• Szkoła Demokracji

          •     We wrześniu ubiegłego roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Szkoła Demokracji, realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Akademią Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie. Głównym celem Szkoły Demokracji jest zwiększanie poczucia wpływu uczniów i uczennic, rozwój partycypacji i samorządności uczniowskiej. Program Szkoła Demokracji należy do obszaru Angażuj Obywatelsko, który ma zachęcić uczniów do podejmowania działań z zakresu: wolontariatu, samorządności, przedsiębiorczości w szkole i środowisku lokalnym. Więcej informacji o CEO znajdziesz tutaj: Szkolenia dla nauczycieli, doskonalenie zawodowe, projekty edukacyjne | ceo.org.pl

            Podczas trwania programu rozwój samorządności uczniowskiej, jego idee i wyzwania – działania, realizowane były w następujących obszarach:

            1. wybory i kwestie formalne

            2. komunikacja i media 

            3. działania uczniów i uczennic

            4. podejmowanie decyzji

            5. uczenie się i nauczanie.

            Samorząd Uczniowski naszej szkoły podjął następujące wyzwania. W obszarze:

            -wybory i kwestie formalne- tworzyliśmy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole- uchwaliliśmy regulamin powoływania Rzecznika Praw Ucznia. Chcielibyśmy powołać Rzecznika jeszcze w tym roku szkolnym.

            -komunikacja i media- stworzyliśmy stały sposób komunikacji pomiędzy uczniami i władzami SU- zagospodarowaliśmy tablicę informacyjną i umieściliśmy przy niej skrzynkę do komunikacji z SU, utworzyliśmy zakładkę SU wraz z mailem zwrotnym na stronie szkoły. Link do filmu przedstawiającego realizację zadania znajdziesz tutaj:  https://drive.google.com/file/d/14EVpwR2UKzwU2kv_0v14EFSMJx-7owDQ/view?usp=sharing

            -działania uczniów i uczennic- przeprowadziliśmy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż diagnoza. Wnioski po przeprowadzeniu diagnozy przekładamy na konkretne działanie i umieszczamy w planie pracy- diagnozę przeprowadziliśmy za pomocą chorągiewek umieszczonych na korytarzu szkoły, pomysły uczniów są realizowane podczas trwania roku szkolnego.​​​​​​​

            W trakcie trwania projektu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego spotykali się z  mentorem panem Januszem Żmijewskim, koordynatorem CEO. Dzięki tym spotkaniom poszerzyli swoją wiedze z zakresu demokratyzacji szkoły i praw ucznia. Uczniowie odbyli również indywidualne szkolenia z zakresu komunikacji i informowania, finansowania, inicjatywy obywatelskiej, debaty oksfordzkiej i bycia młodym liderem.

            Praca nad wyzwaniami i szkolenia spowodowały rozbudzenie idei samorządności wśród uczniów oraz rozbudziły większe zaangażowania w pracę na rzecz społeczności uczniowskiej. 

            Miło nam poinformować, że nasza praca została doceniona. Uczniowie biorący udział w programie oraz szkoła otrzymali certyfikaty Szkoły Demokracji. Bardzo dziękujemy za wytrwałą pracę i gratulujemy. W projekcie brali udział Milena K. i Zofia J. z klasy 7a, Marta D. z klasy 7b, Karolina M., Celina P. i Dominik K. z klasy 8a oraz Lisa J. z klasy 8b.

            Więcej informacji o działaniu Szkoły Demokracji oraz nasze relacje z realizacji wyzwań znajdziesz tutaj: Szkoła demokracji - Strona Główna (ceo.org.pl)

            Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

          • Prawo ARCHIMEDESA dla gazów w praktyce

          • W kwietniu uczniowie klasy 7a i 7b podczas zajęć z fizyki badali prawo Archimedesa w praktyce. Zadanie nie należało do łatwych. Po zbudowaniu kapsuły (koszyczka połaczonego sznurkami), trzeba było przymocować ją do balonika wypełnionego helem, przy tym bardzo uważając, żeby balonik nie wymknął się z rąk i nie uciekł pod sufit. Nawet na "uciekinierów" znaleźliśmy sposób. Kolejnym krokiem było odpowiednie zbalastowanie kapsuły tak, żeby nie przemieszczała się ani do góry, ani na dół. To było wyzwanie, któremu dzielnie sprostali Uczniowie klas siódmych. Zajęcia zostały podsumowane wypełnienieniem karty pracy. Efekty pracy ucznió można podziwiać na zdjęciach. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.  

          • Dzień Ziemi w 3a

          •    22 kwietnia obchodziliśmy najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne – Dzień Ziemi Bawiąc się pogłębialiśmy wiedzę na temat wpływu człowieka na stan środowiska w którym żyjemy, poznawaliśmy przyjazne i szkodliwe zachowania człowieka wobec przyrody, zastanawialiśmy się, co można zrobić, by chronić przyrodę, utrwalaliśmy wiadomości dotyczące segregacji śmieci, recyklingu, uczyliśmy się, w jaki sposób można wykorzystywać posegregowane i przetworzone śmieci, jakie zagrożenia ze strony człowieka spotykają leśne zwierzęta - wspólnie wykonaliśmy plakat z okazji Dnia Ziemi.

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • O kuchni na świecie

          •   Uczniowie klasy 2a uwielbiają prowadzić lekcje. Zawsze bardzo poważnie podchodzą do zadania i długo przygotowują się do roli nauczyciela. Dziś, dzięki Mai i Alanowi, zapachniało w klasie światową kuchnią, ziołami i przyprawami. Wspólnie przygotowali prezentację o najpopularniejszych kuchniach świata – tajskiej, włoskiej, francuskiej oraz o …kuchni jaskiniowców. Dzięki Nim wiemy już, jakie są najpopularniejsze dania we Włoszech, jakich składników używa się w kuchni tajskiej, co jedzą na śniadanie Francuzi, co jedli jaskiniowcy i znamy mnóstwo innych ciekawostek.

            Były też zagadki nawiązujące do prezentacji oraz niełatwe zadanie rozpoznawania suszonych i świeżych ziół po zapachu. Na koniec, każdy dostał w prezencie kalendarz imprez kulinarnych Dolnego Śląska. Maja i Alan świetnie poradzili sobie z wystąpieniem. Oboje byli wspaniale przygotowani. Zaskoczyli wszystkich znajomością tematu i bez problemów odpowiadali na pytania kolegów i koleżanek. Mai i Alanowi należą się wielkie brawa!

            Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym.

          • Zajęcia nielaboratoryjne w Odra Centrum we Wrocławiu

          •    20 kwietnia 2022 w ramach projektu “Nowoczesna edukacja w gminach Wisznia Mała i Oborniki Śląskie” nr projektu: RPDS. 10.02.02-02-0009/18 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w Odra Centrum we Wrocławiu. Odra Centrum to barka, jedyny tego typu ośrodek edukacyjno-kulturalny w Europie. Barka zacumowana jest na Odrze, znajduje się w sercu wrocławskiej starówki, w pobliżu zabytkowego mostu Grunwaldzkiego. Centrum zajmuje się tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmuje działania kulturalno-społeczne pod nazwą „Budujemy Tożsamość Odrzan”. Link do centrum znajduje się tutaj: Odra Centrum – miejsce spotkań na wodzie.

            Podczas zajęć odbył się spacer po Odra Centrum z omówieniem niskoemisyjnych rozwiązań zastosowanych w ośrodku. Zostały poruszone tematy małej retencji, hydroponiki oraz sposobów oszczędzania wody oszczędzanie wody. Zapoznaliśmy się z ideą Zero Waste- czyli nie marnowania niczego. Uczniowie brali udział w warsztatach Świat w kropli wody. W trakcie zajęć wykonali preparaty mikroskopowe, w których obserwowali organizmy żyjące w wodach słodkich i słonych.

            Podczas ekologicznego spaceru wzdłuż rzeki Oławy – omówiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące ochrony ptaków, segregacji odpadów, ochrony przyrody. Spacer połączony był ze zbieraniem śmieci wzdłuż brzegów Oławy.

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • OLGA dwukrotną finalistką Konkursu InstaLogik

          • 26 marca 2022 roku miał miejsce ostatni, finałowy etap III edycji Ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik, Przed świętami odbyło się oficjalne zakończenie i podsumowanie konkursu,

            Z ogromną przyjemnością informujemy, że po raz drugi OLGA NOWAK z klasy VIb uzyskała tytuł finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 6 szkoły podstawowej oraz najlepszy wynik w powiecie trzebnickim. W ubiegłym roku otrzymała tytuł finalisty w kategorii klas 5 szkoły podstawowej.

            OLGO, gratulujemy serdecznie sukcesu i wytrwałości w dążeniu do celu. Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!

            Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymują pamiątkowe dyplomy. Nasi uczniowie uzyskali także najlepsze wyniki w powiecie trzebnickim lub w szkole na II etapie konkursu, mimo iż nie udało im się osiągnąć wymaganego minimum punktów kwalifikującego do finału.

            Wam również gratulujemy zaangażowania i udziału w konkursie ogólnopolskim.

            Jesteśmy z Was dumni!

        • ANDRZEJ dwukrotnym finalistą Konkursu "zDolny Ślązak" z fizyki
          • ANDRZEJ dwukrotnym finalistą Konkursu "zDolny Ślązak" z fizyki

          • 16 marca odbył się FINAŁ Dolnośląskiego Konkursu Fizycznego "zDolny Ślązak". Wzięło w nim udział 76 uczestników. 38 osób, które uzyskały co najmniej 20 punktów, otrzymało tytuł laureata konkursu.Tytuł finalisty otrzymali uczestnicy, którzy zdobyli co najmniej 9 punktów. Miło nam poinformować, że jednym z jego finalistów został uczeń naszej szkoły ANDRZEJ NOWAK z klasy VIIIb. Należy podkreślić fakt, że od tytułu laureata Andrzeja dzielił zaledwie jeden punkt. Uzyskał on 19 punktów. Dla Andrzeja jest to drugi tytuł finalisty w tym prestiżowym konkursie, po raz pierwszy zdobył go w ubiegłym roku.

            Finaliści konkursów przedmiotowych otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. 2019 poz. 1737).

            Andrzeju gratulujemy serdecznie, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!

          • Gratulacje dla Michała!

          •    Podano oficjalne wyniki wojewódzkiego etapu XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia", który odbył się w marcu w Liceum Ogólnokształcącym Nr XIII we Wrocławiu. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Michał Szymczyk z klasy VIIIa został jego laureatem, a także awansował do centralnego etapu, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

            Michał brał udział w trzech edycjach tego konkursu, zawsze zdobywał tytuł laureata i uzyskiwał jedne z najwyższych wyników w województwie. Warto podkreślić, że co roku edycja dotyczy innego okresu historii, wcześniejsze obejmowały lata 1887 – 1922 „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” i 972 – 1514 „Od Cedyni do Orszy”, aby zostać laureatem uczeń musi uzyskać co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. O tym, że nie jest to proste, najlepiej świadczy fakt, że laureatami konkursu zostają nieliczni, w tym roku to zaledwie pięć osób w województwie. Losy żołnierza to konkurs wymagający, w którym uczeń zdobywa ogromną wiedzę, umiejętności i przede wszystkim otrzymuje dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej – tytuł laureata to 7 punktów, a tytuł finalisty 5 punktów. Brawo Michał! Jesteśmy dumni!

          • Dziękujemy!

          •    Wspólnymi siłami z innymi placówkami, obiema parafiami naszej miejscowości oraz lokalnymi firmami we wszystkich dotychczasowych akcjach dla Ingusi udało się zebrać na konto Stowarzyszenia Rozwoju Pęgowa 42.738 zł. 

            Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat Jednej osobie.

            Sumy poszczególnych akcji.

            Sklepik w SP2 - 6921,24 zł

            Ciasta z SP1 - 4115,63 zł,

            Jarmark SP3 i SP2 - 7622,21 zł,

            Mecz w SP1 - 6070zł,

            Ciasta na meczu w SP1 - 2465,45 zł

            Parafia NSPJ - 4960,28 zł

            Parafia JiA - 8349,09 zł

            CrossFirmus i PSP Trzebnica - 340,20 zł

            wpłaty bezpośrednio na konto - 1894 zł

            Mamy w sumie ze zbiorką siepomaga około 100 tys. potrzebnej kwoty ze 150.000. Działamy dalej dla Ingusi

            https://www.siepomaga.pl/inga-szymoniak

            Krótką realcję z działań można zobaczyć tutaj.

          • Brawo WY!

          • Nasze dziewczynki wygrały zawody Powiatowe w piłkę ręczną, a chłopcy uplasowali się na drugim miejscu. Dziewczynki będą reprezentować nasz Powiat w dalszych rozgrywkach. Brawa dla naszych sportowców.

          • Michał laureatem zDolnego Ślązaka

          •      23 marca 2022 r. odbył się Finał Dolnośląskiego Konkursu Historycznego” zDolny Ślązak”,  wzięło w nim w nim udział 63 uczestników. Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki, miło nam poinformować, że jednym z jego laureatów został  uczeń naszej szkoły Michał Szymczyk z klasy VIIIa. Warto wspomnieć, że dla Michała jest to drugi tytuł laureata w tym prestiżowym konkursie, po raz pierwszy zdobył go w ubiegłym roku, ale z pasji do przedmiotu postanowił spróbować ponownie. Dzięki temu może zostać przyjęty do wybranej szkoły ponadpodstawowej poza rekrutacją.

            Gratulujemy Michał, jesteśmy bardzo dumni!

          • O zmysłach i nie tylko

          •    Dziś do naszej szkoły zawitał specjalny gość – Miko, pies -  terapeuta wraz z przewodnikiem – dogoterapeutką Panią Kasią Kabzą, która na co dzień pracuje w naszej placówce. Wspólnie odwiedzili uczniów klasy 2a, 2b i 3b. Dzieci z ogromnym entuzjazmem przyjęły czworonożnego przyjaciela.

            Podczas zajęć miały okazję zobaczyć różne sztuczki wykonywane przez psa i dowiedziały się, jakie zmysły są u psa najlepiej rozwinięte, o miejscach u czworonogów wrażliwych na dotyk oraz o tym, jak bezpiecznie je głaskać, by sprawiało to przyjemność. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem i zgłębić wiedzę na temat różnic między zmysłami psów i ludzi, a także doświadczyć tego na sobie. Zajęcia dostarczyły wszystkim wiele pozytywnej energii. Bardzo miło będziemy wspominać to spotkanie, a Pani Kasi i Miko pięknie dziękujemy.

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.