• Procedura przyprowadzania dzieci i odbioru ze świetlicy szkolnej obowiązująca              

           w Szkole Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich .

          Podstawa prawna:

          1.Ustawa– Prawo oświatowe art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 i 949).

          2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69).

          3. Konwencja Praw Dziecka.

          4. Statut Szkoły.

          5. Kodeks Ruchu Drogowego.

          § 1

          Postanowienia ogólne

          Procedura służy zapewnieniu dzieciom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania ze świetlicy szkolnej, określenia odpowiedzialności rodziców lub innych osób przez nich upoważnionych (zwanych dalej opiekunami), nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły.

          § 2

          Przyprowadzanie dzieci

          1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły odpowiadają  rodzice/opiekunowie. Za dzieci dojeżdżające autobusem szkolnym odpowiada opiekun w autobusie oraz osoby odbierające dziecko z przystanku autobusowego.

          2. Dzieci dojeżdżające autobusem szkolnym odbierane są przez woźnego lub nauczyciela dyżurującego lub pracownika szkoły do tego celu  z zatoczki autobusowej i przyprowadzane do świetlicy.

          3. Dzieci do 7 roku życia ( z wyjątkiem dzieci dojeżdżających autobusem szkolnym ) rodzice/opiekunowie przyprowadzają do świetlicy osobiście i powierzają pod opiekę nauczyciela. Rodzice/opiekunowie starszych dzieci, którzy zdecydują, że ich dziecko będzie samodzielnie przychodziło do świetlicy biorą na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w drodze do świetlicy szkolnej.

          4. Świetlica nie odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, którzy nie zgłosili swojej obecności.

          5. Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przed jej otwarciem przebywają na korytarzu pod opieką nauczyciela dyżurującego.

           

                                                                                            § 3

          Odbieranie dzieci

          6. Odbiór dzieci do 7 r. życia jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione na piśmie.

          7. Dziecko do 7 roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy szkolnej  oraz nie może być odbierane przez dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia   ( Zgodnie z art. 43 prawa o ruchu drogowym ).

          8. Dzieci dojeżdżające autobusem szkolnym są odprowadzane przez nauczyciela świetlicy do autobusu.

          9. Dziecko powyżej 7 roku życia samodzielnie wychodzi ze świetlicy do domu na podstawie pisemnego stałego lub okazjonalnego oświadczenia rodzica / opiekuna prawnego. Oświadczenie musi zawierać datę oraz dokładną godzinę wyjścia dziecka ze świetlicy.

          10. Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy ma obowiązek skontaktować się z nauczycielem świetlicy.

          11. Rodzice/opiekunowie ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze szkoły lub świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.

          12. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i okazać go w celu potwierdzenia tożsamości w chwili, gdy jest to osoba obca dziecku i nieznana nauczycielowi. W każdej sytuacji budzącej wątpliwości, nauczyciel ma obowiązek skontaktować się z rodzicami/opiekunami dziecka.

          13. Rodzice/opiekunowie po odebraniu dziecka przejmują nad nim odpowiedzialność nawet, jeśli przebywają na terenie szkoły.

          14. Każdorazowa zmiana danych kontaktowych rodziców/prawnych opiekunów oraz danych osób upoważnionych do odbioru dzieci ze świetlicy  powinna być niezwłocznie zgłoszona.

          15. Każdorazowa zmiana godziny samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy musi być zgłoszona  pisemnie.

          16 Dziecko wychodzące ze świetlicy do domu, zgłasza swoje wyjście nauczycielowi.

          17. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy.

          18. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane przed zakończeniem pracy świetlicy wychowawcy  wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (policja). W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje dyrektora szkoły i kierownika świetlicy o zaistniałej sytuacji. Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi/ rodzicowi. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji.

          § 4

          Sytuacje szczególne

          19. W przypadku zachorowania dziecka na terenie szkoły rodzice/opiekunowie zostaną poinformowani o sytuacji telefonicznie.

          20. Nauczyciel stanowczo odmawia wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu, środków psychoaktywnych lub przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W tym przypadku nauczyciel wzywa drugiego rodzica/opiekuna lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę oraz informuje o zdarzeniu przełożonego.

          21. W przypadku nie odebrania dziecka w godzinach pracy świetlicy, nauczyciel, który z nim pozostał nawiązuje kontakt telefoniczny z rodzicami/opiekunami bądź osobami upoważnionymi do odbioru ucznia, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka. Gdy rodzic/opiekun lub inna osoba wskazana w karcie świetlicowej nie może odebrać dziecka, rodzic/opiekun może telefonicznie upoważnić inną osobę pełnoletnią do odbioru dziecka. Wskazana osoba musi przy odbiorze okazać się koniecznie dowodem tożsamości oraz napisać oświadczenie o odbiorze dziecka ze świetlicy, podpisując się pod nim czytelnie. Nauczyciel jest zobowiązany do wylegitymowania takiej osoby, spisując wszystkie dane z tego dokumentu.

          22. W sytuacji, gdy wychowawca po zakończeniu pracy świetlicy nie może nawiązać kontaktu z rodzicami, opiekunami lub osobami upoważnionymi w karcie do odbioru dziecka, informuje Dyrektora o zaistniałej sytuacji. W takiej sytuacji szkoła ma prawo wezwać Policję w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów ucznia oraz zapewnienia uczniowi dalszej opieki.

          23. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzice/opiekunowie zostają pouczeni, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać skreślone z listy uczestników świetlicy.

          § 5

          Obowiązki nauczycieli świetlicy i wychowawców

          24. Wychowawca klasy jest zobowiązany do odprowadzenia dzieci po lekcjach do świetlicy. W przypadku, gdy dzieci kończą je z innym nauczycielem niż wychowawca, wówczas to dany nauczyciel ma obowiązek przyprowadzenia dzieci do świetlicy szkolnej.

          25. Wychowawca klasy lub inny nauczyciel, który odprowadza dzieci do świetlicy jest zobowiązany poinformować wychowawcę świetlicy ilu uczniów pozostawia pod jego opieką.

          26. Nauczyciele świetlicy sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom/opiekunom lub upoważnionej osobie.

          27. Jeśli dziecko musi pozostać w świetlicy a nie jest zapisane to wychowawca lub nauczyciel ma obowiązek przekazać wychowawcom świetlicy numery telefonów do rodziców/opiekunów dziecka. Procedura nie dotyczy dziecka, którego rodzice/opiekunowie wyrazili pisemnie zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu.

          28. Nauczyciele mają obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.

           

          § 6

          Opieka nad uczniem w dni wolne od zajęć dydaktycznych

          29. W dni wolne od zajęć dydaktycznych (zgodnie z kalendarzem roku szkolnego) szkoła zapewnia opiekę uczniom, na prośbę rodziców/prawnych opiekunów.

          30. Rodzice/opiekunowie dzieci składają pisemną informację u wychowawcy najpóźniej trzy dni przed dniem wolnym.

          31. Wychowawca klasy przekazuje informację osobie prowadzącej dokumentację i planującej pracę świetlicy.

          32. W tym dniu uczniowie zgłoszeni przez rodziców/opiekunów przebywają pod opieką wychowawców świetlicy.

          § 7

          Zapisy końcowe

          33. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły odpowiedzialni są rodzice/opiekunowie oraz nauczyciel.

          35. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice/opiekunowie są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.