• Sukcesy w konkursie plastycznym!

          • Miło nam poinformować, że trzy uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w XXI Regionalnym Konkursie Plastycznym „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez Dolnośląski Oddział TPD w Legnicy. Alicja Rychter – II miejsce Gabriela Tomaszewicz, Nikola Pindral - Wyróżnienia Gratulujemy!!!

          • Dzień Dziecka

          •  

            Uczniowie klas 4-8 spędzili dzień dziecka w bliskim kontakcie z przyrodą. Uczestniczyli w grze terenowej w Arboretum w Stradomii koło Sycowa. Podczas zabawy ćwiczyli umiejętności posługiwania się mapą i rozpoznawania różnych gatunków roślin i zwierząt. Drugą część dnia spędzili na grach i zabawach, podczas pikniku w Parku Szczodre. Zabawa była przednia.

            Wyjazd był częściowo dofinansowany przez Gminny Oddział TPD w Obornikach Śl. Dziękujemy!

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • Zajęcia w Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu

          •    2 czerwca 2022 roku ramach projektu “Nowoczesna edukacja w gminach Wisznia Mała i Oborniki Śląskie” nr projektu: RPDS. 10.02.02-02-0009/18 odbyły się zajęcia w Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 4, 5 i 6. Podczas zwiedzania Ogrodu Botanicznego uczniowie mieli okazję zapoznać się z roślinami z każdego działu.

            W alpinarium oglądaliśmy wiele gatunków i odmian roślin skalnych. Jego osobliwością jest profil geologiczny  z okolic Wałbrzycha. W regionie tym rosły lepidodendrony, sygilarie i kalamity, pojawiły się też pierwsze rośliny iglaste, z których powstały współczesne złoża węgla kamiennego. Zwiedziliśmy arboretum czyli zbiór drzew, krzewów i krzewinek, który liczy ponad 3000 różnych gatunków i odmian. Są tu rośliny pochodzące z Kaukazu, Północnej Ameryki i Wschodniej Azji. Są tu między innymi rośliny z rodziny wrzosowatych, różaneczniki, czy hortensje. W centralnej części wrocławskiego Ogrodu Botanicznego zgromadzono rośliny zielne oraz drzewa, krzewy i krzewinki mogące się rozwijać i zimować w naszych warunkach klimatycznych. Przedstawiono je w układzie odzwierciedlającym ich naturalne pokrewieństwo. Znajduje się tu staw ozdobny otoczony rabatami liliowców, tulipanów i kosaćców,. Na pierwszy plan wybija się tu licząca ponad 100 odmian, największa w Polsce kolekcja zimujących w naszym klimacie, barwnie kwitnących odmian grzybieni - Nymphaea. Uczniowie mieli również okazję obserwować gody żab.​​​​​​​

            Z kolei w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego oglądaliśmy wiele ciekawych okazów ze świata zwierząt. Na wystawie podziwialiśmy jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi – płetwala błękitnego. Jest to szkielet młodego osobnika mierzący 15 metrów długości. Dorosłe osobniki płetwala dorastają do 33 metrów długości i osiągają masę ciała do 190 ton. Jest to więc zwierzę znacznie cięższe od największych dinozaurów należących do zauropodów których masa ciała dochodzi najwyżej do 70 ton. Oglądaliśmy szkielety współczesnych i wymarłych ssaków w tym jelenia olbrzymiego zwanego też łosiem irlandzkim.  Jest on gatunkiem wymarłym i zarazem jednym z największych jeleni, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Podczas oglądania wystawy gromadzącej zwierzęta bezkręgowe podziwialiśmy między innymi muszlę słodkowodnego małża który wytwarzał perły i występował w rzekach i potokach Dolnego Śląska. Perłoródka rzeczna  nazywana była dawniej skójką perłorodną, występowała w bardzo czystych, zimnych rzekach i strumieniach północnej Europy. Dowiedzieliśmy się również jak już od najdawniejszych czasów ludzie ozdabiali swoje szaty farbując je, na przykład purpurą tyryjską pozyskiwaną z drapieżnych ślimaków żyjących w przybrzeżnych wodach Morza Śródziemnego, a nazywanych potocznie purpurowcami  lub szkarłatnikami.

            Wyjazd był dofinansowany przez Gminny Oddział TPD w Obornikach Śl. Dziękujemy!

            Ralacja z wycieczki w Albumie otograficznym.

          • Wycieczka klas 2 do Żmigrodu

          • Dziś uczniowie klas drugich odwiedzili Zespół Paładowo - Parkowy w Żmigrodzie. Cudowne miejsce z ciekawą historią!

            Meldujemy, że SKARB został odnaleziony!

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • Poznaj grę w brydża!

          • Brydż to sport umysłowy, który poprawia pamięć ,poprzez nieustanny jej trening. Wspomaga koncentrację oraz pobudza nasz umysł do strategicznego i logicznego myślenia. Uczy współpracy w grupie, odpowiedzialności oraz oswaja z trudem podejmowania decyzji. Rozwija wyobraźnię i pobudza kreatywność. W brydża grać mogą i grają wszyscy – dzieci i seniorzy, chłopcy i dziewczynki, duzi i mali. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty pozalekcyjnych zajęć już od października 2022 r. Zajęcia odbywać się będą w grupach kilkunastoosobowych w Szkole Podstawowej nr 1 pod okiem doświadczonych brydżystów. Serdecznie zapraszamy.

                                                                                                      Z wyrazami szacunku

                                                                                                    Izabela Banach-Szymanek

          • JANKU! Jesteś wielki!

          • Znamy już wyniki I POWIATOWEGO KONKURSU PROGRAMOWANIA W SCRATCHU!

            Naszą szkołę reprezentował dzielnie, z dużym zapałem i zaangażowaniem,

            Janek Ozimina z klasy 4a, który uplasował się na IV miejscu.

            SCRATCH przed Jankiem nie ma tajemnic, a nagroda książkowa, którą otrzymał z pewnością przyda się do realizacji kolejnych projektów i pomysłów programistycznych.

            Cele konkursu to przede wszystkim: promowanie umiejętności programistycznych wśród uczniów, rozwijanie własnych zdolności i zainteresowań, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia oraz kreatywności, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych.

            Tematem prac konkursowych był „Bezpieczny Internet”. Uczestnicy konkursu przygotowywali historyjkę obrazkową (animację), w której wskazywali zagrożenia i korzyści związane z korzystaniem z sieci Internet w programie SCRATCH.

            Jury brało pod uwagę przy ocenie prac m. in.: oryginalność i pomysłowość, zgodność z tematem konkursu, liczyła się również estetyka i jakość wykonania projektu, a także zaawansowanie skryptów i sposób działania programu.

            Janku, gratulujemy ogromnej determinacji i samozaparcia w dążeniu do celu!!!
            Życzymy równocześnie rozwijania pasji informatycznych oraz kolejnych sukcesów, szczególnie w dziedzinie programowania.

            opiekun konkursu: Jolanta Olejniczak

             

          • Projekt "Plac zabaw" klasy 2a

          • Podział na grupy, zaplanowanie pracy, omówienie i przydział zadań, zgromadzenie odpowiednich materiałów, praca w grupach i prezentacja jej efektu - to zadania, z jakimi mierzyli się przez dwa dni uczniowie klasy 2a. Ich zadaniem było zbudować plac zabaw. A nie było to takie łatwe, bo musieli pokonać wiele trudności i podejmować ważne decyzje, przestrzegając jednocześnie zasad współpracy.

            Po kilku godzinach pracy powstały wspaniale place zabaw, w których pojawiła się ścianka wspinaczkowa, tyrolka, park linowy, hamaki, altanka, piaskownice, tunele, fontanny,  zjeżdżalnie, karuzele oraz huśtawki. Place zabaw były ogrodzone, a jedna z grup zamontowała nawet oświetlenie. Gdy prace były już gotowe, każda z grup zredagowała ogłoszenie o nowo otwartym placu zabaw. Wszyscy wykazali się niezwykłą kreatywnością! Zobaczcie sami!

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.