Drodzy państwo jeżeli macie potrzebę indywidualnej konsultacji ze mną bardzo serdecznie zapraszam.Jestem do Waszej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach pracy (moj adres mailowy:justynaswierczek1@gmail.com lub telefonicznie - numer jest niezmienny i wszyscy go Państwo macie).
Dziś kolejne ćwiczenia jakie dla was przygotowałam. Będą one dotyczyły
o. Tak dla przypomnienia, receptory czucia głębokiego znajdują się w stawach, mięśniach i ścięgnach dlatego, aby je uruchomić, konieczna jest ciężka praca mięśni. Jak się zapewne domyślacie, to ćwiczenia, których nasi podopieczni często unikają, bo kto z nas lubi się męczyć… Zmysł ten pozwala na precyzyjne określenie położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Propriocepcja pozwala także na rozpoznawanie przemieszczania się własnych kończyn bez kontroli wzroku oraz dokładną ocenę tego, w jakiej pozycji one się znajdują.
Oto kilka pomysłów na uruchomienie tego kanału sensorycznego:
1. Jęśli macie małe krzesełko lub pufę albo po prostu niskie łóżko, zachęcam, by 10 razy wejść na nie, zaczynając prawą nogą i 10 razy lewą nogą.
2. Władamy po pół kg cukru lub mąki do plastikowych woreczków lub plastikowe butelki napełniamy wodą i unosimy je do góry, na boki, przed sobą, nad głową (ilość powtórzeń dobieramy indywidualnie do dziecka). Nogi również mogą popracować i podnosić kila razy woreczki.
3. Stajemy w pozycji "na czworaka", ręce na szerokości bioder, delikatnie tuż nad ziemią unosimy kolana. Dla tych starszych klasyczna "deseczka". Zobaczymy, kto ze mną wygra? Spotkaniu już po powrocie do szkoły.
4. Dzieci starsze zachęcam do skakania na skakance, a młodsze w gumę, którą zahaczamy o nogi krzeseł.
5. Bardzo zachęcam do ćwiczenia, które jednocześnie nakierowane jest na integrację TOB-u (odruchu posturalnego). Mianowicie bierzemy kawałek sznurka, dziecko leży na brzuchu i przypina jednocześnie dwiema rękami bez podpierania na łokciach klamerki do sznurka (Oj, nie lubicie tego ćwiczenia, ale jaka potem satysfakcja, kiedy się uda.).
6. Pozycja na czworaka, dorosły trzyma kostki dziecka. Oporując jego ruchy, dziecko przenosi w tej pozycji różne małe przedmioty.
7. Klasyczna "taczka" doskonale uruchamia nasze receptory czucia głębokiego.
8. Ponadto przysiady, pajacyki, podskoki, brzuszki, pompki, wykroki z przyklękaniem.
Zachęcam Was do wykonania ćwiczeń. Jak możecie, pochwalcie się i przesyłajcie mi zdjęcia, bo bardzo za Wami tęsknię… Wasza pani Justyna.