• Tu możesz pobrać Arkusz zaliczeń arkusz-zaliczen.pdf

w Obornikach Śląskich

Na podstawie:

1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr

256, poz. 2572, z późn. zm).

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w

sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. 2010 nr 97 poz. 624).

1. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225

poz. 1635).

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997 Nr 98, poz. 602 z późń. zm.).
          2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015r

poz.155 (tekst jednolity) z późn. zm.).

1. Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z

dnia 12 kwietnia 2013r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej ( Dz. U. z 2013r. poz. 512).

Warunki ubiegania się o kartę rowerową

1. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie

później niż w dniu egzaminu ukończyli 10 lat.

1. Do uzyskania karty rowerowej przygotowywani są uczniowie klasy IV,

głównie na zajęciach wychowania komunikacyjnego w ramach przedmiotu zajęcia techniczne.

1. Uczeń powinien w wyznaczonym terminie, złożyć wypełniony czytelnie

Arkusz zaliczeń ucznia wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.

1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu są podpisy rodziców i wychowawcy na Arkuszu zaliczeń ucznia.
          2. W przypadki braku podpisu rodzica lub wychowawcy, uczeń nie może ubiegać się o uzyskanie karty rowerowej.

7. Uczeń powinien przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

8. Uczeń powinien znać zasady obsługi technicznej roweru.

9. Uczeń przystępuje do sprawdzenia umiejętności teoretycznych w wyznaczonym przez nauczyciela techniki terminie i miejscu.

10. Uczniowie składają egzamin w formie testowej (część teoretyczna) oraz praktycznej.

11. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru.

Test zawiera pytania dotyczące:

a) przypisów ruchu drogowego,

b) znaków i sygnałów drogowych,

c) zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,

d) umiejętności udzielania i zachowania się podczas udzielania pierwszej  pomocy uczestnikom wypadków drogowych.

12. Za pozytywnie zdany egzamin teoretyczny uważa się udzielenie przez ucznia 80% poprawnych odpowiedzi w teście.

13. W przypadku nie zaliczenia lub nie przystąpienia do egzaminu w  pierwszym terminie, uczeń może przystąpić do jednego sprawdzianu poprawkowego w drugim terminie.

14. Jeżeli wynik egzaminu poprawkowego jest negatywny uczeń przystępuje do egzaminu w następnym roku szkolnym.

15. Po zaliczeniu testu teoretycznego uczeń przystępuje do egzaminu  praktycznego z zakresu wiedzy technicznej oraz umiejętności jazdy rowerem na placu manewrowym.

16. Praktyczna nauka oraz ćwiczenia jazdy rowerem prowadzone są indywidualnie przez uczniów i ich rodziców po zajęciach lekcyjnych.

17. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych

a) przygotowanie siebie i roweru do jazdy,

b) ruszanie z miejsca na płaskim terenie,

c) jazda do przodu po prostej i łukach,

d) jazda po łukach w kształcie cyfry 8, tzw. „ósemka”

e) hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach,

f) właściwe reagowanie na znaki, sygnały i polecenia w ruchu drogowym.

18. Wynik części praktycznej egzaminu uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

19. Egzamin praktyczny musi odbywać wyłącznie na rowerze posiadającym wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym (rower sprawny technicznie i przepisowo wyposażony).

Za pozytywnie zdany egzamin na kartę rowerową uważa się wówczas, jeśli uczeń udzielił 80% poprawnych odpowiedzi na egzaminie teoretycznym i zdał egzamin praktyczny – wykonał co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

Procedura uzyskania karty rowerowej

Uzyskanie karty rowerowej wymaga postępowania zgodnie z poniższą procedurą:

1.Uczeń powinien pobrać od nauczyciela zajęć technicznych Arkusz zaliczeń ucznia (załącznik nr 1).

2. Wypełnić czytelnie swoje dane osobowe.

3. Uzyskać zgodę rodzica lub prawnego opiekuna na wydanie karty rowerowej. 4. Uzyskać pozytywną opinię (wpis) nauczyciela wychowawcy (na podstawie obserwacji zachowań ucznia).

5. Zgłosić się do nauczyciela zajęć technicznych w wyznaczonym terminie egzaminu z wypełnionym Arkuszem zaliczeń ucznia oraz aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.

6. Uczestniczyć w teoretycznych zajęciach szkoleniowych przygotowujących do zaliczeń.

7. Przystąpić do egzaminu teoretycznego.

8. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego (80%), przystąpić do egzaminu praktycznego z jazdy na własnym lub pożyczonym rowerze na  placu manewrowym.

9. Wynik części praktycznej egzaminu uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

10. Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje nieodpłatnie uczniom kartę rowerową.

11. Szkoła prowadzi rejestr wydawanych kart, który przechowywany jest w szkole do czasu osiągnięcia przez ucznia 18 lat.

12. W przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu i wnosi opłatę określoną w Procedurze wydawania duplikatów świadectw, legitymacji szkolnych i kart rowerowych.