• Kryteria oceniania

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

dla klasy IV

Wymagania edukacyjne

Zakres wymagań edukacyjnych zgodny jest z podstawą programową dla II etapu edukacyjnego. Zawarty jest w programie nauczania plastyki w klasach IV - VII szkoły podstawowej "Do Dzieła" autorstwa Jadwigi Lukas i Krystyny Onak, Marty Ipczyńskiej, Natalii Mrozkowiak

Obejmuje on wiedzę, umiejętności i postawę ucznia.

Obszary aktywności uczniów podlegające ocenie:

•   prace plastyczne wykonane za pomocą różnych technik i materiałów,

każda praca plastyczna oceniana jest pod względem merytorycznym i estetycznym:

- czy jest zgodna z celami i wymogami wskazanymi przez  nauczyciela?

- jest wykonana  techniką właściwą danej lekcji,

- jest staranna i estetyczna,

- oddał pracę w przewidzianym terminie,

•   wypowiedzi ustne lub pisemne,
          •   prace domowe (np. przygotowanie dodatkowych informacji na podany temat),
          •   praca w grupie,
          •   dodatkowe formy aktywności ucznia (np. udział i osiągnięcia w konkursach plastycznych).

Podczas ustalania oceny z plastyki szczególną uwagę zwracam na:

-  wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków

- wiedzę i umiejętności

-  pozytywną postawę wobec przedmiotu  ( aktywne uczestnictwo w zajęciach, przynoszenie na lekcje odpowiednich materiałów i przyborów, przestrzeganie zasad BHP podczas posługiwania się narzędziami, zachowywanie porządku w swoim miejscu pracy – zarówno podczas zajęć, jak i po ich zakończeniu).

Pod uwagę brane są również wyniki osiągane w konkursach plastycznych na różnym szczeblu.

Aktywność na zajęciach oceniana jest pochwałą.

Na lekcjach stosowane są elementy oceniania kształtującego. (nacobezu, informacja zwrotna, samoocena, ocena koleżeńska).

Kryteria oceny śródrocznej i końcoworocznej

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

• przejawia szczególne zainteresowania plastyką (np. kolekcjonuje reprodukcje i książki o sztuce, przygotowuje referaty i pomoce dydaktyczne, uczęszcza do galerii, muzeów itp.)
          • posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza wymagania określone                             w programie nauczania
          • aktywnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych
          • osiąga sukcesy w konkursach plastycznych
          • wykazuje zaangażowanie i twórczą inicjatywę we wszelkich działaniach plastycznych                        na terenie szkoły oraz poza nią
          • jest zawsze przygotowany do zajęć.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

• opanował wszystkie określone w programie nauczania wiadomości i umiejętności oraz wykorzystuje je w działaniach plastycznych
          • bierze udział w dyskusjach na temat prezentowanych obiektów, podczas których przekonująco uzasadnia swoje poglądy
          • stosuje również z powodzeniem wiedzę teoretyczną, wykonując ćwiczenia praktyczne
          • sprawnie operuje wybraną techniką plastyczną
          • chętnie uczestniczy w różnorodnych działaniach plastycznych na terenie szkoły i poza nią (startuje w konkursach plastycznych, wykonuje gazetki szkolne i oprawę plastyczną imprez, należy do koła zainteresowań)
          •  uzupełnia wiadomości samodzielnie dobranymi lub wskazanymi przez nauczyciela lekturami.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

• stosuje w praktyce elementy zdobytej wiedzy teoretycznej
          • aktywne uczestniczy w zajęciach (udział w dyskusjach na temat prezentowanych obiektów,   staranne wykonywanie ćwiczeń obligatoryjnych)
          • samodzielne rozwiązuje zadania teoretyczne
          • odpowiednio posługuje się przyborami i narzędziami oraz wykonuje prace plastyczne poprawne pod względem technicznym i estetycznym.

Ocenę  dostateczną otrzymuje uczeń, który:

• opanuje w stopniu średnim materiał objęty programem nauczania (braki w wiadomościach               o charakterze szczegółowym)
          •  samodzielnie rozwiązuje zadania plastyczne o niewielkim stopniu trudności
          •  poprawnie posługując się różnymi przyborami i narzędziami pracy.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

• opanuje podstawowe wiadomości i umiejętności wymienionych w programie nauczania dla przedmiotu „plastyka”
          •  rozwiązywać (samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela) zadania plastyczne o niewielkim stopniu trudności
          • wykorzystuje w stopniu minimalnym dostępne narzędzia pracy.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

•   nie opanował podstawo­wych wiadomości i umiejętności z zakresu przed­miotu
          •   nie uczestniczy w lekcji i nie jest przygo­towany do zajęć
          •   nie odrabia zadanych prac domowych
          •   świadomie lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.

Dopuszcza się stosowanie "+" i "- "w celu zapisu ocen za osiągnięcia uczniów ich aktywności i przygotowania do lekcji.Za pięć plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą, za trzy minusy ocenę niedostateczną.

W ciągu semestru uczeń może zgłosić dwukrotne nieprzygotowanie do zajęć.

Zasady ustalania oceny śródrocznej i końcoworocznej.

Ocenę na półrocze ustala się w oparciu o średnią ocen za prace plastyczne, z wiedzy

o sztuce oraz przygotowanie i zaangażowanie na lekcji. Pozostałe oceny są ocenami wspomagającymi. Ocena roczna obejmuje wszystkie oceny z danego semestru oraz ocenę za pierwszy semestr.

Przy ustalaniu oceny z plastyki, brany jest przede wszystkim pod uwagę, wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tego przedmiotu.