• Zaczarowany ogród

     •    15 listopada klasy 5a i 5b  pojechały do Trzebnicy  na spektakl teatralny pod tytułem: „Zaczarowany ogród”.  Przedstawienie było bardzo interesujące, wszyscy z zaciekawieniem śledzili losy głównej bohaterki. 

         Po seansie klasy udały się na zajęcia rekreacyjne w trzebnickim aquaparku. Część grupy walczyła w grze w kręgle. Pozostali uczniowie wypoczywali na basenie korzystając z kąpieli i atrakcji.

      A.Łysoń

      K.Pera

    • XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR
     • XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR

     • W tym roku pobiliśmy rekord. Dla podkreślenia tak ważnego wydarzenia jakim są obchody 100-nej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości symbolicznie 100 uczniów naszej szkoły w dniach 14, 15 i 16 listopada 2018 roku uczestniczyło w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR. Konkurs realizowany był w trzech kategoriach wiekowych: klasy młodsze I-III BÓBR SKRZAT - 25 uczniów, klasy średnie IV-VI BÓBR BENJAMIN - 40 uczniów oraz klasy najstarsze VII-VIII BÓBR JUNIOR - 35 uczniów.

      Dziekujemy wszystkim UCZNIOM naszej społeczności szkolnej, którzy wzięli udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów oraz cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki, które bedą znane już wkrótce.

      Organizatorzy:

      Jolanta Olejniczak i Magdalena Kozłowska-Szewczyk

     • Bawimy się na „Zerwie”

     •   W piątek 16.11.2018r. uczniowie klasy 4a mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji w-f, który była jednocześnie ciekawym wyzwaniem. Wspinali się na 10 metrowej, sztucznej ściance wspinaczkowej ”Zerwa” pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.         

         Wspinaczka  okazała się sprawdzianem siły mięśni ramion i nóg. W czasie wspinania pracowało praktycznie całe ciało, zaczynając od dłoni, poprzez barki, plecy i brzuch, a kończąc na stopach. Na atrakcyjność wyjazdu wpłynął  również fakt, że instruktorzy stawiali przed uczniami coraz wyższe wymagania. Na pewno na zajęciach nikomu się nie nudziło! Pokonywanie nowych trudności, wchodzenie na nowy poziom – to motywacja sama w sobie, a dodatkowo możliwość małej rywalizacji między uczniami tak na niektórych wpływała, że potrafili pokonać nawet swoje słabości - strach, a nawet lęk wysokości.

         Powszechna opinia, że do tego sportu potrzebne są strasznie mocne ręce, nie do końca okazała się prawdziwa, bo tak naprawdę” to nogi głównie odpowiadają za przemieszczanie naszego ciała w górę”- wyjaśnili nam instruktorzy,” ręce tylko „wspomagają i stabilizują”.

          Wspinaczka okazała się  znakomitą i interesującą formą  treningu– nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Tak więc wszyscy wycieczkowicze wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.


                                                                                                               Opiekunowie: A. Grodzińska, A.Łysoń.

     • Przedszkolaki prezenują

     •    Obchody 11 listopada - Święta Niepodległości grupa III "Motylki" uświetniła montażem słowno - muzycznym pt. "Polska - moja Ojczyzna". Dzieci zaprezentowały się w tańcu ludowym "Trojak", zaśpiewały pieśni patriotyczne, a w wierszach przypomniały ważne symbole narodowe. Rodzice i zaproszeni goscie odczytali dzieciom "Dekalog współczesnego patrioty" - wskazówki, jak być dobrym i godnym Polakiem teraz i w życiu dorosłym.

       Na zakończenie uroczystości rodzice prezentując dzieciom swój patriotyzm odśpiewali wspólnie pieśń patriotyczną "Pierwsza Brygada".

        Kolejnego dnia Motylki zaprosiły na swój program artystyczny pozostałe grupy przedszkolaków.

    • Warsztaty dla dzieci i rodziców
     • Warsztaty dla dzieci i rodziców

     •   Fundacja „Żaczek” na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich, reprezentowana przez Elżbietę Kowalczyk i Ewę Borowską - Gancarek pozyskała środki na przeprowadzenie warsztatów dla uczniów klas 7 – 8 na temat uzależnień od Internetu i urządzeń mobilnych. Zajęcia odbyły się 13 listopada 2018 roku. W każdej klasie 90 minut w ramach godzin lekcyjnych. Prowadził je pan Bartosz Sobczyński, absolwent Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na wydziale zarządzania, instruktor terapii uzależnień. Na zajęciach z uczniami  poruszone zostały kwestie przyczyn popadania w uzależnienie behawioralne (w tym wypadku Internet i urządzenia mobilne), jak sobie radzić z uzależnieniem, gdzie szukać pomocy oraz zagadnienia z obszaru profilaktyki.

         Konferencja dla Rodziców uczniów klas 4 – 8 na temat zagrożeń czyhających w Internecie z uwzględnieniem wyników obserwacji i rozmów przeprowadzonych z uczniami SP Nr 2 odbędzie się 21 listopada 2018 r. (środa) od 17.00 do 18.30 w SP Nr 2 w sali nr 15.

      Serdecznie zapraszamy.

    • Informacja o eksperymentach fizyczno – chemicznych dla uczniów klas 4 – 8
     • Informacja o eksperymentach fizyczno – chemicznych dla uczniów klas 4 – 8

     •   W ramach projektu „Dobra szkoła – lepsza przyszłość” zajęcia: Eksperymenty fizyczno – chemiczne będą się odbywać w następujących terminach (są to soboty):

      10 listopada, 17 listopada, 24 listopada, 1 grudnia, 8 grudnia, 15 grudnia.

      Zajęcia odbywają się  w ośmioosobowych grupach:

      9.00 – 12.00: 1 grupa

      12.00 – 15.00: 2 grupa

      15.00 – 18.00: 3 grupa

      Bardzo proszę o zgłaszanie chęci udziału w zajęciach do czwartku danego tygodnia. Zachęcam do udziału.

      Opiekun szkolny projektu,  Elżbieta Kowalczyk

    • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ I STROIK ŚWIĄTECZNY 2018
     • KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ I STROIK ŚWIĄTECZNY 2018

     •   Oddział Okręgowy TPD w Legnicy informuje, że do dnia 07.12.2018 (Uwaga!!! W naszej szkole czekamy na prace do 5 grudnia) trwa konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową 2018 przeznaczony dla dzieci w wieku 5-19 lat. Technika wykonania prac dowolna, ich podstawa nie może przekraczać 50 cm.

      Rozstrzygnięcie obu konkursów odbędzie się 17.12.2018 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym ul. Jordana 17 o godzinie 14:00.

      Zapraszamy do udziału w konkursach, przewidziane cenne nagrody.

     • 5b w Galerii Fotograficznej

     •   Klasa 5b odwiedziła wystawę "Kolory natury" w Małej Galerii Fotograficznej "KONTRAST". Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji Pana Marka Długosza oraz obejrzeli piękne okazy uwiecznione na fotografiach przez miłośników przyrody.

    • 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
     • 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

     • Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

      W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. 

      Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

      Podstawa prawna

      Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej(http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2931_u.htm )

       

     • Śniadanie daje moc:)

     • Aby zwiększyć świadomość dzieci na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klasy 1a i 2a włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczniowie najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne smakowite i zachęcające przekąski: surowe owoce i warzywa, soki, jogurty, suszone owoce i nasiona, a nawet koktajl owocowy i tosty.

      Oprócz tego w klasach odbyły się pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

        Ten wyjątkowy dzień był dla uczniów nie tylko wspaniałą zabawę, ale dał również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

      Zdjęcia z akcji w Albumie fotograficznym.

     • Pamiętamy...

     •   Skończył się październik a wraz z nim zakończona została akcja sprzątania grobów przez szkolnych wolontariuszy oraz zbiórka zniczy. Koniec akcji uwieńczyło wyjście na cmentarz i zapalenie zniczy na grobach dawniej uczących nauczycieli z naszej szkoły oraz grobach opuszczonych, które zostały wcześniej uporządkowane. Ku zdziwieniu nas dorosłych chętnych dzieci, które z własnej woli chciały się przyłączyć do akcji było w tym roku wiele. Za włączenie się w tę szlachetną akcję serdecznie dziękujemy.

     • Październik miesiącem Seniora!

     •    Październik jest miesiącem, w którym liście na drzewach czują już jesień. W tym czasie szczególną uwagę szkolni wolontariusze kierowali do osób w podeszłym wieku, przeżywających jesień swego życia. Z tej okazji wolontariusze „Ciepłego Serca” odwiedzili seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Ślaskich.

         Przygotowali dla nich niespodziankę w postaci występu oraz wręczyli własnoręcznie przygotowanego Anioła Stróża. Poprzez śpiewane piosenki i recytacje wierszy dzieci umiliły pobyt seniorom w placówce, radując ich serca. Jak zawsze w tym miejscu panowała ciepła atmosfera.

    • Wyniki szkolnego etapu Konkursu Historycznego
     • Wyniki szkolnego etapu Konkursu Historycznego

     •   6 listopada 2018r. odbył się szkolny etap XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1948. W walce o wolną Polskę.”
      Tegoroczna edycja jest poświęcona głównie II wojnie światowej i być może dlatego, po raz pierwszy do konkursu zgłosili się sami chłopcy. Udział w nim wzięło dziewięciu uczniów z klasy VIIa i VIIIa: Łukasz Antkowiak, Dawid Dobrowolski, Milan Fiłon, Jakub Issel, Marcel Koszyka, Karol Raduchowski, Mateusz Pażyra, Michał Prędota, Dymitrij Smycz.
      II wojna światowa to temat bardzo ciekawy, ale też trudny. Pytania konkursowe były skomplikowane i szczegółowe, zawierały teksty źródłowe, mapy, fotografie z tego okresu, które należało zinterpretować. Do etapu rejonowego, który odbędzie się w grudniu we Wrocławiu, zakwalifikowali się: Milan Fiłon, Marcel Koszyka, Mateusz Pażyra i Michał Prędota. Bardzo dziękuję chłopcom za ciężką pracę, którą włożyli w przygotowania do konkursu.

      Magdalena Kozłowska - Szewczyk

     • Wizyta w Pałacu Prezydenckim

     •  30 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami oraz organizatorami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Opiekunem grupy wolontariuszy z gminy   Oborniki Śląskie  była pani Bożena Magnowska nauczycielka WOS-u w naszej szkole. Naszą szkołę  reprezentował Michał Łuczuk z klasy VIII.

        Wizyta odbyła się w ramach podziękowania za wykonaną pracę i wysiłek wniesiony w ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda odznaczył Panią Grażynę Orłowską-Sondej – prezes Fundacji Studio Wschód i inicjatorkę wielu kresowych przedsięwzięć – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podziękował jej za dotychczasową działalność oraz podkreślił jej wybitne zasługi przy ratowaniu polskich cmentarzy na Kresach.

        Pomysłodawczyni i organizatorka akcji nie kryła wzruszenia otrzymanym wyróżnieniem. Podziękowania otrzymała również ogromna grupa wolontariuszy, która pracowała w tym roku  na 145 opuszczonych polskich mogiłach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu.

          Miłym akcentem spotkania z Parą Prezydencką  były prezenty pamiątkowe jakie otrzymaliśmy na zakończenie spotkania. Po zakończeniu oficjalnej części  był czas na obiad i poczęstunek oraz zwiedzenie  Pałacu Prezydenckiego.

         Dla wielu z nas wizyta u głowy państwa była nie lada przeżyciem. Podkreśliła ona jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i zainspirowała wszystkich do dalszych działań na rzecz akcji.

                                                                                                                         Michał Łuczuk

     • Podsumowanie konkursu plastycznego „TPD w oczach dziecka”

     •    29 października w Legnicy odbyło się uroczyste podsumowanie dolnośląskiego konkursu plastycznego i fotograficznego „TPD w oczach dziecka”. Konkurs zorganizowany był  z okazji zbliżającej się 100 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

      Otwarcie wystawy, wręczenie nagród i dyplomów oraz słodki poczęstunek miał miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

      Z naszej szkoły pięć dziewcząt zdobyło nagrody i wyróżnienia:

      Patrycja Liszka – III miejsce

      Tosia Gacał  -  wyróżnienie

      Zosia Tracz  -  wyróżnienie

      Kasia Machnik - wyróżnienie

      Aleksandra  Świątek -  wyróżnienie.

       

      Gratulujemy sukcesów.

     • Uwaga!

     • Przypominamy, że 2 listopada 2018 r.(piątek) to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. (Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego; Dz.U. 2017 r., poz. 1603 - § 5).

      Tego dnia świetlica szkolna pełni dyżur.

    • Gratulacje dla Milana!
     • Gratulacje dla Milana!

     •    Milan Filon, uczeń klasy VIIIa, dostał się do kadry Dolnego Ślaska w piłkę ręczną. Za sobą ma już trzydniowe zgrupowanie, które odbyło się w zeszły weekend w Karpaczu. Wraz z naszym nauczycielem W-F p. Karolem Głośniak, który jest tam drugim trenerem, odbyli cztery sesje treningowe. Milan na zgrupowaniu pokazał sie z bardzo dobrej strony i utrzymał pozycje kadrową. Trzymamy kciuki za naszego ucznia i życzymy sukcesów.

     • Klasa 2a w Galerii

     •    Drugoklasiści obejrzeli dziś w Małej Galerii Fotografii „KONTRAST” w OOK wystawę „Kolory natury”.  Autorami cudownych zdjęć są miłośnicy fotografii i przyrody, którym udało się zatrzymać w kadrze piękne sceny świata zwierząt i roślin. Ciekawostką jest to, że pochodzą Oni z naszej gminy, a wiekszość zdjęć wykonano w naszym mieście i okolicy.

        Dziękujemy Panu Markowi Długoszowi, kuratorowi wystawy, za ciekawe opowieści. Może ktoś z drugoklasistów zostanie  w przyszłości artystą fotografikiem?

     • Dni Kultury Zdrowotnej

     •    W zeszłym tygodniu odbyły się  Dni Kultury Zdrowotnej w naszej szkole. W tym roku szkolnym przebiegały  one pod hasłem ,,Zdrowe dzieci bogactwem przyszłości”.

        W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzone zostały w klasach młodszych zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, a w szczególności prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i higieny osobistej. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali tworząc klasowe plakaty  ilustrujące zdrową żywność, polecane formy aktywności fizycznej. Nie zapomnieli też o dbaniu o zęby, codziennej kąpieli i podstawowych zasadach higieny.

      Z pewnością niejeden uczeń w naszej szkole został zaskoczony w  aktywną przerwą prowadzoną przez pan Karola. W akcji chętnie uczestniczyli uczniowie klas I- III. W miłej atmosferze i w rytm muzyki dzieci doskonale się bawiły, a zarazem poprawiały swoją kondycję fizyczną.

      Uczniowie całej szkoły mieli możliwość zakupów domowych ciast z marchewką, jabłeczników, galaretek, owoców i chipsów z jabłek w Eko-sklepiku „Natura”, który został  przygotowany przez uczniów i rodziców klasy 4a i  cieszył się dużym powodzeniem.  

      Wtorek  w naszej szkole przebiegał pod hasłem "Zamiast słodyczy cytrus”. Wszyscy starali się zamienić smakołyki takie jak słodycze na  pomarańcze lub mandarynki.  Cytrusy  mają wiele właściwości leczniczych. Dzięki witaminom C i A - naturalnym przeciwutleniaczom - wspomagają układ odpornościowy  te niepozorne owoce pomagają także zwalczać otyłość i  zapobiegać cukrzycy dlatego też warto je wprowadzać do codziennej diety.

      Chcąc zainteresować najmłodszych tematyką zdrowia uczennice  klasy 7b- Klaudia i Karolina przeprowadziły  grę terenową dla zerówek.  Polegała ona na odnalezieniu 10 punktów , które były zaznaczone na wcześniej przygotowanej  mapie. Po odnalezieniu danego punktu dzieci musiały wykonać zadanie ruchowe lub zmierzyć się z  zagadką-rymowanką dotyczącą zdrowia. Wspólna zabawa przyniosła  wszystkim wiele radości i uśmiechu.

      Nie zapomniano również o zdrowym odżywianiu  uczniowie  mieli za zadanie przynieść do szkoły ciekawe śniadanie zawierające ulubione warzywa. Odbyły się również warsztaty kulinarne w klasach I-VIII pod hasłem ”Zdrowie na talerzu”. Dzieci wcieliły się w rolę MasterChefa i wykonały wspaniałe kanapki, sałatki owocowe i tortille, które następnie zjadły ze smakiemJ

      Uczennice z klas siódmych: Ola i Michalina oraz klas ósmych: Karolina i Paulina demonstrowały młodszym uczniom resuscytację krążeniowo-oddechową. W ramach akcji „Umiemy ratować i ratujemy!” każdy  przedszkolak  miał okazję spróbować własnych sił na manekinie i nauczyć się ratować innych.

      Dodatkowo w holu szkoły działał- Szkolny Punkt Medyczny, uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje ciśnienie krwi i tętno oraz dowiedzieć  co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układ krążenia. Julia i Patrycja z klasy 7a podczas przerw wcieliły się w rolę szkolnych pielęgniarek.

      Nauczyciel przyrody Pani Karolina przygotowała ciekawy test dotyczący „Wiedzy o zdrowiu”, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Pytania dotyczyły wielu aspektów zdrowia min. zasad zdrowego odżywiania, aktywnego wypoczynku, zasady higieny.

      Zadania rozwiązywała grupa uczniów w każdej klasie, a wyniki przedstawiają się następująco:

      I miejsce -klasa7a

      II miejsce-klasa 4a i 8a

      III miejsce-klasa 7b

      Miło nam poinformować, że wszystkie trzy miejsca  wygrały nagrodę specjalną dla całego zespołu klasowego- „Dzień bez pytania”  GRATULACJE!


          W szkole wiele się działo, uczniowie chętnie angażowali się w różne zadania. Mam  nadzieję, że przeprowadzone  działania przyczyniły  się  wśród dzieci do większej dbałości  o zdrowy styl życia w różnych jego sferach, a w konsekwencji do poprawy zdrowia i samopoczucia.        
                                    
      Dziękuję rodzicom, wychowawcom klas 0-VIII za zaangażowanie w realizację projektu, a uczniom za wspólną zabawę!
                                
                                                                                Szkolny koordynator ds. promocji zdrowia: Anna Grodzińska
       
      Zdjęcia w albumie fotograficznym.