• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH  IV – VIII

          ZASADY EWALUOWANIA PRACY UCZNIA:

          1.Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
          2. Ocenie podlegają wszystkie formy aktywności ucznia.
          3. Każdy uczeń powinien w ciągu semestru otrzymać minimum 3 oceny.
          4. Prace klasowe, odpowiedzi ustne i kartkówki są obowiązkowe.
          5. Uczeń, który opuścił pracę klasową z przyczyn losowych powinien napisać ją w ciągu 2 tygodni od dnia powrotu do szkoły. Do momentu napisania w miejsce brakującej oceny widniej „0”
          6. Uczeń może poprawić ocenę z pracy klasowej w ciągu 2 tygodni od dnia jej oddania.
          7. Kartkówki są niezapowiedziane i zapowiedziane.
          8. Nie ma możliwości poprawiania ocen tydzień przed klasyfikacją.
          9. Nie ocenia się ucznia do 3-ech dni po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole.
          10. Nie ocenia się ucznia w trudnej sytuacji losowej.
          11. Uczeń, który opuścił więcej niż 50% lekcji nie może być klasyfikowany z przedmiotu.
          12. Uczeń ma prawo do dodatkowych ocen za wykonane prace nadobowiązkowe.
          13. Uczeń ma prawo dwukrotnie zgłosić nieprzygotowanie do lekcji.

                  14. Uczeń przyłapany na oszustwie (odpisywanie, podpowiadanie, itp.) w trakcie pracy klasowej, kartkówki lub  odpowiedzi ustnej, otrzymuje ocenę niedostateczną, bez możliwości jej poprawy.

          Narzędzia pomiaru osiągnięć uczniów

          Formy aktywności- Ocena
          1. Prace klasowe 1-6
          2. Kartkówki 1-6
          3. Odp. ustna 1-6
          4. Aktywność szkolna 1- 5
          5. Prace dodatkowe 4-6

           1.Nieprzygotowanie uczeń zgłasza na początku lekcji, a nauczyciel odnotowuje je, jako np w dzienniku. Otrzymanie drugiej np jest równoznaczne z   otrzymaniem oceny niedostatecznej. Prawo do „np” zostaje zawieszone na czas wystawiania ocen.

          2. Uczeń ma obowiązek nosić zeszyt, podręcznik i ćwiczenia, (jeśli są wymagane przez nauczyciela). Brak któregoś z komponentów jest równoznaczny z nieprzygotowaniem do lekcji.. Zgłoszenie takiego faktu jest odnotowane, jako nieprzygotowanie – „np”.

          Co powinien umieć uczeń w klasie IV-VIII

          Ocena celująca
          Sprawność mówienia: wypowiedz zgodna z tematem, logiczna, bogate słownictwo. Brak powtórzeń. Dopuszczalne potknięcia a nie błędy językowe.
          Rozumienie ze słuchu: bezbłędne rozumienie tekstów i dialogów prezentowanych przez rodowitych użytkowników  j. angielskiego. Krótka samodzielna wypowiedz na temat wysłuchanego tekstu.
          Czytanie: Szybkie czytanie ze zrozumieniem i umiejętność streszczenia czytanego tekstu.
          Pisanie: Praca pisemna całkowicie zgodna z tematem. Formułowanie zróżnicowanej pod względem morfosyntaktycznym i leksykalnym wypowiedzi pisemnej. Umiejętność posługiwania się słownikiem dwujęzycznym.

          Ocena bardzo dobra
          Sprawność mówienia: Umiejętność reagowania językowego w sytuacjach innych niż ćwiczone na lekcjach. Formułowanie płynnych, spójnych i logicznych wypowiedzi. Wyrażanie własnych opinii. Dopuszczalne drobne błędy gramatyczne i leksykalne, które nie zakłócają komunikacji językowej.
          Rozumienie ze słuchu: Bezbłędne rozumienie tekstów i dialogów rodzinnych użytkowników języka. Umiejętność bezbłędnej odpowiedzi na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.
          Czytanie: Pełne zrozumienie czytanego tekstu. Dopuszczalne potknięcia w wymowie przy czytaniu nowych wyrazów. Wyszukiwanie żądanej informacji.
          Pisanie: Całość wypowiedzi zgodna z tematem. Praca pisemna różnorodna pod względem leksykalnym i morfosyntaktycznym. Dopuszczalne sporadyczne błędy leksykalne, które nie zakłócają komunikacji językowej.

          Ocena dobra
          Sprawność mówienia: uczeń potrafi w sytuacji typowej, przećwiczonej na lekcji lub analogicznej prawidłowo zareagować. Wymowa zrozumiała. Wypowiedz w znacznym stopniu spójna i logiczna. Odpowiedni dobór słownictwa do zadania. Nieliczne błędy leksykalne i gramatyczne mogące w nieznacznym stopniu utrudnić komunikację językową.
          Słuchanie: dopuszczalne drobne nieścisłości w zrozumieniu słuchanego tekstu. Pełne zrozumienie po dwukrotnym przesłuchaniu. Poprawne odpowiedzi na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.
          Czytanie: Rozumienie czytanego tekstu. Umiejętność poprawnego przeczytania. Umiejętność posługiwania się słownikiem dwujęzycznym. Wyszukanie żądanej informacji.
          Pisanie: Wypowiedz zgodna z tematem. Praca pisemna opracowana poprawnie, lecz schematycznie. Wypowiedz w znacznym stopniu spójna i logiczna. Nieliczne powtórzenia jednostek leksykalnych. Nieliczne błędy gramatyczne i leksykalne, które nieznacznie mogą zakłócić zrozumienie.

          Ocena dostateczna
          Sprawność mówienia: uczeń zna podstawowe reakcje językowe w sytuacji typowej przećwiczonej na lekcji. Słownictwo podstawowe, mało urozmaicone. Wypowiedź w dużej mierze zgodna z tematem. Częściowo spójna. Błędy nieznacznie mogą zakłócić komunikację językową.
          Słuchanie: Niepełne rozumienie tekstu. Częściowo błędne odpowiedzi na pytania związane z wysłuchanym tekstem.
          Czytanie: Niepełne zrozumienie tekstu. Błędy w wymowie. Wyszukiwanie żądanej informacji mimo niepełnego zrozumienia tekstu.
          Pisanie: Uczeń potrafi budować krótkie wypowiedzi na znany temat. Używa podstawowego słownictwa. Powtórzenia jednostek leksykalnych. Tekst mało urozmaicony.

          Ocena dopuszczająca
          Sprawność mówienia: wypowiedz częściowo zgodna z tematem, niespójna. Ograniczenie się do reakcji na pytanie. Błędy gramatyczne i leksykalne utrudniające komunikacje.
          Słuchanie: Fragmentaryczne rozumienie tekstu. Po kilkakrotnym wysłuchaniu uczeń potrafi odpowiedzieć poprawnie na większość pytań dotyczących wysłuchanego tekstu.
          Czytanie: Tekst zrozumiany fragmentarycznie. Błędy w wymowie. Trudności z wyszukaniem żądanej informacji z czytanego tekstu.
          Pisanie: Praca pisemna częściowo związana z tematem, niespójna. Liczne powtórzenia leksykalne. Niewłaściwy dobór słów zakłócający zrozumienie pisanego tekstu.

          Ocena niedostateczna
          Sprawność mówienia: uczeń nie rozumie prostych wypowiedzi skierowanych do niego. Nie umie reagować zgodnie z sytuacją. Słownictwo ubogie utrudniające przekazanie myśli. Przypadkowy dobór słownictwa. Błędy gramatyczne i leksykalne utrudniające a nawet blokujące komunikację językową.
          Słuchanie: tekst zrozumiany fragmentarycznie. Nawet po kilkakrotnym przesłuchaniu uczeń nie potrafi odpowiedzieć poprawnie na większość pytań dotyczących wysłuchanego tekstu.
          Czytanie: tekst zrozumiany fragmentarycznie. Uczeń nie potrafi poprawnie go przeczytać i nie umie wykonać większości ćwiczeń dotyczących tekstu.
          Pisanie: Znaczne odstępstwa od tematu. Wypowiedz pozbawiona spójności. Słownictwo ubogie utrudniające przekazanie myśli. Rażące błędy gramatyczne i leksykalne.

          TRYB USTALANIA OCEN SEMESTRALNYCH I KOŃCOWOROCZNYCH

          1. Śródroczna i końcoworoczna ocena klasyfikacyjna jest wystawiana przez nauczyciela z uwzględnieniem średniej oraz  zaangażowania ucznia w realizację przedmiotu. Ocena z pierwszego semestru jest dopisana do drugiego semestru z wagą 10. Średnia ważona ocen jest narzędziem pomocniczym przy wystawianiu ocen klasyfikacyjnych.

          2. Zasady i tryb przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego określone są w Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania.

           

          Prace pisemne oceniane są wg następującej punktacji:

                      0 – 29% - niedostateczny

                     30 – 49% - dopuszczający

                     50 – 74 % - dostateczny

                     75 – 90% - dobry

                     91 – 97% - bardzo dobry

                     98 – 100% - celujący  

           

          Uczeń, który ma obniżone kryteria oceniania, jest oceniany wg następującego systemu procentowego:

          0 – 19% - niedostateczny

          20 – 39 % - dopuszczający

          40 – 54% - dostateczny

          55- 70% - dobry

          71 – 89% - bardzo dobry

          90 – 100 % - celujący