Uczniowie naszej szkoły na podium. W kategorii rodzinnej biegu na orientację uczestniczyły również przedszkolaki. Brawo! Wolontariusze SP2 wsparli organizatorów i stali na punktach kontrolnych trasy. Dziękujemy.
Gratulujemy!
Zmagania z ortografią
19.05.2023 r. troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowym XX Powiatowym konkursie ortograficznym – Dyktandzie "O złotą skuwkę" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie. W kategorii klas piątych Filip Szemiel z klasy V a zajął III miejsce, natomiast Laura Krzystaszek z klasy IV b zajęła V miejsce. Do dyktanda adresowanego dla szóstoklasistów przystąpiła Zuzanna Książewska. Gratulujemy!
Mamy to!!!
Tymek Bazyluk, Ignacy Jarocha i Karol Kanofocki zdobyli tytuł Mistrza Polski w Ogólnopolskim Konkursie „Wielkiej Ligi Czytelników”. Drużyna z klasy 2a wykazała się wielkim zaangażowaniem, samodyscypliną w czytaniu książek i umiejętnością współpracy. Chłopcy szli, jak burza, pokonując kolejne etapy konkursu. Dla nich to była niezwykła przygoda, zabawa i nowe doświadczenie. Tymek, Ignacy i Karol już poczuli smak zwycięstwa i nie mogą doczekać się kolejnej edycji konkursu. Jesteśmy w Was dumni! Gratulujemy i brawo, że chciało Wam się chcieć:)
XII Konkurs Komputerowy SP II-III 2023
17 maja 2023 roku w miejscowości Ujeździec Wielki odbył się XII Powiatowy Konkurs Komputerowy Klas II – III Szkół Podstawowych. Naszą Szkołę dzielnie reprezentował
Kacper Kwiatek z klasy 3a.
Rywalizacja była zacięta. O miejscach zadecydował czas wykonywania zadań. Nasz uczeń zajął piąte miejsce ex aequo. Zadania dotyczyły: znajomości edytora grafiki MS PAINT, edytora tekstu MS WordPad, NOTATNIK, modyfikowania gotowych prezentacji oraz programowanie w oparciu o program SGS Baltie 3.
Serdecznie gratulujemy!!!
Brawo chłopcy!
18 maja w Szkole Podstawowej w Urazie odbył się XII Powiatowy Konkurs „Mały Europejczyk”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy III a w składzie: Kacper Kwiatek, Tobiasz Przychodny i Jakub Raduchowski. Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą o Unii Europejskiej i wybranych państwach zdobywając III miejsce. Gratulacje! Jesteśmy z Was dumni!
Gratulacje!
18 maja 2023 r. odbyła się w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu wojewódzka Gala XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”, którą prowadził pan wizytator Paweł Nowak.
Uczestniczyli w niej nasi uczniowie Filip Szemiel i Szymon Pażyra, którzy otrzymali z rąk Pana Wicekuratora Janusza Wrzala i Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Kształcenia Marioli Kolan nagrody, pamiątkowe dyplomy i zaświadczenia potwierdzające uzyskanie przez nich tytułu finalisty tego konkursu. Następnie uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze zbiorami Muzeum Militariów, które mieści się zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego. Jeszcze raz gratulujemy chłopcom osiągnięcia wysokich wyników w konkursie.
Wiosenne biegi przełajowe o Puchar Kocich Gór
Dnia 18 maja w Trzebnicy odbyły się zawody w biegach przełajowych. Udział wzięli uczniowie klas 4-7. Każdy mógł sprawdzić swoje możliwości podczas trasy, która przebiegała przy stawach oraz n terenach leśnych. Wielu uczniów zmieściło się w pierwszej dziesiątce, ale najlepszym okazał się Kacper Kleszcz zajmując 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!
2
Konferencja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości
Nasza szkoła uczestniczyła 15 maja 2023 r. w konferencji zorganizowanej w siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) we Wrocławiu. Organizatorem była Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości we współpracy z IBE. W konferencji wzięli udział między innymi sekretarz stanu w MEiN Wojciech Murdzek, Dolnośląski Wicekurator Oświaty Janusz Wrzal.
Tematyka konferencji odnosiła się do rozwijania kompetencji przyszłości oraz nowych technologii w edukacji. Była także zapowiedzią przeprowadzenia warsztatów dla nauczycieli z Wrocławia i regionu, dzięki którym będą mogli oni w jeszcze większym stopniu korzystać z nowych technologii w procesie edukacyjnym, a tym samym wspierać rozwijanie kompetencji przyszłości wśród dzieci i młodzieży. Dyskutowane było również dotychczasowe doświadczenie szkół związane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany cennych spostrzeżeń oraz informacji odnośnie praktycznych działań realizowanych podczas zajęć z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych i sprzętu przez dolnośląskie szkoły biorące udział w spotkaniu. (zdjęcie zaczerpnięte ze strony przemyslprzyszlosci.gov.pl/) #MEiN #FPPP
Brawo chłopcy!
16 maja nasi uczniowie: Aleksander Wilma z klasy 1b, Karol Kanofocki z 2a i Alan Zieliński z 3a, reprezentowali szkołę w II etapie konkursu matematycznego „Puchacz Piotr” w Centrum Nauczania Matematyki MathRiders we Wrocławiu. Uczniowie zajęli I miejsca w I etapie zdobywając najwyższe wyniki na swoich poziomach. Chłopcom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Rozwiązujemy SUDOKU
Pod koniec kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska w SUDOKU organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. Do I etapu przystąpiło 38 uczniów. Najlepsze wyniki otrzymali: kl. 1-3 – Adam Adamowicz z kl. 3b (26 pkt), Marlena Dzierżek z kl. 2b (24 pkt) kl. 4-6 – Aleksandra Kotowska z kl. 5a (23 pkt), Iga Komorowska z kl. 5a (19 pkt) kl. 7-8 – Zofia Jakacka z kl. 8a (15 pkt).
Progi kwalifikacyjne do finału to 21 pkt dla klas 1-3, 24 pkt dla klas 4-6 i 23 pkt kl. 7-8. Finał Mistrzostw odbędzie się 4 czerwca w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej a naszą szkołę będą reprezentować Adam Adamowicz i Marlena Dzierżek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a finalistom życzymy powodzenia w finale.
Dyplom od Polskiej Akcji Humanitarnej za udział naszej Szkoły w Światowym Dniu Wody.
W tym roku nasza szkoła włączyła się do akcji Światowy Dzień Wody z PAH – Polską Akcją Humanitarną, która zajmuje się m.in. organizacją pomocy tam, gdzie brakuje wody pitnej.
Celem przeprowadzenia akcji była edukacja na temat globalnych wyzwań wodnych oraz uświadomienie jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Oto dyplom jaki otrzymaliśmy za udział i zaangażowanie od organizatorów. Mamy nadzieję, że poszerzyliśmy świadomość uczniów, iż dostęp do czystej wody to jedno z podstawowych praw człowieka. #pah #światowydzieńwody
Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej chłopców
Dnia 11 maja na orliku w Osolinie rozegrane zostały mistrzostwa gminy w piłce nożnej chłopców. Nasza szkołę reprezentowali: Michał N., Kasjan Ch., Alan P., Piotrek B., Oskar G., Marcin J., Mateusz O., Przemek Cz., Kacper K., Marcin L.
Pamiętamy! 103 Rocznica Urodzin Jana Pawła II
Ogólnopolski Konkurs Programuję z PixBlocks 2022/2023
Przyszedł czas na podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Programuję z PixBlocks 2022/2023.
Olbrzymim sukcesem Naszej szkoły jest zajęcie I miejsca w konkursie pod względem zgłoszenia największej liczby uczniów - 174 uczniów (dla porównania II miejsce to 131 uczniów). Uzyskaliśmy również XI miejsce co do ilości finalistów biorących udział w końcowym etapie konkursu. Wygrane te przyniosły nam nagrody w postaci bonusu 50% zniżki na oprogramowanie PixBlocks na cały rok użytkowania oraz wysokiej jakości tablet, który będzie wykorzystywany podczas zajęć z programowania robotów PHOTON i nie tylko.
Już dzisiaj zapraszamy chętnych uczniów do skorzystania z oprogramowania PixBlocks - kursy są już aktywne i nie posiadają blokady. Licencja jest aktywna od 15 maja 2023 roku przez cały rok.Przy tej okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszym sponsorom,
a w szczególności:
Nadleśnictwu Wołów oraz Radzie Rodziców Naszej Szkoły
za pokrycie kosztów oprogramowania PixBlocks, które będzie przez cały rok służyło i towarzyszyło uczniom SP2 w celach edukacyjnych do rozwijania kompetencji programistycznych oraz informatycznych dzieci.
Naszą Szkołę reprezentowało 10 finalistów:
ROCZNIKI 2012-2010
- Olga Nowak z klasy 7b (86 miejsce/302 uczniów z całej Polski)
- Wiktor Szewczyk z klasy 5a (wszedł do finałów, ale nie brał udziału)
ROCZNIKI 2015-2013
- Jakub Raduchowski z klasy 3a (110 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Alan Zieliński z klasy 3a (115 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Tymoteusz Bazyluk z klasy 2a (119 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Helena Gierczak z klasy 2a (154 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Jakub Janowicz z klasy 3a (157 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Michał Watras z klasy 3b (159 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
- Stanisław Węcłać z klasy 2a (207 miejsce/218 uczniów z całej Polski)
Pamiątkowe dyplomy zostały przesłane do rodziców uczestników konkursu na ich adresy e-mail.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym już we wrześniu 2023/2024.
Koordynator konkursu: Jolanta Olejniczak
Chwila z poezją
12 maja w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Obornikach Śląskich odbył się konkurs recytatorski „Chwila z poezją”. Uczniowie klas VII i VIII oraz licealiści z naszej gminy mieli za zadanie przygotować recytację dwóch wybranych utworów autorstwa Wisławy Szymborskiej i Krystyny Kacprowskiej. Naszą szkołę w młodszej kategorii wiekowej dzielnie reprezentowała czteroosobowa ekipa.
Miło nam poinformować, że Tomasz Krystyniak z kl. VIII a zajął I miejsce, a Lena Chwastyk z kl. VII a i Roksana Lechowicz z kl. VIII b zajęły ex aequo II miejsce. Gratulujemy!
Trzymamy kciuki!
Uczennice z klas 1 - 3 naszej szkoły wezmą udział w Otwartych Mistrzostwach Śląska w Mini Piłce Ręcznej, które odbędą się 3 czerwca w Rudzie Śląskiej. Dziewczynki na co dzień trzy razy w tygodniu uczęszczają na treningi, które odbywają się w SP2 i w SP3. Zajęcia prowadzi Karol Głośniak wraz z nauczycielem z SP3. Trzymamy kciuki!
Brawo dziewczyny!
9 maja na orliku przy OSiRze w Obornikach Śl. odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej dziewcząt klas 4 - 6 i 7 - 8. Nasze młodsze zawodniczki wywalczyły II miejsce, a drużyna starszych dziewcząt zajęła miejsce III. Gratulacje!
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców uczniów klas ósmych
Wrocław 2023-05-08
Szanowni Rodzice uczniów klas ósmych!
Od połowy maja br. rozpocznie się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Państwa dzieci będą ubiegać się o miejsca w wybranych szkołach, rywalizować z innymi ósmoklasistami o spełnienie swoich marzeń. Nikogo przekonywać nie trzeba, że wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu oddziału (potocznie nazywanego klasą) jest niezmiernie ważny i często w decydującym stopniu rozstrzyga o dalszym życiu. Spieszę więc
z użytecznymi informacjami i radami.- Kwestie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych regulują:
- Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów z dnia 18 listopada 2022 r.
- Zarządzenie nr 1/2023 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2023/2024 z dnia 25 stycznia 2023 r. Zawiera ono w załączniku szczegółowy terminarz rekrutacji w naszym województwie. W szczególności warto wiedzieć, że składanie wniosków o przyjęcie do szkoły będzie trwać od 15 maja do 19 czerwca br. W przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe potrwa krócej, bo do 31 maja. W szkołach tych od 1 do 12 czerwca będą odbywać się dodatkowe sprawdziany wiedzy, umiejętności i sprawności. Od 23 czerwca do 10 lipca uzupełnia się wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Zarządzenia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty: nr 7/2023 z dnia 17 lutego 2023 r. oraz nr 17/2023 z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w r. szk. 2022/2023, oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej może być złożony do maksymalnie 3 szkół. Organ prowadzący może wszakże zwiększyć liczbę szkół do wyboru na swoim terenie, np. we Wrocławiu w elektronicznej rekrutacji uczniowie będą mogli wybrać 6 szkół. Uczniowie mogą składać podania do szkół w różnych miejscowościach i na terenie różnych powiatów. Od lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach w dużych miastach m.in. w ubiegłym roku uczniowie z terenu stanowili prawie 40% wszystkich uczestniczących w rekrutacji we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku dominuje rekrutacja elektroniczna. Informacjami służą: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, organy prowadzące (we Wrocławiu źródłem rzetelnej informacji jest Kompleksowy System Rekrutacji https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl), Kuratorium Oświaty.
- Ósmoklasista może uzyskać maksymalnie 200 punktów rekrutacyjnych - połowę
za wyniki na egzaminie ósmoklasisty, resztę za oceny na świadectwie (j. polski, matematyka, dwa przedmioty wskazane przez szkołę w zależności od oddziału, do którego aspiruje uczeń - maksymalnie 72 pkt.), konkursy i olimpiady (maksymalnie 18 pkt.), wolontariat (3 pkt.), świadectwo z wyróżnieniem czyli z biało-czerwonym paskiem (7 pkt.). Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów
w postępowaniu rekrutacyjnym. - W pierwszej kolejności do publicznych szkół ponadpodstawowych przyjmowani są:
- laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki (nie wszystkie konkursy nazywające się olimpiadą ten warunek spełniają)
- laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (w przypadku naszego województwa są to laureaci konkursów przedmiotowych Konkursu zDolny Ślązak)
- laureaci konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru utworzona przez MKiDN
- Wniosek z powyższego jest taki, że warto startować w olimpiadach i konkursach, dobrze się uczyć, angażować społecznie. Pracowitość, aktywność, zaangażowanie
i osiągane sukcesy przysparzają punktów rekrutacyjnych. Do egzaminu ósmoklasisty w dniach 23-25 maja zostało 2 tygodnie, do końca roku szkolnego 1,5 miesiąca. Na ostatniej prostej trzeba się solidnie przyłożyć do nauki, zawalczyć o jak najlepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty oraz o oceny końcowe z przedmiotów. Bardzo Państwa proszę o pozytywne motywowanie swoich pociech, wsparcie, a także odpowiedni nadzór nad nimi w kluczowym momencie ich życia. - Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwą sprawą. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie kim chcę być w życiu, czym się zajmować, jaki zawód wykonywać. Jeżeli dziecko ma sprecyzowane plany, posiada określone zdolności i przejawia konkretne zainteresowania jest łatwiej (chce być lekarzem - szukamy oddziałów z profilem biologiczno-chemicznym w liceach ogólnokształcących, chciałoby zostać inżynierem lub informatykiem - wybieramy szkoły z profilami matematyczno-fizycznym czy matematyczno-informatycznym, pragnie służyć w mundurze - wskazujemy klasy mundurowe, marzy o zawodzie mechanika samochodowego, cukiernika czy fryzjera - rozglądamy się za takimi specjalnościami w technikach i szkołach branżowych itd.). Trudno jednak oczekiwać od 15-latka jasno określonych planów zawodowych
i życiowych. A co mają począć uczniowie, którzy dobrze się uczą ze wszystkiego?
I nie są w stanie konkretnie odpowiedzieć kim chcieliby zostać w dorosłym życiu? Dla nich najlepszą opcją byłoby, jak się zdaje, liceum ogólnokształcące. Na pewno warto by uczeń - nastolatek współdecydował o wyborze edukacyjnej drogi. Trzeba brać pod uwagę jakie przedmioty i dziedziny go interesują, które lubi, z których idzie mu lepiej niż z innych. Dobrze jest zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły,
w szczególności uzyskać informację jakie przedmioty w danym oddziale są realizowane w zakresie rozszerzonym. Dowiedzieć się co szkoła proponuje po obowiązkowych zajęciach. Ustalić jakie korzyści będzie miał uczeń z wyboru szkoły, jakie po jej ukończeniu będą jego edukacyjne i zawodowe perspektywy. Odwiedzić szkołę, popytać wśród znajomych, poczytać w internecie. Zerknąć na zdawalność matur i egzaminów zawodowych (szczegółowe wyniki są publikowane na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej). Dojazdy zabierają czas przeto dobrze byłoby wybrać jak najlepszą szkołę możliwie blisko. Warto poznać progi rekrutacyjne czyli wartości punktowe, od których przyjmowano w ubiegłym roku bądź w minionych latach do poszczególnych oddziałów w danych szkołach. Co prawda w 2023 r. mogą się one podwyższyć lub obniżyć, ale generalnie wykazują względną stabilność. Dobrym pomysłem jest zatem wskazać szkoły z różnymi progami rekrutacyjnymi tak, aby przynajmniej do jednej się dostać. Ważna informacja - po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz po uzyskaniu wyników egzaminu ósmoklasisty można w terminie do 10 lipca dokonać zmiany
w zestawie wybranych szkół i oddziałów. - Uczeń dokonuje wyboru szkoły, a w jej obrębie oddziału. Może wskazać jeden oddział w jednej szkole, może też wskazać tyle oddziałów ile jest ich maksymalnie we wszystkich szkołach, które ma do wyboru. Bezpieczniej jest wskazać większą liczbę oddziałów. Warto przyjrzeć się przypadkowi Wrocławia, który zdecydował się na rekrutację do 6 szkół. Odbywać się ona będzie w stolicy Dolnego Śląska elektronicznie. Kandydat tworzy listę, na której wskazuje w kolejności szkoły
i oddziały (od oddziału „upragnionego” na miejscu pierwszym do oddziału „na wszelki wypadek” na ostatnim). Do danego oddziału w konkretnej szkole, spośród wszystkich uczniów ubiegających się o 32 miejsca w oddziale, zostanie zakwalifikowanych 32 uczniów z najwyższą liczbą punktów. Szczęśliwcy, czyli olimpijczycy i ci z wysoką liczbą punktów rekrutacyjnych dostaną się do wymarzonych szkół i oddziałów z pierwszej opcji, reszta trafi do szkół i oddziałów
z drugiego albo kolejnych wyborów. W ten sposób powstanie lista uczniów zakwalifikowanych w pierwszym naborze. Jeśli dostarczą w określonym terminie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej to zostaną przyjęci do szkoły ponadpodstawowej. Niezakwalifikowani oraz zakwalifikowani, ale niezadowoleni
z wyniku rekrutacji, będą mieli szansę w drugim naborze na ewentualne wolne miejsca w szkołach. Po zakończeniu procesu rekrutacji do szkoły przyjmuje dyrektor, o ile rzecz jasna dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Na początku roku szkolnego niektórzy uczniowie z różnych powodów zmieniają szkoły. Wtedy pojawia się szansa dla zdeterminowanych, którzy trafili wcześniej do innych szkół lub pozostają bez przydziału. Stany osobowe w oddziałach w poszczególnych szkołach stabilizują się ok. 10-15 września. - Drugi rok z rzędu do szkół ponadpodstawowych trafi 1,5 rocznika, to efekt obniżenia wieku szkolnego z 7 do 6 lat w 2014 r. (w 2016 r. przywrócony został obowiązek szkolny od 7 lat). O miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie ubiegał się teraz rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat oraz pół rocznika dzieci
z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki. Na Dolnym Śląsku
o miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie starać się 38710 osób, w tym 1651 uchodźców z Ukrainy. Nie będzie trudniej dostać się do szkoły niż w poprzednich latach, gdyż organy prowadzące przygotowały odpowiednio więcej miejsc we wszystkich typach szkół. W r. szk. 2023/2024 w wielu szkołach zrobi się tłoczniej, dłużej będą trwały zajęcia. W kolejnym roku sytuacja się poprawi, ponieważ do szkół ponadpodstawowych trafi rocznik liczący 17747 osób (obecne klasy siódme). Dla porównania - następne roczniki liczą: 26327 osób (klasy szóste), 28827 osób (klasy piąte), 29589 ( klasy czwarte) 28504 (klasy trzecie).
Państwa pociechom życzę bardzo dobrze zdanego egzaminu ósmoklasisty, jak najlepszych ocen na świadectwie i dostania się do wymarzonej szkoły w pierwszym naborze.
Z szacunkiem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Tydzień bibliotek 8-15 maja
Tydzień bibliotek to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, rozpoczyna się corocznie 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa i zainteresowanie książką.
Biblioteka szkolna zaprasza do zapoznania się z ciekawostkami:
- Jak powstaje książka
https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
- Dzieje Książki
https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU
- Najpiękniejsze biblioteki na świecie
https://www.youtube.com/watch?v=s_QcVXXBNPw
- Przepis na lapbook (zrób własną książkę)
https://www.youtube.com/watch?v=-YghqFOiGBw
- Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
https://www.youtube.com/watch?v=gTUmod-Kkx0
- Jak zrobić zakładkę do książki
https://ksiegarnia-tuliszkow.pl/jak-zrobic-zakladke-do-ksiazki
Zapamiętaj !
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Zgłębiamy z Ignacym tajemnice szyfrów
Nauka nie musi być nudna. Przekonali się o tym nasi uczniowie, dla których Ignacy i jego ekipa przygotowali kolejny ciekawy temat. Tym razem zajęli się kryptologią, szyframi oraz matematyką w życiu codziennym.
Zgłębiali wiedzę na temat świata szyfrów, poznając jednocześnie skład powietrza. Uczyli się interdyscyplinarnie. Łamiąc kolejne szyfry oraz rozwiązując zagadki logiczne, uczniowie przechodzili do kolejnych etapów zajęć oraz odkrywali ważne hasła związane z powietrzem. Nasi badacze zapoznali się z kilkoma ciekawymi sposobami szyfrowania wiadomości. Na początek rozkodowali hasło ukryte pod szyfrem zegarowym. Odszyfrowując zapis w alfabecie Morse’a dowiedzieli się jaką jednorodną mieszaninę gazów poznają na zajęciach, a następnie sami mieli okazję zaszyfrować definicję powietrza za pomocą wybranego szyfru obrazkowego. O tym jaki jest skład powietrza dowiedzieli się odkodowując szyfr Polibiusza. Wszystkie zadania uczniowie wykonywali w zespołach. Pozwoliły one ćwiczyć spostrzegawczość i doskonalić umiejętność pracy w grupie. Dodatkowo Dwójkowi Badacze Nauki poznali sylwetki trzech wybitnych poznańskich deszyfrantów, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Wszyscy świetnie sprostali kryptologicznym wyzwaniom i po zajęciach otrzymali odznakę „Eksperta szyfrów”. To była ciekawa lekcja kryptologii, szyfrowania, matematyki i chemii w nieco innym wydaniu. Na pewno wrócimy jeszcze do rozwiązywania szyfrów na naszych lekcjach. #ByćjakIgnacy
To można obejrzeć film
Archiwum Aktualności