Erasmus+
Z Erasmusem+ na Malcie
W dniach 13-27 kwietnia 2024 r. nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich: Katarzyna Kabza, Magdalena Lewandowska, Justyna Mikołajczyk i Beata Rybaczuk uczestniczyły w dwutygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie.
Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego aktualnie w szkole projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Dzięki udziałowi w projekcie nauczycielki mogły poprawić swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a wszystko to w międzynarodowych grupach o dużej różnorodności z uwagi na wiek czy wykonywany zawód.
Poza nauką był czas na wymianę doświadczeń zawodowych, ciekawe pogawędki z ludźmi z całego świata. Popołudnia oraz weekendy przeznaczono na zwiedzanie malowniczej wyspy, poznawanie lokalnej kultury i przyrody. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich stolica Malty –Valletta. Kilkakrotne powroty do tego uroczego miasta pozwoliły na odkrycie wielu zabytków, w tym najsłynniejszego, Katedry Św. Jana ze słynnymi obrazami mistrza światłocienia, włoskiego malarza Caravaggia.
Urokliwe plaże, jak Golden Bay, wyspa Gozo z cytadelą górującą nad jej stolicą - Victorią, Sliema, Mndina czy Mosta to niektóre spośród przepięknych miejsc, które udało się odwiedzić podczas wyprawy.
Po ostatnich zajęciach każda z nauczycielek otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w mobilności edukacyjnej.
3Erasmus+ na CYPRZE
To niezapomniana przygoda, która rozpoczęła się 23 czerwca, a zakończyła 7 lipca 2024 r., a brały w niej udział nauczycielki Szkoły Podstaowej Nr 2 w Obornikach Śląskich: dyrektor Renata Machnik oraz Jolanta Olejniczak. Uczestniczyły one w dwutygodniowym kursie General English Intensive organizowanym przez szkołę Bayswater Cyprus mieszczącą się w Limassol.
Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego w szkole projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Rozwój nauczycieli zawodowy dzięki znajomości języka angielskiego o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000116711.
Cypr to malownicza wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego. Republika Cypryjska, jako państwo położone na wyspie jest członkiem Unii Europejskiej, ma wprowadzoną walutę euro. Cypr graniczy z brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego, obejmującą 36% wyspy. Największymi miastami kraju są: Nikozja (stolica) oraz Limassol. Czas jest przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do naszej strefy czasowej. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
Dzięki intrygującym i oryginalnym zajęciom oraz konwersacjom językowym w ciągu dnia czas mijał szybko. Dwutygodniowy intensywny kurs językowy sprawił, iż nauczycielkom udało się rozwinąć swoje umiejętności językowe, a także przełamać barierę jezykową. Na zajęciach były również poruszane sprawy związane z wykonywanym zawodem, a także był czas na wymianę doświadczeń zawodowych. W ciągu tygodnia studenci otrzymywali zadania domowe interaktywne - online. Każdy tydzień kończył test nabytych umiejętności, przeprowadzany za pomocą platformy e-learnigowej. Po napisaniu i zaliczeniu drugiego testu, każdy słuchacz uzyskał certyfikat udziału w mobilności edukacyjnej.
Oprócz nauki, w ciągu dnia, podczas popołudniowych wypraw oraz w weekendy udało się zwiedzić wiele ciekawych miejsc, m. in.: Nikozję, Larnakę, Limassol, a także piękne plaże, błękitną lagunę i wiele innych atrakcji turystycznych tego wspaniałego zakątka świata. Uczestniczki programu w ramach poznawania cypryjskiej kultury oraz obyczajów, miały okazję również zasmakować tradycyjnych, regionalnych wyrobów, m. in. tradycyjne cypryjskie przysmaki w postaci pokrojonej w kostkę galaretki otoczonej cukrem pudrem, wykonanej na bazie carobu - szarańczyn strąkowy (Drzewo chleba świętojańskiego to wiecznie zielone drzewo należące do rodziny Fabaceae o łacińskiej nazwie Ceratonia siliqua, znanej od starożytności jako keronia, a strąki jako figa egipska, znana jako chleb świętojański. Carob, gdy jest nierozerwany, przypomina zieloną fasolę, a następnie brązowieje, jest twardy i zawiera 5-15 twardych ziaren oraz słodką substancję. Jego zbiory odbywają się pod koniec sierpnia, Według „Encyclopedia of Healing Foods” XIX-wieczni brytyjscy chemicy sprzedawali strąki chleba świętojańskiego śpiewakom. Żucie strąków chleba świętojańskiego pomogło śpiewakom utrzymać zdrowe struny głosowe oraz uspokoić i oczyścić gardło). Inny przysmak stanowił ser halloumi. Jest to półtwardy, niedojrzewający, solony ser pochodzący z Cypru, wytwarzany z mieszanki mleka krowiego, koziego i owczego, bardzo często z dodatkiem mięty.
Jedną z atrakcji na Cyprze stanowi Farma Osiołków (Donkey Farm) znajdująca za miejscowością Oroklini, na obrzeżach Larnaki. Osioł jest zwierzęciem, które oprócz kota, zajmuje ważne miejsce w kulturze wyspiarskiej. Na Półwyspie Karpaz znajduje się rezerwat przyrody, w którym poza osiołkami możemy zobaczyć żółwie, różnorodne gatunki ptaków i motyli, oczywiście w zależności od sezonu. Dzikie osiołki z zasady nie boją się ludzi, a także stanowią symbol kraju.
Wyjazd był bardzo budującym i rozwijajacym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci.
4Kolejny kurs szkoleniowy na Malcie
Intensywny kurs szkoleniowy zorganizowany w ramach realizowanego w roku szkolnym 2023/24 przez Szkołę Podstawową nr 2 projektu: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000116711, a finansowanym ze środków programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), na zasadach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe - odbył się już kolejny raz na Malcie w dniach od 19.05. do 02.06.2024 r. Wzięła w nim udział nauczycielka Szkoły: Jadwiga Dobrowolska, która uczestniczyła w dwutygodniowym kursie języka angielskiego dla zaawansowanych, razem ze szkolącymi się z całego świata. Uczestnikami kursu byli w tej grupie m. in. obywatele: Brazylii, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji, Korei Południowej, Niemiec, Czech i Polski.
Kurs zakończył się egzaminem i uczestnicy otrzymali certyfikaty, potwierdzające zrealizowanie programu.
Gościnność Malty, jej piękne krajobrazy, bogata historia wyspy, interesujące wycieczki organizowane przez szkołę językową, a przede wszystkim wysoki poziom zajęć językowych spowodowały, że był to wyjazd jedyny w swoim rodzaju, niezapomniany i merytorycznie bardzo godny polecenia. Organizatorem kursu była szkoła językowa Maltalingua School of English, która szczyci się obecnie tytułem: „2024 Excellence Award” ogłaszanym przez LanguageCourse.net na podstawie uzyskanych ocen satysfakcji klientów.
Z Erasmusem+ w Irlandii
W okresie od 18 sierpnia do 31 sierpnia 2024 roku odbył się intensywny kurs szkoleniowy zorganizowany w ramach realizowanego w roku szkolnym 2023/24 przez Szkołę Podstawową nr 2 w Obornikach Śląskich projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000116711, a finansowanym ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), na zasadach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Tym razem nasza kadra podnosiła swoje kompetencje językowe w Dublinie. W dwutygodniowym kursie TWIN English Centre uczestniczyły: wicedyrektor Marzena Matusiak-Kucharska oraz pani Karolina Wierdak-Choroś.
Udział w projekcie pozwolił nauczycielkom rozwinąć umiejętność komunikowania się w języku angielskim dzięki intensywnym zajęciom z zakresu speaking. Lekcje odbywały się w międzynarodowych grupach skupiających uczestników z Portugalii, Meksyku, Szwecji, Mongolii, Boliwii, Turcji czy Włoch. Tematyka zajęć pozwalała nie tylko na poszerzanie zakresu słownictwa, utrwalanie podstawowych form gramatycznych, ale także na poznawanie kultury oraz zwyczajów w krajach uczestników. Był również czas na wymianę doświadczeń, integrację. Ciekawe oraz absorbujące zajęcia sprawiały, że czas w szkole mijał intensywnie i przyjemnie. Kurs zakończył się testem, a uczestnicy otrzymali certyfikaty, potwierdzające zrealizowanie programu.
Poza szkołą nauczycielki zwiedzały najciekawsze zakątki Dublina, poznając kulturę, obyczaje oraz tradycje irlandzkie. Historia tego miasta sięga czasów wikingów. Tętniąca życiem stolica Irlandii zachwyca urokliwymi parkami, kwiatami na fasadach, muzyką na żywo. Klimat miasta najlepiej można poczuć w najsłynniejszej dzielnicy Temple Bar z typowymi irlandzkimi pubami. Ciekawą atrakcją jest zainstalowany przy głównej ulicy O’Connell Street portal łączący na żywo Dublin z innymi miastami, np. Nowym Jorkiem czy Wilnem.
Uczestniczki programu odwiedziły wiele miejsc kultury, a wśród nich National Museum, prezentujące dziedzictwo historyczne Irlandii, której największymi skarbami są artefakty pochodzące z okresu celtyckiego, ery wikingów oraz wczesnego średniowiecza. Obowiązkowym przystankiem była National Gallery of Ireland, która w zbiorach posiada liczne dzieła włoskich, hiszpańskich czy niderlandzkich mistrzów pędzla. Podczas miejskich wędrówek miały okazję podziwiać Zamek Dubliński, Katedrę św. Patryka, Katedrę Kościoła Chrystusowego, National Library of Ireland, z przepiękną czytelnią, liczne pomniki, w tym słynnej w Irlandii Molly Malone, pisarza Oscara Wildea, oraz pomnik ofiar głodu w latach 1845- 1852. Wspaniałym miejscem do spacerowania były kojące swą zielenią oraz pięknem kwiatów parki, w tym Phoenix Park - największy miejski park w całej Europie o powierzchni 707 hektarów, na terenie którego znajdują się liczne pomniki, zadbane alejki, ogrody, obeliski, ogród zoologiczny, a nawet zabytkowy zamek, czy rezydencja prezydenta Irlandii. Dużą atrakcją jest to, że na terenie Phoenix Parku zamieszkują między innymi daniele.
Uczestniczki zawitały także do założonego w 1592 r. Kolegium Trójcy Świętej, znanego jako Trinity College, gdzie studiowały tak znane osobistości jak Oscar Wilde, Samuel Beckett czy autor „Drakuli” – Bram Stoker. W starej bibliotece uniwersytetu mogły podziwiać bezcenną księgę z Kells – średniowieczne dzieło sztuki sakralnej.
Weekendy pozwoliły wyruszyć poza Dublin i odwiedzić wspaniałe zakątki Irlandii. Jednym z nich było położone na znajdującym się na wschodnim wybrzeżu półwyspie rybackie miasteczko Howth z zapierającymi dech w piersiach nadmorskimi widokami. Pięknem przyrody z rozpościerającymi się wrzosowiskami oraz tajemniczymi ruinami zachwycały Góry Wicklow, w których kręcono film „Braveheart” i malownicza dolina Glendalough z osadą średniowiecznej Irlandii. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wycieczka na zachodnie wybrzeże wyspy, gdzie nad Oceanem Atlantyckim znajduje się cud natury Klify Moheru, sięgające w najwyższym punkcie nawet 200 m n.p.m. Unosząca się nad irlandzkimi klifami mgła nadaje temu miejscu nieoczekiwanej magii, że trudno się od tego widoku oderwać. Przejazd przybrzeżną trasą Wild Atlantic Way dał możliwość podziwiania dzikiej przyrody, uroczych wiejskich domków, pięknych gór, majestatycznych wysepek. Przystankiem w tej podróży był spacer po skalistej ziemi Narodowego Parku Burren. Miejsce położone nad samym wybrzeżem Atlantyku, to niekończące się połacie jasnych, wapiennych kamieni przypominających księżycowy krajobraz. Stąd cały płaskowyż nazywany jest księżycową powierzchnią. Aż trudno uwierzyć, że jest to tak blisko w Europie, a nie gdzieś na krańcu świata. Weekendowe podróże z przewodnikiem pozwoliły dodatkowo na podnoszenie umiejętności rozumienia słowa mówionego oraz wzbogacenie słownictwa.
Zarówno interesujące zajęcia w szkole, życzliwość nauczycieli, otwartość uczestników kursu, jak i piękno Irlandii sprawiły, że czas spędzony w Dublinie był cennym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci.
3Erasmus na Malcie
W dniach 01.07.2024 – 12.07.2024r. nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich: Aneta Białek, Beata Olbert, Katarzyna Raduchowska uczestniczyły w dwutygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego aktualnie w szkole projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Ten dwutygodniowy kurs obejmował praktyczny rozwój szerokiego zakresu umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Kurs językowy koncentrował się na rozwoju zdolności uważnego słuchania i rozumienia, skupiał się na komunikacji, wzbogacaniu słownictwa oraz zdobywaniu umiejętność posługiwania się językiem podczas dialogów i rozmów. Każdy nauczyciel mógł aktywnie uczestniczyć w dyskusjach językowych, burzach mózgów, warsztatach i międzynarodowej pracy grupowej. Uczestnikami szkolenia byli mieszkańcy Brazylii, Japonii, Belgii, Hiszpanii, Turcji i Francji. Celem szkolenia było maksymalne wykorzystanie znajomości języka angielskiego w praktyce. Wyjazd na Maltę to świetna okazja, aby udoskonalić swoje umiejętności językowe i poznać lokalną kulturę. Malta to idealne miejsce, aby poćwiczyć komunikatywny język angielski. Podczas naszego pobytu na Malcie miałyśmy okazję odwiedzić wiele pięknych i malowniczych miejsc. Zwiedziłyśmy Vallettę, jedną z najmniejszych stolic w Europie. W sieci wąskich uliczek można odkryć bogatą historię i skarby kultury tj. Konkatedra św. Jana, Pałac Wielkiego Mistrza, Muzeum Archeologiczne, Górne i Dolne Ogrody Barakka z widokiem na porty otaczające półwysep Valletta. Klify Dingli, piękne wysyp Gozo, Comino. Cytadela w Mdina, jest jednym z najwspanialszych zachowanych przykładów średniowiecznego miasta otoczonego murami i stanowi mieszankę architektury średniowiecznej i barokowej. Uczestniczki szkolenia z sukcesem zakończyły naukę języka angielskiego. Było to ciekawe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
11ERASMUS na Malcie
W dniach 30.09 do 11.10.2024 dwie nauczycielki wychowania fizycznego Anna Grodzińska i Agnieszka Łysoń uczestniczyły w kursie szkoleniowym zorganizowanym w ramach projektu " Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej"-współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego +,w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+. Podczas w tygodni uczęszczałyśmy na zajęcia języka angielskiego do English Language Academy . Był to dla nas niezwykle ciekawy i owocny czas zarówno do poznawania zabytków, kultury, historii Malty jak i nawiązywania nowych znajomości wśród uczestników pochodzących z wielu państw Europy Na zajęciach razem z uczestnikami z Francji, Japonii, Chin, Brazylii, Niemiec, Cypru Afryki ćwiczyliśmy język we wszystkich jego funkcjach- mówieniu, pisaniu ,czytaniu i słuchaniu. Dzięki licznym konwersacjom nabrałyśmy doświadczenia i swobody w porozumiewaniu się. Pobyt na Malcie był doskonałą okazją do ćwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce. Po zajęciach był też czas na zwiedzanie wspaniałej Malty. Chociaż doswierał nam upał,to jednak zobaczyłyśmy cudowną Valette- stolicę Malty, w której znajduje się katedra św. Jana, Mdine- dawną stolicę nazwaną- cichym miastem z wąskimi i krętymi uliczkami, popłynęliśmy statkiem na wyspę Gozo i Comino, gdzie zobaczyłyśmy cudowne groty, formy skalne i lazurowy kolor wody. Odwiedziłyśmy również wioskę rybacką Marsaxlokk z kolorowymi łódeczkami rybackami - Luzzu.Nie zabrakło również czasu na plażowanie i kąpiele wodne w Wiktoriańskich naturalnych basenach w mieście Sliema. Podczas naszego pobytu 5.10 odbył się w Valleccie festiwal sztuki i kultury Notte Bianco. Ulice, place, kościoły, pałace państwowe i muzea Valletty zamieniły się w miejsca niezliczonej liczby występów na żywo i koncertów. W tym dniu mieliśmy możliwość bezpłatnego wejścia do wszystkich muzeów w mieście. Polecamy każdemu program Erasmus+ ponieważ to niezapomniana przygoda i czas intensywnej nauki.
6Erazmus + w Dublinie
Z Obornik Śląskich do Dublina…..
Po raz kolejny Erasmus+ zawitał w Irlandii. Intensywny kurs szkoleniowy zorganizowany został w ramach realizowanego w roku szkolnym 2023/24 przez Szkołę Podstawową nr 2 projektu: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000116711, a finansowanym ze środków programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), na zasadach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe .Tym razem umożliwił podnoszenie swoich kompetencji językowych pani Ewie Cych, która spędziła w Dublinie dwa tygodnie (15-16.04.2024) ucząc się w szkole językowej TWIN English Centre. Udział w projekcie pozwolił przede wszystkim na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i przełamanie barier związanych z komunikowaniem się w obcym języku. Międzynarodowe grono uczestników szkolenia (studenci z Mongolii, Chile, Turcji i Argentyny) oraz zakwaterowanie u rodziny z Dublina wymuszało nieustanne posługiwanie się językiem angielskim oraz myślenie w tym języku. To niezwykle intensywna forma uczenia się, ciut męcząca, ale dająca rewelacyjne rezultaty. Dwutygodniowa nauka w szkole zakończyła się testem i wystawieniem certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności. Dwutygodniowy pobyt w Dublinie umożliwił też odwiedzenie ciekawych miejsc, takich jak założone w 1592 r. Kolegium Trójcy Świętej, znane jako Trinity College, Zamek Dubliński, katedrę Św. Patryka, National Library of Ireland, czy też Phoenix Park, w którym spacerują żyjące na wolności jelenie. Wędrówkę nadmorskimi klifami na półwyspie Howth czy w Bray, oraz przejście fragmentu the Dublin Mountains Way z niezapomnianymi widokami. Piękno kraju, życzliwość i otwartość ludzi oraz intensywny trening językowy – to wszystko stało się niezwykle cennym i miłym doświadczeniem.
1