Kryteria
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
w Szkole Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śl.
1. Ocenianie to proces gromadzenia informacji o uczniach, który jest integralną częścią procesu uczenia i nauczania. Ocena jest rodzajem interakcji między nauczycielem a uczniem, w wyniku której obie strony rozwijają się i doskonalą: uczeń otrzymuje od nauczyciela informację o swoim rozwoju, a nauczyciel obserwując ucznia uzyskuje cenne wskazówki dotyczące skuteczności stosowanych metod nauczania, strategii wychowawczych, organizacji pracy.
2. Celem oceniania jest:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie wskazówek uczniowi do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
4) dostarczanie rodzicom/prawnym opiekunom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu i szczególnych uzdolnieniach ucznia;
5) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej;
6) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak dalej powinien się uczyć;
7) wdrażanie ucznia do systematycznej pracy;
8) kształtowanie u ucznia umiejętności wyboru wartości pożądanych społecznie i kierowanie się nimi we własnym działaniu.
3. Ocena opisowa, która jest ustnym lub pisemnym poinformowaniem o postępach ucznia ma dostarczyć informacji: uczniowi, rodzicom i nauczycielowi.
- Uczniowi – dostarcza informacji o efektach jego szkolnej aktywności, wskazówek jak pokonać napotkane trudności, motywuje do dalszego wysiłku, jest zachętą do samooceny, umacnia wiarę we własne możliwości.
- Rodzicom – dostarcza rzetelnej, szczegółowej informacji o ich dziecku, na podstawie której będą mogli w porę podejmować właściwe działania na rzecz jego dalszego, prawidłowego rozwoju.
- Nauczycielowi – dostarcza informacji na jakim poziomie rozwoju znajduje się uczeń w danym momencie edukacji oraz o tym czy stosowany przez nauczyciela system pracy z uczniem jest efektywny.
4. Edukacja w klasach I–III szkoły podstawowej realizowana jest w formie kształcenia zintegrowanego. Kształtowanie umiejętności odbywa się na etapie kształcenia zintegrowanego w ramach:
- edukacji polonistycznej
- języka obcego nowożytnego / język angielski/
- edukacji muzycznej
- edukacji plastycznej
- edukacji społecznej
- edukacji przyrodniczej
- edukacji matematycznej
- zajęć komputerowych
- zajęć technicznych
- wychowania fizycznego
- religii/ etyka
5. W klasach I – III w edukacji wczesnoszkolnej zdobyte wiadomości, umiejętności, wkład pracy uczniów i zastosowanie tych wiadomości w praktyce są oceniane w ciągu semestru szkolnego zgodnie z ustalonym sposobem. Nauczyciele prowadzą zapisy oceny cząstkowej w dzienniku elektronicznym. Rodzice (prawni opiekunowie) są informowani o postępach w nauce na zebraniach, indywidualnych spotkaniach oraz poprzez wgląd do dziennika elektronicznego.
6. W klasach 1-3 stosuje się:
- ocenę bieżącą – uczeń otrzymuje informację o tym, co poprawnie wykonał, co osiągnął, w czym jest dobry oraz wskazówki – co poprawić, co udoskonalić, nad czym jeszcze popracować i jak to zrobić. Ocena bieżąca może być wpisana do elektronicznego dziennika lekcyjnego.
- opisową ocenę klasyfikacyjną (śródroczną i końcoworoczną) podsumowują osiągnięcia edukacyjne ucznia i zachowanie w formie opisowej uwzględniając poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
a) wymagań edukacyjnych określonych w Podstawie programowej kształcenia ogólnego,
b) wymagań wynikających z realizowanych programów nauczania.
Ocena klasyfikacyjna informuje o tym, na jakim poziomie uczeń przyswoił sobie wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin kształcenia, podkreśla mocne i słabe strony ucznia w celu ich dalszego rozwijania. Ocenianie klasyfikacyjne śródroczne polega na sporządzeniu oceny opisowej dla każdego ucznia. Wychowawcy mają obowiązek wręczenia Rodzicom oceny opisowej podczas semestralnego spotkania z rodzicami. Ocena końcoworoczna jest wpisywana na szkolnym świadectwie, wręczanym uczniowi na zakończenie roku szkolnego. Oceny klasyfikacyjne widnieją w dzienniku elektronicznym. W edukacji wczesnoszkolnej nagrodę rzeczową oraz dyplom ukończenia klasy otrzymują na zakończenie roku szkolnego wszyscy uczniowie.
7. Ocenianie bieżące obejmuje:
a) rozwój poznawczy, na który składają się:
- mówienie i słuchanie,
- czytanie i pisanie,
- umiejętności gramatyczne i ortograficzne,
- umiejętności matematyczne,
- umiejętności przyrodniczo-geograficzne i społeczne,
- rozwój artystyczny, na który składają się:
- umiejętności muzyczne, techniczne, plastyczne i fizyczne,
- rozwój społeczno-emocjonalny.
8. W ocenie opisowej uwzględnia się następujące elementy:
- indywidualizację nauczania,
- wkład pracy dziecka, jego zaangażowanie w wykonywane zadanie,
- estetykę tzn. sposób wykonania,
- dokładność i poprawność wykonania polecenia
- zgodność ze wskazówkami nauczyciela,
- aktywność dziecka,
- inwencję, oryginalność wykonania zadania i samodzielność myślenia,
- opinię PPP oraz orzeczenia.
9. Metody bieżącego oceniania osiągnięć uczniów:
- Sprawdzanie przez nauczyciela samodzielnie wykonanej przez uczniów pracy podczas zajęć i pracy domowej w celu określenia poziomu:
- poprawności przyswojonych wiadomości;
- biegłości w opanowanych umiejętnościach;
- sposobu rozumowania w procesie dochodzenia do wyniku;
- umiejętności korzystania z wcześniej nabytych doświadczeń edukacyjnych.
- Metody sprawdzające, np.:
- umiejętności czytania;
- znajomości zasad ortograficznych, matematycznych;
- biegłości w obliczaniu wyników czterech działań arytmetycznych;
- umiejętności interpretowania treści zawartej w tekstach;
- celowości zastosowania określonej metody rozwiązywania problemów;
- stopnia trwałości przyswojonych faktów itp.
- Metoda krótkich testów wiadomości i umiejętności, konkursów i quizów, w których uczeń:
- odpowiada na różne pytania;
- uzupełnia luki w zdaniach, w tekstach;
- dokonuje wyboru poprawnej odpowiedzi;
- przekształca zadania;
- rozwiązuje zagadki;
- wyróżnia logiczne zależności;
- proponuje własne zakończenia tekstów;
- proponuje nowe rozwiązania itp., a tym samym ujawnia poziom przyswojonej wiedzy i nabytych umiejętności.
W ocenianiu bieżącym nauczyciele mogą stosować elementy oceniania kształtującego w postaci ustnej lub pisemnej informacji zwrotnej, w formie samooceny lub oceny koleżeńskiej lub odnotowywać wyniki obserwacji pracy ucznia w dzienniku lekcyjnym za pomocą zdań opisujących stopień opanowania danej umiejętności lub według ustalonej symboliki;
Informacja zwrotna to dostarczenie dziecku i rodzicom informacji o tym, jakie umiejętności zostały już opanowane, co dziecko potrafi, a z czym sobie nie radzi, jakie ma trudności i jakie działania ma podjąć, aby te problemy pokonać.
Przyjmuje się, że w schemacie poprawnej informacji zwrotnej istnieją cztery elementy:
1. wyszczególnienie i docenienie mocnych stron pracy dziecka;
2. omówienie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy;
3. przedstawienie wskazówek dotyczących sposobu poprawienia tych elementów pracy, które są w efekcie niezadowalające;
4. wskazanie kierunku i sposobu dalszej pracy ucznia prowadzących do osiągnięcia zamierzonych efektów.
Informacja zwrotna zawsze odnosi się do kryteriów oceniania podanych uczniom przed jej wykonaniem. Udzielana jest w czasie lekcji i odnosi się do procesu uczenia się ucznia.
Bieżące postępy edukacyjne uczniów mogą być odnotowywane w ćwiczeniach, kartach pracy, zeszytach, sprawdzianach, kartkówkach i w dzienniku elektronicznym za pomocą zdań opisujących stopień opanowania danej umiejętności lub za pomocą punktów lub symboli:
W – WSPANIALE – gdy uczeń samodzielnie wzbogaca i rozwija swoją wiedzę i umiejętności oraz wykonuje bezbłędnie wszystkie zadania;
BD – BARDZO DOBRZE – gdy uczeń samodzielnie wykonuje zadania proponowane przez nauczyciela (dopuszczalne 1-2 błędy);
D – DOBRZE - gdy uczeń wymaga niewielkiej pomocy nauczyciela; popełnia nieliczne błędy
P – POSTARAJ SIĘ - gdy uczeń rozwiązuje zadania przy stałej pomocy nauczyciela, ma braki w umiejętnościach i wiadomościach, które jednak jest w stanie opanować w dalszym toku nauki;
S – SŁABO - gdy uczeń w ograniczonym (niewielkim) stopniu osiągnął efekty dydaktyczno – wychowawcze, a braki nie przekreślają możliwość uzyskania przez niego podstawowej wiedzy w toku dalszej nauki.
Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć plastyczno - technicznych, muzycznych i innych zajęć artystycznych brany jest pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających z charakteru zajęć.
W II semestrze klasy 3 dopuszcza się stosowanie oceny wyrażonej stopniem w skali 1 - 6.
10. Ocenianie okresowe
Ma charakter bardziej ogólny i pełniej informuje o aktywności dziecka, o postępach w nabywaniu poszczególnych kompetencji, o specjalnych uzdolnieniach, o specjalnych trudnościach, o stanach wewnętrznych przeżyć dziecka i sposobach ich ujawniania.
Ocena okresowa z jednej strony ma charakter diagnostyczno-informujący i jest przydatna nauczycielowi i rodzicom, by mogli dziecko jak najlepiej wspomagać w rozwoju, z drugiej strony jest motywująco - afirmacyjna, zachęcająca dziecko do samorozwoju.
Metody okresowego oceniania uczniów:
Sprawdziany - po opracowaniu określonej partii materiału programowego lub po zakończeniu konkretnego działu tematycznego, uczniowie piszą sprawdzian, który pozwoli ocenić poziom przyswojonych wiadomości i wyćwiczonych umiejętności.
11. Ocenianie końcowe
Jest to ocena podsumowująca, przeprowadzana na zakończenie trzyletniego cyklu edukacji wczesnoszkolnej, sprawdzająca poziom osiągnięć przewidzianych w Podstawie Programowej. Dotyczy ona przede wszystkim opanowania:
- umiejętności czytania, pisania, mówienia, rachowania, rozwiązywania problemów;
- fundamentalnych treści z zakresu wiedzy o świecie, stanowiących podstawę dalszej nauki;
- zachowań koniecznych w aktywnym życiu społecznym.
Metoda oceniania końcowego:
Test kompetencji - kompozycja testu jest tak pomyślana, aby na podstawie rozwiązania zadań testowych można było ustalić dla każdego ucznia:
- poziom przyswojonej wiedzy programowej;
- biegłość w wyćwiczonych umiejętnościach, takich jak: pisanie, czytanie, liczenie;
- umiejętność korzystania z zawartych w tekście informacji;
- poziom umiejętności rozumowania; umiejętność stosowania wiedzy w praktyce.
12. Sposoby gromadzenia informacji o uczniu:
- bieżące zapisy w dzienniku lekcyjnym,
- zapisy w zeszytach uczniowskich i ćwiczeniach,
- sprawdziany uczniowskie, testy i diagnozy,
- informacje o postępach w nauce i zachowaniu dla rodziców po i półroczu,
- ocena roczna z nauki i zachowania uwzględniająca cały rok pracy,
- w arkuszu ocen ucznia i na świadectwie po każdym roku nauki znajduje się: ocena roczna, która dotyczy zachowania ucznia oraz jego osiągnięć edukacyjnych, a także udziału w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.
13. Zasady oceniania zachowania
- Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków ucznia danej klasy.
- Na bieżąco oceniane są postawy zachowań ucznia z uwzględnieniem następujących podstawowych obszarów:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
- postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej,
- dbałość o honor i tradycje szkoły,
- dbałość o piękno mowy ojczystej,
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
- godne i kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
- przestrzeganie obowiązujących norm i zasad,
- okazywanie szacunku innym osobom.
- Nauczyciel informuje rodzica / prawnego opiekuna / o zachowaniu ucznia:
- słownie,
- pisemnie, umieszczając odpowiednią informację w dzienniku elektronicznym,
- telefonicznie.
14. Promowanie uczniów w klasach I- III
a. Uczeń klasy I – III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie, tj. uczeń sprostał wymaganiom edukacyjnym przewidzianym dla danego etapu kształcenia.
b. Uczeń klasy I – III szkoły podstawowej może pozostać na drugi rok w tej samej klasie - Rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia I – III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
Opracowały i stosują nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej