Ubiegłoroczny projekt pt.: „NanoDay”, został podsumowany Konkursem Uczniowskich Projektów Badawczych, w którym nasz projekt, jako jeden z pięciu, przeszedł pozytywnie rekrutację, a zgłoszone przez nas zespoły uczniowskie zostały zakwalifikowane do udziały w zajęciach Kół Naukowych.
Zajęcia odbywały się w dniach od 11 do 13 października 2021 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Zespół uczniowski z SP2 Oborniki Śląskie w składzie: Aleksandra Zdaniak i Julia Szymańska z klasy 8a oraz Patryk Klementowski i Hubert Prędota z klasy 8b wraz z opiekunem Jolantą Olejniczak, dzielnie realizował trzydniowy program zajęć Kół Naukowych. Mieliśmy niebywałą okazję wcielić się w rolę studentów Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Program był bardzo bogaty i obejmował m. in.: zwiedzanie laboratoriów – badania mikroskopii powierzchni w próżni, jak i w płynach, a także odwiedziny w pracowni jądrowej; uczestnictwo w interesujących wykładach naukowych, m. in. dotyczących: Wody – jako najbardziej niezwykłej substancji na Ziemi czy Kryminalistyki – Fizyka na tropie przestępców; warsztaty i pokazy m. in.: mikroskopii skaningowej, pracowaliśmy z panelami słonecznymi, budowaliśmy i testowaliśmy własny układ pomiarowy, obserwowaliśmy i wykonywaliśmy doświadczenia z ciekłym azotem, czy też sztucznym śniegiem, a także tworzyliśmy swoje dzieła związane z tematyką naszego projektu przy użyciu długopisu 3D i wiele innych...
Codziennie odkrywaliśmy nowe smaki i potrawy w Restauracji Vega znajdującej się na Wrocławskim Rynku. Dwukrotnie odwiedziliśmy kino, co stanowiło miłe podsumowanie pracowitych dni z nanotechnologią i nanotechniką. Zwiedzaliśmy także Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Wieżą Matematyczną, sprawdzaliśmy działanie soczewek akustycznych znajdujących się na zewnątrz budynku Uniwersytetu. Otrzymaliśmy wiele prezentów w postaci m. in. pięknie wydanych skryptów, długopisów 3D, paneli fotowoltaicznych, różnorodnych gadżetów... Koszty całego przedsięwzięcia zostały pokryte ze środków unijnych w ramach projektu pn.: „NanoDay”.
Dziękujemy organizatorom za dobrze zagospodarowany i spędzony czas oraz bardzo ciekawe i budujące doświadczenia. Szczególne podziękowania kierujemy do: p. dr Tomasza Greczyło - kierownika projektu, a także do prowadzących wykłady i warsztaty: p. dr Bartosza Strzelczyka i p. mgr Artura Rokosa.
Zespół Uczniowski z SP2 wraz z Opiekunem