• Śniadanie daje moc:)

• Aby zwiększyć świadomość dzieci na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klasy 1a i 2a włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczniowie najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne smakowite i zachęcające przekąski: surowe owoce i warzywa, soki, jogurty, suszone owoce i nasiona, a nawet koktajl owocowy i tosty.

Oprócz tego w klasach odbyły się pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Ten wyjątkowy dzień był dla uczniów nie tylko wspaniałą zabawę, ale dał również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Zdjęcia z akcji w Albumie fotograficznym.

• Pamiętamy...

•   Skończył się październik a wraz z nim zakończona została akcja sprzątania grobów przez szkolnych wolontariuszy oraz zbiórka zniczy. Koniec akcji uwieńczyło wyjście na cmentarz i zapalenie zniczy na grobach dawniej uczących nauczycieli z naszej szkoły oraz grobach opuszczonych, które zostały wcześniej uporządkowane. Ku zdziwieniu nas dorosłych chętnych dzieci, które z własnej woli chciały się przyłączyć do akcji było w tym roku wiele. Za włączenie się w tę szlachetną akcję serdecznie dziękujemy.

• Październik miesiącem Seniora!

•    Październik jest miesiącem, w którym liście na drzewach czują już jesień. W tym czasie szczególną uwagę szkolni wolontariusze kierowali do osób w podeszłym wieku, przeżywających jesień swego życia. Z tej okazji wolontariusze „Ciepłego Serca” odwiedzili seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Ślaskich.

Przygotowali dla nich niespodziankę w postaci występu oraz wręczyli własnoręcznie przygotowanego Anioła Stróża. Poprzez śpiewane piosenki i recytacje wierszy dzieci umiliły pobyt seniorom w placówce, radując ich serca. Jak zawsze w tym miejscu panowała ciepła atmosfera.

• Wyniki szkolnego etapu Konkursu Historycznego

•   6 listopada 2018r. odbył się szkolny etap XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1948. W walce o wolną Polskę.”
            Tegoroczna edycja jest poświęcona głównie II wojnie światowej i być może dlatego, po raz pierwszy do konkursu zgłosili się sami chłopcy. Udział w nim wzięło dziewięciu uczniów z klasy VIIa i VIIIa: Łukasz Antkowiak, Dawid Dobrowolski, Milan Fiłon, Jakub Issel, Marcel Koszyka, Karol Raduchowski, Mateusz Pażyra, Michał Prędota, Dymitrij Smycz.
            II wojna światowa to temat bardzo ciekawy, ale też trudny. Pytania konkursowe były skomplikowane i szczegółowe, zawierały teksty źródłowe, mapy, fotografie z tego okresu, które należało zinterpretować. Do etapu rejonowego, który odbędzie się w grudniu we Wrocławiu, zakwalifikowali się: Milan Fiłon, Marcel Koszyka, Mateusz Pażyra i Michał Prędota. Bardzo dziękuję chłopcom za ciężką pracę, którą włożyli w przygotowania do konkursu.

Magdalena Kozłowska - Szewczyk

• Wizyta w Pałacu Prezydenckim

•  30 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami oraz organizatorami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Opiekunem grupy wolontariuszy z gminy   Oborniki Śląskie  była pani Bożena Magnowska nauczycielka WOS-u w naszej szkole. Naszą szkołę  reprezentował Michał Łuczuk z klasy VIII.

Wizyta odbyła się w ramach podziękowania za wykonaną pracę i wysiłek wniesiony w ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda odznaczył Panią Grażynę Orłowską-Sondej – prezes Fundacji Studio Wschód i inicjatorkę wielu kresowych przedsięwzięć – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podziękował jej za dotychczasową działalność oraz podkreślił jej wybitne zasługi przy ratowaniu polskich cmentarzy na Kresach.

Pomysłodawczyni i organizatorka akcji nie kryła wzruszenia otrzymanym wyróżnieniem. Podziękowania otrzymała również ogromna grupa wolontariuszy, która pracowała w tym roku  na 145 opuszczonych polskich mogiłach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu.

Miłym akcentem spotkania z Parą Prezydencką  były prezenty pamiątkowe jakie otrzymaliśmy na zakończenie spotkania. Po zakończeniu oficjalnej części  był czas na obiad i poczęstunek oraz zwiedzenie  Pałacu Prezydenckiego.

Dla wielu z nas wizyta u głowy państwa była nie lada przeżyciem. Podkreśliła ona jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i zainspirowała wszystkich do dalszych działań na rzecz akcji.

Michał Łuczuk

• Podsumowanie konkursu plastycznego „TPD w oczach dziecka”

•    29 października w Legnicy odbyło się uroczyste podsumowanie dolnośląskiego konkursu plastycznego i fotograficznego „TPD w oczach dziecka”. Konkurs zorganizowany był  z okazji zbliżającej się 100 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Otwarcie wystawy, wręczenie nagród i dyplomów oraz słodki poczęstunek miał miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Z naszej szkoły pięć dziewcząt zdobyło nagrody i wyróżnienia:

Patrycja Liszka – III miejsce

Tosia Gacał  -  wyróżnienie

Zosia Tracz  -  wyróżnienie

Kasia Machnik - wyróżnienie

Aleksandra  Świątek -  wyróżnienie.

Gratulujemy sukcesów.