• Projekt Bezpieczna Szkoła Cyfrowa

W 2016 roku Nasza Szkoła została zgłoszona do projektu, a we wrześniu 2017 roku przeszła pomyślnie rekrutację i została zakwalifikowana do projektu Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa.

Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa powstał po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

Realizujacja projektu opiera się na motywowaniu dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców do aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Projekt zakłada pewne systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

Wsparciem informacyjnym, edukacyjnym i doradczym zostało objętych 2200 szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i zawodowych, w tym 165 tys. uczniów, 220 tys. rodziców i 22 tys. nauczycieli.

Elementy realizacji projektu:

Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego- wydarzenia edukacyjno-informacyjne w szkołach prowadzone przez Edukatorów w formie warsztatów z uczniami oraz spotkań z nauczycielami i rodzicami (w sumie odbędzie się 2200 takich wydarzeń). Od września 2016 r. działaniami tymi objęte zostaną szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz zawodowe.

Konkurs Jesteśmy cyfrowobezpieczni!
          (3 edycje), w którym konkurować będą szkoły z całego kraju, organizując oryginalne zajęcia o tematyce bezpieczeństwa cyfrowego. Nagrodami będą mobilne pracownie cyfrowe, obozy edukacyjne dla uczniów oraz udział szczególnie zaangażowanych nauczycieli w letnich Edukampach.

Regulamin konkursu 3 edycjaZał. 1 Zadania i tabela punktacjiZał. 2 Wytyczne dla Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie.

Punkt konsultacyjny dla dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, w którym drogą elektroniczną i telefoniczną będzie można uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania odnoszące się do problemów bezpieczeństwa cyfrowego w środowisku szkolnym – punkt działał będzie 5 dni w tygodniu od 9-15.

OgólnopolskieKonwenty Bezpiecznej Szkoły (3 edycje: w październiku/listopadzie 2016, 2017 i 2018 r.) – dwudniowe spotkania z udziałem m.in. przedstawicieli MEN, ekspertów tematyki bezpieczeństwa cyfrowego z instytucji naukowych i policji.

Szkolenia dla 2200 Szkolnych Mentorów Cyberbezpieczeństwa – nauczycieli, którzy zdobędą uporządkowaną wiedzę, która pomoże im w koordynacji działań na rzecz ich zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego w macierzystych szkołach.

Portal Cyfrowobezpieczni.pl – platforma informacyjna, edukacyjna i promocyjna, zrealizowana w modelu portalu społecznościowego, adresowanego do wszystkich grup związanych z problematyką bezpieczeństwa cyfrowego w szkołach.

+ pakiet materiałów edukacyjnych, poradników, scenariuszy, kursów e-learnigowych, gier edukacyjnych i multimediów udostępnionych na otwartych licencjach nauczycielom i edukatorom.

Więcej informacji na temat projektu mozna znależć TUTAJ

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego "Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia" realizowanego w ramach programu rządowego "Bezpieczna+".

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". Partnerem projektu jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.