Pasowanie na pierwszoklasistę
„Idą pierwszaki, dawne maluchy
Jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
Każdy na plecach dźwiga tornister
Z bijącym sercem stają przed szkołą
Jak im tu będzie?- chyba wesoło!”Tymi słowami rozpoczął się dzień, na który wszyscy tak długo czekaliśmy. 21 października 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 do Braci Uczniowskiej zostało przyjętych 70 pierwszoklasistów. Do tej chwili przygotowywaliśmy się od pierwszego dnia nauki. Dzieci zapoznawały się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawały zasady panujące w naszej szkole, doświadczały szkolnego życia- jego smaku i koloru. Były pilne i pracowite. Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości oraz rodziców i rodzeństwa pierwszaków.
Wszystkie maluchy pod okiem swoich wychowawczyń pp. Aliny Wójtowicz, Agaty Krasuckiej, Angeliki Rozpary i Marty Poddębniak przedstawiły program słowno – muzyczny, w którym zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności, jakie ćwiczyły przez pierwszy miesiąc pobytu w szkole. Pomimo ogromnej tremy poradziły sobie świetnie - śpiewając piosenki, recytując wiersze, dały z siebie wszystko. Emocji było co niemiara, zarówno u dzieci jak i rodziców oraz zaproszonych gości.
Kulminacyjnym momentem całej uroczystości było Ślubowanie na Sztandar Szkoły. Słowa przysięgi w ustach 6 i 7- latków brzmiały niezwykle poważnie:
„PRZYRZEKAMY NA HONOR PIERWSZOKLASISTY:
- BYĆ KOLEŻEŃSKIM I POMOCNYM W POTRZEBIE,
- NIE ZAPOMINAĆ O CZARODZIEJSKICH SŁOWACH: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ,
- SUMIENNIE WYKONYWAĆ WSZYSTKIE ZADANIA,
- TROSZCZYĆ SIĘ O SWOJĄ KLASĘ,
- MIEĆ ZAWSZE UŚMIECH NA TWARZY.”
Rodzice mieli nie mniej trudne zadanie, albowiem za Panią Wicedyrektor - Renatą Machnik powtarzali słowa następującej przysięgi: „Będę wspierać swoje dziecko w nauce i pomagać mu w razie porażek. Będę pamiętać również o tym, by kochać je bezgranicznie i akceptować je takim, jakie jest. Często będę je przytulać i chwalić za najmniejszy sukces.”
Po ślubowaniu nastąpiło uroczyste wręczenie przez przedstawicieli rodziców wielkich ołówków, którymi Pan Burmistrz - Sławomir Błażewski i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 Jolanta Dudczenko pasowali pierwszaków na uczniów. Nie obyło się także bez prezentów - każda klasa dostała upominki od Rady Rodziców, Pana Burmistrza, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także od byłych wychowawczyń z zerówki i starszych kolegów i koleżanek z klas drugich.
Na zakończenie uroczystości poważni już uczniowie w granatowych biretach zrobili pamiątkowe zdjęcia i udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten wielki dzień, mimo iż stresujący i pełen wrażeń, długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, rodzicom za zaangażowanie i pomoc a Pani Dyrektor za ciepłe przyjęcie do grona uczniów, słowa otuchy i wsparcie! Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szkolnym świadectwie.
Marta Poddębniak
Wycieczka klas 5 do Krośnic
W dniach 6-8.10.2014 uczniowie klas piątych uczestniczyli w trzydniowym pobycie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. Pierwszego dnia udaliśmy się z panem Maciejem Kowalskim na zajęcia terenowe "Poznajemy Park Krajobrazowy Dolina Baryczy". Dowiedzieliśmy się, jakie są formy ochrony przyrody, jaka jest historia stawów rybnych oraz obserwowaliśmy ptaki przez lornetki, a było ich całe mnóstwo. Na zakończenie zajęć pan Maciek zabrał nas do Koników Polskich. Opowiedział nam, co lubią i pozwolił je nakarmić. Po pysznym obiedzie były zajęcia "Galeria ziemi", na których prowadzący dzielił się z nami swoją szeroką wiedzą na temat minerałów. Każdy mogliśmy dokładnie obejrzeć, a nawet próbowaliśmy szlifowania. Po kolacji odbywały się zajęcia sportowo-rekreacyjne na ogromnych boiskach.
Kolejny dzień rozpoczął się 10-kilometrową wycieczką pieszą na Stawach Krośnickich. Po obiedzie część z nas przejechała się kolejka wąskotorową, a później udaliśmy się na zajęcia "Bractwo Miłośników Przyrody". Wieczorem bawiliśmy się przy ognisku z kiełbaskami.Ostatni dzień to bardzo ciekawe zajęcia " W cieniu drzewa", podczas których dowiedzieliśmy się dlaczego liście żółkną, skąd się biorą gatunki, które u nas nie występują itp. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu o Dolinie Baryczy i zwierzętach tu występujących.Wycieczka była bardzo udana, wszyscy świetnie się bawiliśmy i chętnie się uczyliśmy nowych rzeczy poza szkołą.Opiekunowie:K. Proksza, A. Łysoń, K. Pera.
"Stokrotki" na stadionie
18 października 2014 r. obornickie Stokrotki wraz z rodzicami wzięły udział w I przeglądzie grup tanecznych programu pn. „Dolnośląskie Stokrotki” zorganizowanym przez WKS Śląsk Wrocław wraz z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu zaprezentowały się grupy taneczne z 10 gmin województwa dolnośląskiego. Naszą gminę reprezentowały dziewczynki z dwóch grup tanecznych: młodsza prowadzona przez panią Agatę Krasucką – Joanna Borowska, Marika Graba, Maja Grzegorzewska, Olga Kopyra, Jagoda Mann, Natalia Olszewska, Aleksandra Raduchowska, Wiktoria Włos oraz grupa starsza prowadzona przez panią Katarzynę Raduchowską – Martyna Adamczak, Katarzyna Machnik, Patrycja Liszka, Martyna Mączka, Zuzanna Migdalewicz, Zuzanna Krasucka, Zuzanna Olbert, Julia Zdaniak i Marcelina Wojewódka.
Tancerki w tiulowych spódniczkach, z kolorowymi pomponami w dłoniach zatańczyły do piosenki „Mamma Mia” zespołu ABBA oraz układ taneczny do oficjalnego przeboju EURO 2012 – Oceana „Endless Summer”.
Po tanecznych emocjach i przeżyciach związanych z występem na murawie wrocławskiego stadionu, Stokrotki ze swoimi rodzinami miały możliwość przeżycia emocji piłkarskich - obejrzenia na żywo meczu ŚLĄSK Wrocław – Piast Gliwice. Wyjazd był niesamowity, pełen wrażeń i emocji tanecznych oraz sportowych.
W imieniu Stokrotek i ich rodzin dziękujemy Burmistrzowi Gminy panu Sławomirowi Błażewskiemu za pomoc w organizacji wyjazdu.
Katarzyna Raduchowska
Agata Krasucka
Fotograficzną relację z wyjazdu można obejrzeć w albumie.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21.11.2014
UWAGA!!!
Konkurs na „Pomocną Dłoń” w Waszej Klasie
Zadaniem uczniów przy wsparciu wychowawcy i nauczycieli jest wyłonienie jednej osoby w każdej klasie I-VI,
która zasługuje na przyznanie zaszczytnego tytułu „Pomocna Dłoń”.
Aby zostać dobrym kolegą/koleżanką musisz:
Być życzliwym względem innych;
Nie namawiać kolegów do złego;
Wspierać na duchu w niemiłych sytuacjach ;
Rozmawiać na tematy, które interesują również twojego kolegę, a nie tylko ciebie;
Reagować na złe sytuacje i przemoc wobec innych;
Pomagać kolegom, gdy tego potrzebują;
Być przykładem dla innych, znać życzliwe słowa i używać ich: proszę, dziękuję i przepraszam.
Najbardziej koleżeńskie i życzliwe osoby w klasie zostaną ogłoszone podczas zabaw andrzejkowych
i na stronie internetowej szkoły.
Zapraszamy
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło przy Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich
"Stokrotki"promują gminę
15 października 2014 r. obornickie Stokrotki zostały zaproszone przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego do uświetnienia obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Nasze Stokrotki wystąpiły w hotelu Wodnik na Grobli we Wrocławiu, a ich występ spowodował żywiołową reakcję publiczności, która swe uznanie wyraziła długimi brawami. Dziewczynki z dwóch grup zatańczyły wspólnie tańce: Mamma Mia, Kazaczok i Walc meksykański. Grupa młodsza zaprezentowała taniec Gummy Bear a grupa starsza – taniec rosyjski Walenki . Naszą gminę reprezentowały dziewczynki z dwóch grup tanecznych: młodsza prowadzona przez panią Agatę Krasucką – Nina Bober, Joanna Borowska, Marika Graba, Zuzanna Jankowiak, Olga Kopyra, Jagoda Mann, Maja Najduch, Natalia Olszewska, Aleksandra Raduchowska, Karolina Więckowska, Wiktoria Włos, oraz grupa starsza prowadzona przez panią Katarzynę Raduchowską – Martyna Adamczak, Sandra Brysiak, Tosia Choroś, Misia Choroś, Katarzyna Machnik, Patrycja Liszka, Martyna Mączka, Zuzanna Migdalewicz, Zuzanna Krasucka, Zuzanna Olbert, Aleksandra Szyszko, Ewa Sokołowska, Julia Zdaniak i Marcelina Wojewódka.
Był to pierwszy tak poważny występ obornickich Stokrotek przed tak liczną publicznością. Dziewczynki zdały ten „egzamin” celująco.
Katarzyna Raduchowska
Agata Krasucka
Zdjęcia w albumie.
Wycieczka klas czwartych do Jura Parku w Krasiejowie
9 października klasy czwarte wyruszyły na swoją pierwszą w tym roku wycieczkę. Trasa trwała prawie trzy godziny, ale warto było spędzić ten czas w autobusie, aby na kilka godzin zatopić się w prehistorię. W Krasiejowie wrażeń dostarczyły: Tunel Czasu, Oceanarium, kino 5D, dydaktyczna ścieżka z dinozaurami oraz plac zabaw i rozrywki. Pogoda i humory dopisywały przez cały dzień, więc wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni. Z niecierpliwością uczniowie i nauczycielki czekają na kolejne tak udane wspólne wyjazdy.
Zapraszamy do albumu fotograficznego, gdzie znajdują się zdjęcia z wycieczki.
Podsumowanie konkursu
W tegorocznej zbiórce żołędzi i kasztanów udało nam się zebrać 1063,8 kilogramów.
W pierwszej kategorii wiekowej klas 0 - II pierwsza trójka wygląda następująco:
I miejsce – klasa IB (19 kg/ os.) !!!!!!!!
II miejsce- Klasa IC (4,4kg/os)
III miejsce- klasa IA (2,1kg/os)
Kategoria druga klasy III - VI:
I miejsce – klasa IIIA (4,7kg/os)
II miejsce - klasa IVA (4,2 kg/os)
III miejsce - klasa Va (2,5 kg/ os)
Klasy IB i IIIA w przyszłym tygodniu udadzą się na wycieczkę do zagrody dzików.
Dodatkowo klasa IB za ogromne zaangażowanie w akcję (19 kg na osobę )dostanie dodatkową nagrodę niespodziankę.
Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję w imieniu swoim i Koła Łowieckiego „Leśnik”.
K. Proksza
Zmienione godziny odjazdu dzieci 9.10.14 r.
Dnia 9.10.14 w Obornikach Śląskich bedą prowadzone prace zwiazane z siecią wodociogową. Mogą wystapić braki w dostawie wody. W tym dniu planowane odjazdy dzieci szkolnych: Siemianice, Morzęcin Wlk. o godz.12.00, Kuraszków, Świerzów - 12.30, Wilczyn, Kowale - 11.35, Lubnów, Nowosielce - 13.00, Jary, Rościslawice - 12.15.
Gratulacje dla drużyny dziewcząt!
Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt już rozstrzygnięte! W środę 01.10.2014r nasza szkolna drużyna brała udział w zawodach, które odbyły się w Żmigrodzie. Uczennice miały do pokonania dystans 10x800m. Trasa była wyznaczona na terenie urokliwego i pięknie zagospodarowanego parku żmigrodzkiego. Rywalizowały ze sobą dziewczęta z czterech szkół. O pierwsze miejsce walczyłyśmy z " trzebnicką trójką" Nasze zawodniczki po piątej zmianie wysunęły się na prowadzenie i do ostatniej zmiany utrzymywały tą przewagę. Walka rozstrzygnęła się na ostatnich metrach przed metą! Ostatnia zmiana narzuciła sobie bardzo szybkie tempo biegu, zawodniczka ze Szkoły Podstawowej z Trzebnicy okazała się jednak nie do pokonania......
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce SP 3 Trzebnica
II miejsce SP2 Oborniki Śl.
III miejsce SP Pęgów
IV miejsce SP Żmigród
Opracowała:A.Grodzińska
Ślężańskie Mistrzostwa w Judo!
Dnia 28 września 2014 r. czterech uczniów z naszej szkoły wzięło udział w IV - tych Ślężańskich Mistrzostwach dzieci i młodzików Powiatu Wrocławskiego w Judo w Sobótce.
Marcel Korta zdobył II miejce
Miłosz Zdunek zdobył III miejsce
Kuba Issel, Patryk Kramarz i Bartek Sałandyk zajęli miejsca IV.
Wszystkim chłopcom GRATULUJEMY!
WF z klasą
Nasza szkoła po raz 2 przystapiła do programu WF z klasą.
1. Sportowy Okrągły Stół (SOS).
2. Lokalna Akcja Sportowa (LAS).Istotą LAS-u jest włączenie do działań społeczności lokalnej lub innej, zaprzyjaźnionej szkoły.
3. Realizacja zadań:
- lekcje poza szkołą;
- wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego;
4. Dokumentacja działań na blogu.
Koordynator: Agnieszka Łysoń
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dnia 26.09.2014r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Obornik Śląskich w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców w Pęgowie. W zawodach brały udział Szkoły Podstawowe z naszej gminy. Pogoda dopisała, przybyli kibice dopingowali zawodników, którzy dawali z siebie wszystko. Dziewczęta pokonywały dystans 600m, chłopcy 1000m. Opiekunem zawodników była Anna Grodzińska.
Dziewczęta wywalczyły II miejce, a tym samym będą reprezentować naszą szkołę na zawodach powiatowych w Żmigrodzie 02.10.2014r.
Skład drużyny:Hania Sadłocha, Kinga Korzeniowska, Agata Antolak, Kornelia Kużmińska, Katarzyna Łabik, Wiktoria Domagała, Wiktoria Mikołajczak, Wiktoria Szynka, Karolina Nowacka, Emilia Miłek, Katarzyna Leszczynowicz.
Chłopcy zdobyli III miejsce.
Skład drużyny:Jacek Hejke, Przemek Trojnar, Damian Trytko, Patryk Kowalski , Karol Raduchowski, Jan Dudek, Piotr Kubiak, Krzysztof Matusik, Kornel Mikołajczak, Tymoteusz Uramek, Kuba Bagiński.
Klasa IVB świętuje!
W tym dniu każdy Chłopak jest KRÓLEM!
Dziewczęta z klasy IVB życzą wam:
ciastek- tylko najsłodszych,
samochodów - tylko najszybszych,
zabaw - tylko najweselszych,
przygód - tylko najciekawszych...
Nasze wspólne wyjście z okazji Dnia Chłopaka.
Humory dopisywały wszystkim....,
... a pizza była wyśmienita!
Mały Mistrz
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Programu „Mały Mistrz”. Bierze w nim udział klasa IA - 22 uczniów; IB - 13 uczniów; 1C - 20 uczniów; 1D -1 5 uczniów. Realizacją Programu zajmują się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – wychowawcy klas: Alina Wójtowicz, Agata Krasucka, Angelika Rozpara, Marta Poddębniak oraz nauczyciele wychowania fizycznego Agnieszka Łysoń i Anna Grodzińska.
Program „Mały Mistrz” skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego idą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.
Bloki te to:
Saneczkarz - Narciarz-Łyżwiarz,
Poszczególne bloki (sporty) przedstawione są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby na nauczyciel realizował program według własnej koncepcji dopasowanej do możliwości placówki oświatowej.
Zaproponowane sprawności będą prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I–III, z tym, że z każdym rokiem zwiększają się wymagania, którym powinno sprostać dziecko. Nauczyciel może w kolejnych latach zmieniać niektóre sprawności i np. w I klasie w ramach sprawności “Piłkarz” realizować zajęcia piłki nożnej, a w następnych latach np. koszykówki czy siatkówki.
Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza.
Program Małego Mistrza pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym nauczycielom wychowania fizycznego w:
- dostosowaniu zajęć w klasach I-III do nowej podstawy programowej,
- monitorowaniu stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów,
- zintegrowaniu zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.
Klasy I ze szkół podstawowych, które wyraziły chęć jego realizacji rozpoczęły program 1 września 2014 r. Od 2015 r. realizować go będą mogły także klasy II, a od 2016 r. klasy III.
UWAGA!!! Zmiana daty zbiórki żołędzi!
Ze względu na zmianę daty transportu
proszę o przyniesienie żołędzi do szkoły
w czwartek 02.10.2014r rano pod boczne wejście.
Informacja: można również zbierać kasztany - będą one jednak liczone jako połowa wagi.
(kilogram kasztanów będzie dodawany jako pół kilograma do punktacji).
K. Proksza
ZIELONA FLAGA ZDOBYTA PO RAZ DRUGI.
16 września 2014 Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 230 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 46 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Nasza szkoła otrzymała międzynarodowy tytuł, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.
Program ten opartym jest na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna jest uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. O tym, że nasza szkoła aktywnie angażuje się w szeroko pojętą działalność ekologiczną wiadomo nie od dziś. Dlatego też kolejny raz wzięliśmy udział w staraniach o certyfikat Zielonej Flagi i udało się. Realizowaliśmy temat obowiązkowy -woda oraz temat do wyboru -zdrowa żywność w szkole. Aplikację ze sprawozdaniami i dokumentacją zdjęciową należało złożyć do 7 lipca.
Wszystkim zaangażowanym bardzo gorąco dziękuję i liczę na dalszą współpracę.
Koordynator programu- Katarzyna Proksza
SPRZĄTANIE ŚWIATA!
W piątek nasza szkoła z radością przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji "Sprzątanie świata". Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią, Beatą Rybaczuk, zaprosili wszystkich na krótkie przedstawienie pt. "Posprzątajmy świat", podczas którego pokazali, jak w prosty sposób razem z przyjaciółmi uprzątnąć np. podwórko. Zachęcili wszystkich do segregowania odpadów oraz dbania o piękno naszej planety, śpiewając:
"Niech się lasy zielenią,
niech śmieci zniknie ślad.
Posprzątajmy ziemię,
posprzątajmy świat."
Z takim nastawieniem wszyscy uczniowie wyruszyli w teren, zaopatrzeni w worki do segregowania śmieci, rękawiczki, a przede wszystkim wspaniały humor. Dzięki takim działaniom nasza mała ojczyzna, Oborniki Śląskie, staje się czystszym i piękniejszym miejscem.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji!
Spotkanie z policjantem
W czwartek, 18 września w Naszej Szkole uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego odbyli szkolenie z zakresu bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym pieszych oraz właściwej reakcji w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu np. właściwego zachowania podczas ataku psa czy rozmowy z nieznajomym. Spotkanie zostało przeprowadzone przez policjantów z Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich. Na pamiątkę spotkania uczniowie klas pierwszych otrzymali odblaskowe kamizelki, które zostały ufundowane przez Miejsko - Gminne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Obornikach Śląskich. Imprezę uświetnił swoją obecnością prezes Miejsko - Gminnego Koła TPD - pan Stanisław Brański. Najmłodsi - nasze przedszkolaki, otrzymali odblaskowe plakietki.
Archiwum Aktualności