• Zasady bezpieczeństwa, oceniania i wymagania ogólne

          na poszczególne oceny z EDB,

          w roku szkolnym 2023/2024,

          nauczyciel Anna Pukacz-Górnikowska

          w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich im. ppor. Józefa Krysińskiego

           

          1. Przedmiotem oceniania na zajęciach edb są osiągnięcia edukacyjne i postępy w nauce ucznia w zakresie działań praktycznych i teoretycznych tj:
          • Ocena przytomności
          • Stosowanie rękoczynu czoło-żuchwa
          • Stosowania rękoczynów ratunkowych w sytuacjach zadławienia
          • bandażowanie/ opatrunek uciskowy
          • reagowanie na miejscu wypadku- scenka
          • transport lekko poszkodowanego
          • resuscytacja krążeniowo oddechowa
          • unieruchomienie złamania kończyny górnej/dolnej za pomocą chusty
          • układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
          • składanie raportu
          • reagowanie w sytuacji zagrożenia- zawał/ wylew/ cukrzyca/ padaczka/ ukoszenia/ odmrożenia itp.
          • Bezpieczeństwo państwa- prasówka
          • Działania w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń (katastrof i wypadków masowych) prezentacja na temat do wyboru z działu:  
          • Edukacja zdrowotna. Zdrowie w wymiarze indywidualnym oraz zbiorowym- lapbook z wybranego tematu w dziale
          1. Ocena kartkówek, quizów odbywa się na podstawie ustalonych wcześniej kryteriów w formie procentowej
          2. Jeżeli uczeń opuścił zaliczenie aktywności z przyczyn losowych, to powinien zgłosić się do zaliczenia, nie później niż dwa tygodnie od daty zaistnienia nieobecności. W przypadku nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się w ustalonym terminie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną
          3. Uczeń może poprawić ocenę niedostateczną z wszystkich rodzajów aktywności w ciągu dwóch tygodni od dnia oddania sprawdzonych prac. Uczeń sam zgłasza gotowość poprawy oceny
          4. Przy poprawianiu zaliczeń obowiązują te same kryteria, co w pierwszym terminie.
          5. Jeżeli uczeń poprawi ocenę, to dopisywana jest ona do oceny pierwszej, liczy się średnia dwóch ocen.
          6. Sprawdziany i kartkówki w miarę możliwości technicznych prowadzimy online podczas lekcji, zadania układane są z puli pytań, które ułożyli sami uczniowie podczas podsumowań
          7. Krótkie kartkówki (mogą dotyczyć od jednego do trzech ostatnich tematów) nie są zapowiadane
          8. Przed terminem klasyfikacji uczeń może poprawić niesatysfakcjonującą go ocenę z pracy klasowej, po ustaleniu terminu poprawy.
          9. Uczeń ma prawo dwa raz w ciągu semestru zgłosić brak przygotowania do lekcji (nie dotyczy zapowiedzianych sprawdzianów praktycznych).
          10. Ocenie nie podlega uczeń znajdujący się właśnie w trudnej sytuacji życiowej, po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole.
          11. Oceny procentowe przed zakończeniem semestru będą przeliczane wg. schematu 100% - 98% - ocena celująca, 97%-91%- ocena bardzo dobra, 90% - 71% - ocena dobra, 70% - 51% - ocena dostateczna, 50% - 30% - ocena dopuszczająca, 29% - 0% - ocena niedostateczna
          12. Każdy uczeń ma możliwość konsultacji, którą szczególnie polecam jako element wyjaśnienia niezrozumiałych na lekcji treści.( poniedziałek 16-17 sala 10)
          13. Zajęcia rozwijające, przygotowanie do konkursów- Klub Młodego Odkrywcy poniedziałek, środa 9 h lekcyjna sala nr 10

          III. Kryteria śródrocznego i rocznego oceniania.

          1. Wystawienie oceny semestralnej i na koniec roku szkolnego dokonuje się na podstawie ocen cząstkowych, uwzględniając wagę ocen: RKO waga 3, pozostałe waga-1.

          2. Oceny cząstkowe są jawne, oparte o opracowane kryteria.

          Każdy uczeń powinien otrzymać w ciągu semestru minimum 3 oceny.

           

          IV . Ocena osiągnięć ucznia.

          Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: Posiada wiadomości i umiejętności obejmujące program nauczania, Potrafi stosować wiadomości w sytuacjach problemowych. Proponuje rozwiązania nietypowe. Bierze udział w projektach, zajęciach dodatkowych itp. Osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach szczebla wyższego niż szkolny.

          Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: Opanował w pełnym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem. Potrafi stosować zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów i zadań w nowych sytuacjach, Wykazuje dużą samodzielność i umie bez pomocy nauczyciela korzystać z różnych źródeł wiedzy.

          Ocenę dobrą  uzyskuje uczeń, który: Opanował w dużym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem, Poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności do samodzielnego rozwiązywania typowych zadań lub problemów.

          Ocenę dostateczną uzyskuje uczeń, który: Opanował w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem, które są konieczne do dalszego kształcenia,

          Poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności do rozwiązywania, z pomocą nauczyciela typowych zadań lub problemów

          Ocenę dopuszczającą uzyskuje uczeń, który: Ma braki w opanowaniu wiadomości i umiejętności określonych programem, ale braki te nie przekreślają możliwości dalszego kształcenia. Potrafi korzystać ze źródeł wiedzy w celu odnalezienia odpowiedzi.

           Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Nie opanował wiadomości i umiejętności określonych programem, które są konieczne do dalszego kształcenia, nie potrafi odnaleźć odpowiedzi korzystając z dostępnych źródeł wiedzy.

           

          Uwagi:

          1. Na lekcji uczeń powinien stosować środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczka do ćwiczeń RKO).
          2.  Uczeń ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i higienę podczas wykonywania ćwiczeń. Wymagany jest strój, który nie krępuje ruchów, biżuteria i inne tego typu ozdoby nie są zalecane.