezentację prac plastycznych i literackich, pracę w grupach, udział w spotkaniu z policjantem, m.in. poświęconemu tej tematyce.

Założeniem Programu jest systematyczne i długofalowe przekazywanie i   przypominanie treści związanych z bezpieczeństwem w Sieci, a w efekcie zwiększenie świadomości ucznia jako użytkownika systemu komputerowego.