• Przedmiotowy System Oceniania z chemii

          w Szkole Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich

           rok szkolny 2022/2023

          1.      Uczniowie są poinformowani o zasadach Przedmiotowego Systemu Oceniania na początku roku szkolnego lub natychmiast po wprowadzeniu poprawek.

          2.      Przedmiot realizowany jest według programu - "Świat chemii. Program nauczania chemii w szkole podstawowej" Wyd. WSiP.

          3.      System oceniania z chemii jest zgodny ze Statutem Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śl.

          4.      Ocenie podlegają wiadomości, umiejętności, postawa ucznia i jego aktywność. Ocenianie ucznia będzie dokonywane systematycznie, w warunkach zapewniających obiektywność oceny. Stopnie są jawne dla ucznia i rodziców/ opiekunów prawnych.

          5.      Celem oceniania jest:

          ü  rozpoznanie przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań w podstawie programowej,

          ü  poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych z chemii i postępach w tym zakresie,

          ü  motywowanie ucznia do dalszej pracy,

          ü  przekazanie rodzicom lub opiekunom informacji o postępach dziecka,

          ü  dostarczenie nauczycielowi informacji zwrotnej na temat efektywności jego nauczania, prawidłowości doboru metod i technik pracy z uczniem.

          6.      Treści nauczania:

          Treści nauczania szczegółowo zostały opisane w podstawie programowej nauczania chemii.

          7.      Chemia, cele kształcenia – wymagania ogólne:

          I. Pozyskiwanie, przetwarzanie i tworzenie informacji.

          II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów.

          III. Opanowanie czynności praktycznych.

          8.      Sposób oceniania:

          8.1. Oceny cząstkowe wyrażane są cyfrowo w skali 1 do 6.

          8.2. Ocena klasyfikacyjna wyrażana jest słownie wg skali: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.

          8.3. W przypadku wypowiedzi pisemnych przyjmuje się skalę punktową przeliczaną na oceny cyfrowe wg kryteriów:


          8.3. a. Sprawdzian z kilku lekcji oraz ważne kartkówki z więcej niż jednej lekcji):

           

          100% -98% -ocena celująca
          97%- 91%- ocena bardzo dobra
          90% -75% -ocena dobra
          74% -50% -ocena dostateczna
          49% -30% -ocena dopuszczająca
          29 % -0% -ocena niedostateczna.

           

          8.3. b. Kartkówki z jednej lekcji (odpowiedzi pisemne):

           

          100%- 91%- ocena bardzo dobra
          90% -75% -ocena dobra
          74% -50% -ocena dostateczna
          49% -30% -ocena dopuszczająca
          29 % -0% -ocena niedostateczna.

           

          8.4. Dopuszczalne jest stosowanie znaków + i – w ocenach cząstkowych (określające poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części programu nauczania), w tym również z prac pisemnych.

          8.5. W przypadku, gdy uczeń otrzyma ocenę niedostateczną za pierwsze półrocze, obowiązuje go zaliczenie materiału obowiązującego w semestrze pierwszym w ciągu dwóch miesięcy od momentu klasyfikacji, w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Zaliczać można tylko raz.

          8.6. Ocena na półrocze i końcowa* jest średnią ważoną ocen cząstkowych.  Zasady i tryb przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego określone są w Statucie Szkoły. W ocenie na półrocze/końcowej uwzględniany jest zapis w punkcie 8.12.

           

          przedział średniej ważonej

          ocena klasyfikacyjna

          poniżej 1,74

          niedostateczny (1)**

          1,75-2,74

          dopuszczający (2)

          2,75-3,74

          dostateczny (3)

          3,75-4,74

          dobry (4)

          4,75-5,10

          bardzo dobry (5)

          większa niż 5,20

          celujący (6)***

           

           * Ocena na półrocze uwzględniana jest w ocenie końcowej z wagą 30 %

          **Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie zaliczył prac pisemnych wymaganych w ciągu półrocza - otrzymał oceny niedostateczne lub do nich nie przystąpił, nawet gdy jego średnia ważona przekracza 1,74.

          ***Ocenę celującą na półrocze/roczną uczeń uzyskuje w przypadku, gdy jego średnia ważona przekracza 5,20  oraz wykazuje dużą samodzielność w uzyskiwaniu wiedzy i umiejętności z chemii.

          8.7. Ocenie na lekcjach chemii podlegają następujące aktywności ucznia:

          ü  sprawdziany, prace klasowe podsumowujące poszczególne działy (zapowiedziane co najmniej tydzień wcześniej); formy te konstruowane są w formie zadań otwartych lub zamkniętych, w których sprawdzane są wiadomości i umiejętności ucznia ujęte w podstawie programowej,

          ü  kartkówki obejmujące materiał z dwóch ostatnich lekcji, bądź z ostatniej lekcji jako odpowiedź pisemna z poprzedniej lekcji (nie muszą być wcześniej zapowiedziane, ale mogą); w razie nieobecności należy napisać w innym, uzgodnionym terminie, nie dłuższym niż dwa tygodnie od powrotu do szkoły,

          ü  zadania domowe,

          ü  wkład pracy w przyswojenie wiedzy na lekcji bieżącej, aktywność (udzielanie poprawnych wypowiedzi na lekcji, aktywna praca w grupie, prowadzenie obserwacji, wykonywanie ćwiczeń, wykonywanie dodatkowych zadań w czasie lekcji). Uczeń otrzyma ocenę bardzo dobrą, gdy zgromadzi pięć punktów – zapisanych w postaci plusów (w przypadku bardzo dużego wkładu pracy przy wykonywaniu ćwiczenia, zadania – jednostkową ocenę bardzo dobrą),

           ü  karty pracy, praca w grupach na lekcji oceniana za pomocą punktacji procentowej – na koniec półrocza zapisywana w postaci oceny za całokształt pracy na lekcji - zgodnie z kryteriami oceniania,

          ü  wypowiedzi ustne - przy odpowiedzi ustnej obowiązuje znajomość materiału z dwóch ostatnich lekcji, w przypadku lekcji powtórzeniowych z całego działu,

          ü  prace dodatkowe - samodzielne opracowania oparte na innych źródłach niż podręcznik, np.: plansze, rysunki, referaty, projekty, prezentacje multimedialne, doświadczenia, obserwacje i inne,

          ü  udział w konkursach, olimpiadach,

          ü  nieprzygotowanie do lekcji, brak zeszytu, podręcznika –zaznacza się minusem, trzy minusy - ocena niedostateczna,

          ü  opcjonalnie ocenie może podlegać prowadzenie zeszytu przedmiotowego - (posiadanie przez ucznia kompletnego zeszytu może podnieść ocenę na półrocze lub końcową w górę w przypadku wątpliwości).

          8.8. Uczeń ma prawo do zgłoszenia przed lekcją, bez żadnych konsekwencji i podania przyczyny dwa razy w ciągu półrocza nieprzygotowania do lekcji - brak zeszytu, książki, zadania domowego (z wyjątkiem zaplanowanych sprawdzianów i lekcji powtórzeniowych). W dzienniku zostanie naniesiony symbol, skrót „np".

          8.9. Sprawdziany i kartkówki są obowiązkowe. W razie nieobecności z przyczyn losowych na pracy pisemnej nauczyciel wyznacza dodatkowy termin sprawdzianu/kartkówki w ciągu dwóch tygodni od przeprowadzenia sprawdzianu/kartkówki. Nieobecność w obu terminach odpowiada niezaliczeniu danego działu, czyli ocenie niedostatecznej. Jeśli uczeń opuścił sprawdzian/kartkówkę z przyczyn losowych nauczyciel odnotowuje w dzienniku brak napisania pracy pisemnej stosując zapis ”X” lub „O”. W przypadku niezaliczenia w ciągu dwóch tygodni przez ucznia pracy znaki te zamienia się na ocenę niedostateczną.

          8.10. Uczeń ma prawo do poprawy uzyskanych przez siebie wyników (zwłaszcza prac pisemnych, sprawdzianów).

          8.10.a.

          W przypadku otrzymania ze sprawdzianu oceny niedostatecznej, dopuszczającej lub dostatecznej uczeń może poprawić ją w ciągu 2 tygodni (w formie ponownego sprawdzianu pisemnego) lub na życzenie ucznia w formie ustnej. W dzienniku pozostają obydwie oceny z tą samą wagą. Oceny dopuszczającą oraz dostateczną z pracy pisemnej uczeń może poprawiać tylko raz.

          8.10.b.

          W przypadku krótkich form pisemnych – kartkówek - poprawie podlegają oceny: niedostateczna oraz dopuszczająca.  Obowiązuje termin maksymalnie dwóch tygodni na poprawę. Ocenę dopuszczającą uczeń poprawia tylko raz. W dzienniku pozostają obydwie oceny z tą samą wagą.

          8.10.c.

          Krótkich form pisemnych stanowiących odpowiedź pisemną – uczniowie są poinformowani, że zostają tą formą odpytani z poprzedniej lekcji – nie poprawiamy. Traktowane są jako odpowiedź ucznia.

           

          8.11. Uczeń nieobecny na zajęciach zobowiązany jest do samodzielnego uzupełnienia zaległości, może również poprosić o pomoc nauczyciela w trakcie konsultacji.

           

          8.12. Brak zaliczenia prac pisemnych (sprawdziany, kartkówki) powoduje obniżenie oceny na koniec półrocza/roku szkolnego o jeden stopień.

          9. Oceny są jawne. Sprawdzone i ocenione kontrolne prace pisemne uczeń otrzymuje do wglądu na lekcji. Rodzice/prawni opiekunowie mają wgląd do oryginałów prac pisemnych uczniów na terenie szkoły poprzez indywidualną konsultację z nauczycielem w uzgodnionym terminie. Dokumentacja dotycząca sprawdzonych i ocenionych prac kontrolnych pisemnych zachowana jest w szkole przez bieżący rok szkolny i przechowywana przez nauczyciela przedmiotu.

          10. Przy ustalaniu oceny nauczyciel bierze pod uwagę wysiłek ucznia. Dostosowuje wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe uniemożliwiające sprostanie wymaganiom programowym potwierdzone orzeczeniem lub opinią poradni psychologiczno- pedagogicznej.

          11.  W przypadku, gdy uczeń zgłosi chęć uzupełnienia braków z przedmiotu, nauczyciel chętnie udzieli pomocy w godzinach dodatkowych po wcześniejszym ustaleniu terminu.

          12. Postanowienia końcowe.

           

          Zagadnienia, których nie uwzględniono w PSO regulują zasady oceniania zawarte w Statucie Szkoły.

           

          Obowiązujące podręczniki:

          „Świat chemii” Podręcznik klasa 7, A. Warchoł, A. Denal, D. Lewandowska, WSiP

          „Świat chemii” Podręcznik klasa 8, A. Warchoł, A. Denal, D. Lewandowska, WSiP

           

          Marzena Matusiak-Kucharska

           

          Aneks do Przedmiotowego Systemu Oceniania z chemii

          w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          oraz na czas pracy zdalnej spowodowanej innymi ograniczeniami.

           

          Niniejszy aneks obowiązuje podczas pracy zdalnej w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty m.in. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz na czas pracy zdalnej spowodowanej innymi ograniczeniami.

           

          1. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanych z zagrożeniem epidemicznym nauczanie chemii może być realizowane na odległość. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik w/w kształcenia mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

          2. Zmianom podlega:

          I. Monitorowanie postępów uczniów polega na kontakcie elektronicznym z użyciem przykładowych komunikatorów: e-dziennik, poczta, platforma Microsoft Teams.

          II. Informowanie uczniów/rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach następuje przez e – dziennik.

           III. Uczniowie oraz rodzice/prawni opiekunowie mogą konsultować się z nauczycielem prowadzącym, przy czym forma oraz termin powinny być wcześniej umówione.

          IV. Zadania domowe i terminy ich realizacji są podawane uczniom w notesach na platformie Microsoft Teams. Tam też uczniowie je rozwiązują.

          V. Uczeń ma prawo do poprawy oceny w sposób uzgodniony z nauczycielem  oraz w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

          VI. Ocenie podlegają:

          a. wiadomości

          b. umiejętności

          c. terminowość

          d. kreatywność

          VII. Oceniane są różnorodne obszary aktywności, by stworzyć uczniom możliwość rozwijania umiejętności. Składają się na nie w zależności od kanałów kontaktu z uczniem

          · zadania

          · karty pracy

          · praca z tekstem, podręcznikiem i/lub e-podręcznikiem na lekcji

          · prezentacje

          · odpowiedzi  oraz aktywny udział podczas zdalnych lekcji  (przy wykorzystaniu dostępnego kanału komunikacji)

          · kartkówki/testy interaktywne

          · opracowania doświadczeń wskazanych przez nauczyciela.

          VIII. Kontakt uczeń-nauczyciel następuje poprzez platformę Microsoft Teams, e-dziennik, maila oraz w razie konieczności inne dozwolone komunikatory.

          IX. Uczniowie zamieszczają swoje prace w notesach OneNote na platformie Microsoft Teams, bądź odsyłają w formie plików tekstowych, zdjęć, prezentacji po umówieniu z nauczycielem oraz wskazaniu kanału przekazania pracy,  w podanym przez nauczyciela terminie. Nieodesłanie pracy w terminie wyznaczonym przez nauczyciela skutkuje odnotowaniem „bz”- brak zadania, przy drugim wyznaczonym terminie  oceną niedostateczną.

          X. Zmianie nie ulegają kryteria uzyskania poszczególnych ocen.

          XI. Pozostałe kwestie reguluje Przedmiotowy System Oceniania z chemii.

           

           

                                                                                                                                                                 Marzena Matusiak - Kucharska