• Spotkania z niewidomym

          •    Październik to miesiąc szczególny dla niewidomych i niedowidzących, bowiem dnia 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski, która jest symbolem niewidomych. Z tej okazji uczniów klas 1-3 odwiedził Pan Dariusz wraz ze swoimi asystentkami.

                Pan Darek opowiadał dzieciom w jaki sposób funkcjonują osoby niewidome, na jakie trudności napotykają i jak radzą sobie w codziennym życiu. Zachęcał dzieci, by nie bały się pomagać, gdy spotkają na swojej drodze osobę niewidomą. Uczniowie mogli zobaczyć wiele ciekawych i nieznanych wcześniej rekwizytów służących osobom niewidomym np. książki napisane alfabetem Braill’a, zegarek podający informację o godzinie, elektroniczną lupę.

            Same mogły się przekonać, jak trudno jest poruszać się osobom niewidomym, chodząc po sali w ciemnych okularach używając jedynie laski i próbując nalać wody do kubka. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach i zadawały zaproszonym gościowi pytania.  Te wydarzenia pozwoliły dzieciom oswoić się z osobami niewidomymi oraz uwrażliwić na pomoc drugiemu człowiekowi.

            Panie Darku,  dziękujemy za wspaniałe spotkania. 

          • Nocne tropienie Detektywa Pozytywki

          •   W ubiegły piątek klasy 2a i 2c nocowały w szkole. Zabawa odbyła się pod hasłem „Tropem Detektywa Pozytywki” . Nie brakowało wrażeń. Uczniowie zamienili się w detektywów i rozwiązywali bardzo trudne zagadki. Na kolację zjedli pizzę, a przed snem obejrzeli film pt. "Tajna agencja magii". Wszyscy zadowoleni wrócili do domów i już czekają na następne nocowanie w szkole.

          • Zamkowe tajemnice

          • 18 października uczniowie klas V b, VII a i VIII b udali się na jednodniową wycieczkę do Wałbrzycha. Głównym punktem programu było zwiedzanie zamku Książ – jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce, trzeciego  co do wielkości po Malborku i Wawelu.

            Po lekcji zamkowej zakończonej quizem z nagrodami wszyscy mogli podziwiać piękne wnętrza, a przy „skałce szczęścia” wypowiedzieć  swoje życzenie, które niedługo powinno się spełnić. Na tarasie widokowym wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia, a następnie przyszedł czas na zwiedzanie Zamkowej Książęcej  Palmiarni, w której zgromadzono wiele gatunków egzotycznych roślin.

          • Wycieczka do Kietrza i Góry Świętej Anny

          • W dniach 18 – 19 października 2023 r. klasy Va i VI a wzięły udział w wycieczce do Kietrza i Góry Świętej Anny.

            W Kietrzu znajduje się jeden z największych w Polsce kombinatów rolnych, jest to prężnie działające gospodarstwo o wielkich tradycjach i bogatej historii, którą poznaliśmy oglądając film „Kombinat dawniej i dziś”. Prezes Zarządu KR Kietrz p. Mariusz Sikora oprowadził wszystkich po zakładzie, omówił zagadnienia związane
            z mechanizacją i komputeryzacją rolnictwa, uczniowie mogli zobaczyć m.in. dron, park maszyn i dowiedzieć się
            w jaki sposób w kombinacie wykorzystuje się najnowszą technologię.

            Następnie odwiedzili Farmę Krów Langowo, gdzie zapoznali się z nowoczesnym systemem hodowli bydła mlecznego, mogli zobaczyć halę udoju z zastosowaniem tzw. karuzeli. Dużą atrakcją była możliwość zobaczenia i pogłaskania małych cieląt. Na zakończenie dnia adrenaliny dostarczył zjazd kolejką grawitacyjną. W trakcie obiadokolacji świętowaliśmy też urodziny Mai.

            Noc uczestnicy wycieczki spędzili w schronisku młodzieżowym w Górze Świętej Anny. Następnego dnia, po samodzielnie przygotowanym śniadaniu uczniowie zwiedzili Sanktuarium św. Anny i zapoznali się z historią znajdującego się tam zakonu franciszkanów. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego, które upamiętnia walki Polaków w czasie powstań śląskich. To był niezapomniany wyjazd.

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • Wirtualna podróż klasy 1a

          •    

            Dziś uczniowie klasy 1a wzięli udział w "lekcji na żywo" w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Wirtualne Podróże”. Podczas pierwszego spotkania on-line z autorką projektu Panią Sabiną Piłat dowiedzieli się, jak zbudowany jest las, co można robić w lesie i jak należy się w nim zachowywać? Pierwszaki stworzyły swoje pierwsze notatki graficzne i nauczyły się rysować lisa. Zobaczcie sami, co udało Im się wyczarować😊

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.

          • Trzynastego w piątek…wcale nie musi być pechowy. Wręcz przeciwnie!

          •      W dniu 13 października (właśnie w piątek)  o godzinie 12.00 rozpoczęło się zazielenianie „Przestrzeni od - do” w ramach realizowanego projektu ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich.

            Teren przy SP Nr 2 w Obornikach Śląskich zamienił się na kilka godzin w miejsce wyzwań logistycznych, konieczności współpracy i wspólnego działania. Dzieci, młodzież, wolontariusze (wraz z nauczycielami i rodzicami) posadziły kilkadziesiąt traw ozdobnych i kilka krzewów kwitnących.  Rozpoczął się tym samym proces tworzenia otwartej dla społeczności przestrzeni szkolnej.  

            Przestrzeni, która spełni wiele funkcji jednocześnie: będzie centrum szkolnego życia, miejscem spotkań uczniów mieszkańców, katalizatorem wydarzeń socjalnych i kulturowych, a także wizytówką naszego miasta. Będzie również azylem od miejskiego zgiełku, fragmentem zieleni w zabetonowanym mieście.

            Wspólnie tworzymy coś niebywałego -„Zieloną i edukacyjną przestrzeń od-do” ! Już w przyszłym roku, dzięki dofinansowaniu z Fundacji BGK, wyposażymy naszą przestrzeń m.in. w piękne nowe ławki, zewnętrzny stół do piłkarzyków, zewnętrzne stoły do gry w szachy i warcaby, stojak na rowery, kosz do segregacji odpadów.

            W nasz projekt zaangażowało się tak wiele osób, że nie sposób każdemu podziękować! Fundacja Żaczek działająca na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich  ma ogromne szczęście współpracować z zaangażowaną Radą Rodziców Szkoły, Dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz  rodzicami i lokalnym samorządem. Każdy ma swój wkład w to, co udaje nam się tworzyć.

            Niemniej jednak dziękujemy WAM dzieciaki i WAM Wolontariusze!!!! Bez waszej pomocy i powiedzmy wprost - pracy, nie udałoby się stworzyć zalążka cudownego miejsca. Będzie ono służyło przede wszystkim Wam. Oddajemy je w Wasze ręce. Dbajcie o nie i cieszcie się nim.

            Warto dodać, że gdy na zewnątrz trwały prace ogrodnicze, w budynku szkoły odbywały się warsztaty plastyczne skierowane do dzieci młodszych. Powstały piękne, kolorowe i ciekawe prace. Mamy nie tylko pracowite dzieciaki, ale także bardzo zdolne.

            Zwieńczeniem dnia pracy był poczęstunek i słodkości.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Kolejny sukces Mikołaja!

          •    Mikołaj Pera z klasy 1a, którego wielką pasją są szachy, reprezentował naszą szkołę podczas I Finału Szachowego Grand Prix OSE 2023.

            Turniej eliminacyjny „Południe”, w którym uczestniczyli  młodzi szachiści z ośmiu województw, odbył się 7 października  na Stadionie Miejskim "Tarczyński Arena" we Wrocławiu. W kategorii Chłopcy z klas 1 - 2 Mikołaj zajął bardzo wysokie 7. miejsce na 73 młodych szachistów. Gratulujemy! Jesteśmy bardzo dumni z Mikołaja i trzymamy kciuki za Jego sukcesy w kolejnych turniejach!

            Wyniki

          • Dzień Chłopaka w 7a

          •     W tym roku dziewczyny przygotowały niespodziankę dla swoich kolegów. Same przygotowały babeczki i inne słodkości oraz zorganizowały gry i zabawy. Wszystko odbyło się podczas ogniska na terenie klubu Aura w Obornikach Śląskich.

          • Dzień Chłopaka w 6a

          •    Dzień Chłopaka to szczególne święto dla wszystkich małych i dużych mężczyzn, dlatego dziewczyny z klasy VIa wraz z wychowawczynią przygotowały upominki - lornetki, by chłopcy mieli wszystko "na oku" :)Każdy cieszył się z tego dnia, bo pomimo iż świętowali tylko chłopcy, to radość obdarowywania udzieliła się także dziewczynkom! Z tej okazji wybraliśmy się wspólnie na lody, a wszystko to w atmosferze dobrej zabawy.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          •   W dniu 29 września 2023 roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim wydarzeniu „Dzień Głośnego Czytania”. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Janina Porazińska wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 

            Podczas tego wyjątkowego dnia na zajęciach z języka polskiego  uczniowie czytali na głos fragmenty swoich książek przed koleżankami i kolegami. Aby  dodatkowo wzmocnić atmosferę kreatywności i radości z czytania  byli przebrani za postaci  z książek. Dzień upłynął nam jak podróż przez świat literatury i odkryć nowych historii.

          • Poczytać Ci?

          •    29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Grupa Wolontariuszy z klasy 8b uprzyjemniła czas dzieciom z oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Starsi uczniowie przeczytali Młodszym przygody Gangu Słodziaków, autorstwa Renaty Piątkowskiej. Przekonywali, że Przyjaźń i Marzenia są bardzo ważne w naszym życiu. Akcja miała na celu propagowanie głośnego czytania, do czego zachęcamy Wszystkich Rodziców.