• Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury
          oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017–2019 – „Aktywna tablica”

           

          Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.

          Wyposażenie lub doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne w ramach Programu umożliwi szerokie wykorzystywanie TIK i doprowadzi do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów, a tym samym będzie wspomagać proces kształcenia uczniów w szkołach.

          W ramach programu do naszej szkoły zakupiono 2 interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu 55 cali. Monitor interaktywny to tablica lekcyjna XXI wieku. Uatrakcyjni prowadzone zajęcia i jednocześnie zapewni nauczycielowi duży komfort użytkowania. W przypadku wyboru urządzenia z komputerem działającym na systemie Windows nie ma konieczności podłączania zewnętrznej jednostki. Dzięki temu korzystanie z monitora staje się jeszcze łatwiejsze. Wystarczy go włączyć i korzystać ze wszystkich funkcji interaktywnych. Parametry komputera pozwalają na komfortowe korzystanie z wszelkich aplikacji instalowanych na monitorze.

          Lekcje otwarte

           W ramach projektu "Aktywna tablica", by popularyzować nowoczesne technologie, w naszej szkole zorganizowano lekcje otwarte dla wszystkich nauczycieli w ramach „Międzyszkolnej Sieci Współpracy".

          Lekcja j. niemieckiego z klasie 7b z zastosowaniem oprogramowania Aktywnej Tablicy

          .      

           

          SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI RZĄDOWEGO PROJEKTU

          AKTYWNA TABLICA

          W roku szkolnym 2018/2019 po złożeniu wniosku do organu prowadzącego nasza szkoła bierze udział  w projekcie rządowym Aktyna Tablica na lata 2017-2019, aby realizować zadania współczesnej szkoły takie jak rozwijanie u uczniów i nauczycieli kluczowych kompetencji z zakresu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej czy przygotowanie uczniów do życia  w społeczeństwie informacyjnym, wprowadzanie innowacji pedagogicznych w trakcie trwania programu i dążenie do unowocześniania szkoły.

          Zrealizowane zadania programu:

          1. Wyznaczenie koordynatora oraz zespołu wspierającego pracę nauczycieli oraz dyrektora podczas realizacji projektu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śl.
          2. Uczestniczenie przez nauczycieli naszej szkoły w szkoleniu z zakresu stosowania TIK w nauczaniu
          3. Nawiązanie  współpracy w ramach międzyszkolnej sieci współpracy szkół biorących udział w realizacji zadań programu „Aktywna tablica”: 
          4. Wykorzystanie technologii TIK podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych, w tym lekcji otwartych,  we wszystkich oddziałach szkoły.
          5. Udostępnianie scenariuszy lekcji na stronie internetowej naszej szkoły jako forma dzielenia się rozwiązaniami i doświadczeniami pracy z TIK
          6. Przedstawienie dla organu prowadzącego sprawozdania z realizacji założeń programowych

                      Podczas realizacji projektu w roku szkolnego 2018/2019 prężnie działał zespół samokształceniowy realizujący zadania programowe, głownie te wymagające prowadzenia zajęć  z użyciem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej podczas wszystkich zajęć edukacyjnych odbywających się w salach lekcyjnych. Do programu został powołany koordynator oraz zespół samokształceniowy, dzięki któremu powstały scenariusze lekcji jako forma dzielenia się doświadczeniem oraz różnorodnymi formami rozwiązań pracy z TIK. Podczas pracy z tablicą multimedialną wykorzystano takie sposoby jak:

          • Pisanie i rysowanie na monitorze interaktywnym (nauczyciel i uczniowie)
          • Wyświetlanie filmów, zdjęć, obrazów graficznych, które mogą stanowić tło do notatek i rysunków np. uzupełniających wyświetlane obrazy.
          • Korzystanie z zasobów Internetu w czasie rzeczywistym
          • Przygotowanie gotowego scenariusza lekcji z teorią, ćwiczeniami praktycznym i multimedialnymi materiałami uzupełniającymi temat co maiło  wpływ na dynamikę lekcji i lepsze wykorzystanie czasu.
          • Wykorzystywanie na lekcji ćwiczeń interaktywnych przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystanie już istniejących dobranych odpowiednio do poziomu uczniów w klasie co miało wpływ na dobór ćwiczeń do potrzeb poszczególnych uczniów i pozwoli na zaangażowanie uczniów zdolnych jak  i tych z trudnościami w nauce

           

          Wnioski z pracy w projekcie:

             - zwrócenie uwagi na specyficzne trudności uczniów podczas pracy z wykorzystaniem TIK

             - udostępnienie uczniom narzędzi, które umożliwią im prace podczas samodzielnego rozwiązywania problemów

             - osiąganie wcześniej zamierzonych celów

            - praca metodami zwiększającymi motywacje uczniów do nauki

             - prezentacja łatwo dostępnych materiałów