Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole będą kontynuowane cztery programy edukacyjne proponowane przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy.
1. Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” - przystąpią do niego uczniowie klas Oa i Ob. Program stanowi pierwsze ogniwo w edukacji antytytoniowej, składa się z pięciu zajęć warsztatowych. Tytuły zajęć:
1.Wycieczka
2.Co i dlaczego dymi ?
3.Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
5. Jak uniknąć dymu papierosowego?
2. Program szkolnej edukacji antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę”. Program będzie realizowany w klasach -IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb. Jego celem jest zwiększenie wiedzy dzieci w zakresie odpowiedzialności za własne życie, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z biernego i czynnego palenia tytoniu oraz kształtowanie asertywnych postaw. Składa się z pięciu zajęć warsztatowych:
1. Co to jest zdrowie ?
2. Od czego zależy nasze zdrowie?
3.Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4. Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?
5. Nie pal przy mnie, proszę!
3. Program szkolnej edukacji antytytoniowej ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program adresowany jest do uczniów klas starszych i będzie realizowany w klasach Vb, VIa, VIb. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zwiększenie świadomości odnośnie zagrożeń płynących z biernego i czynnego palenia tytoniu, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem biernego i czynnego palenia tytoniu.
Program skierowany do dzieci składa się z pięciu zajęć warsztatowych:
1. Poznajmy się bliżej
2. Laboratorium ciała
3.Naucz się mówić ,,nie”
4. Znajdź właściwe rozwiązanie
5. Uwierz w siebie
4. Program ,,Moje dziecko idzie do szkoły”. Adresatami programu są uczniowie klas pierwszych w naszej szkole (Ia, Ib, Ic, Id) oraz ich rodzice. Celem głównym programu jest ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych wśród dzieci. Cele szczegółowe programu to: podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych, przekonanie ich o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych w domu i środowisku szkolnym oraz zainteresowanie rodziców zdrowiem ich dzieci i czynnikami wpływającymi na zachowanie tego zdrowia.
Szkolny koordynator do spraw promocji zdrowia: Anna Grodzińska