5 października zawitała do Obornik Śląskich wspaniała postać – Szkołę Podstawową Nr 2 odwiedziła pisarka literatury dla dzieci i młodzieży, pani Renata Piątkowska, aby spotkać się z czytelnikami i porozmawiać o swojej twórczości. Do naszego miasta zaproszona została przez Fundację „Żaczek” w ramach realizacji projektu „CZYTAMY – WYGRYWAMY”, finansowanego ze środków gminnych.
Młodsi uczniowie z klas 1-3 (SP2 i SP Uraz) z zainteresowaniem słuchali o różnicach między przesądem, zwyczajem a przysłowiem, o których pani Renata mówiła na podstawie swoich książek: Z przysłowiami za pan brat, Mądra głowa zna przysłowia, Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści oraz Szczęście śpi na lewym boku. Dzieci dowiedziały się na przykład, w jaki sposób powstał przesąd o czarnym kocie, który jest zwiastunem nieszczęścia. Pod koniec spotkania zadano gościowi wiele interesujących pytań, m.in.
- Ile książek Pani napisała?
- Ponad trzydzieści.
- Skąd Pani bierze pomysły do książek?
- Jedna książka jest pretekstem do napisania kolejnej. Często pomysły podsuwają mi młodzi czytelnicy.
- Trudno się pisze?
- Ja bardzo lubię to robić, a kiedy robi się coś z sercem, sprawia to wielką przyjemność. To pozytywne nastawienie jest widoczne w moich książkach.
- Czy ma Pani ulubioną swoją książkę?
- Nie, nie mam ulubionej, chociaż niektóre darzę szczególnym sentymentem.
Uczniowie klas 4-6 (SP2 i SP3) uczestniczyli w spotkaniu pt. Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendlerowej, podczas którego pisarka przybliżyła postać tytułowej bohaterki. Niezwykle obrazowo przedstawiła sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, szczególnie ich pełne cierpień życie w warszawskim getcie. Słuchacze dowiedzieli się, dlaczego pani Sendlerowa, pomimo iż nie była Żydówką, wyprowadziła z getta ponad 2,5 tys. dzieci i w jaki sposób tego dokonała, a także jak bardzo ryzykowała swoim życiem, aby ratować innych. Tym trudniej zrozumieć, iż w Polsce jest zapomnianą postacią, choć w innych krajach są nawet dni poświęcone jej pamięci.
Obydwie grupy, oprócz opowieści pisarki, mogły posłuchać fragmentów książek pani Piątkowskiej w wykonaniu profesjonalnej lektorki, pani Malwiny Kożurno, która zachwyciła wspaniałą umiejętnością głośnego czytania. Na zakończenie zachęciła wszystkich do czytania na głos, mówiąc: Cudownie jest móc usłyszeć siebie i swoją interpretację utworu.
Po spotkaniach czytelnicy podzielili się z organizatorami swoimi wrażeniami, które stały się swoistym podsumowaniem projektu:
Bardzo podobało mi się to spotkanie. Pani Renata wzruszyła mnie opowieścią o małym Szymku (bohater książki Wszystkie moje mamy). W tym wszystkim najbardziej zachwyciło mnie, że zostało uratowanych tyle dzieci podobnych do Szymka. Pani Irena nie musiała ich ratować, jednak zrobiła to. Została bohaterką.
Paulina, klasa 5
To spotkanie było dla mnie emocjonującym przeżyciem. Dzięki niemu dowiedziałam się, jak dzieci przeżywały wojnę. Gdy lektorka czytała fragmenty, poczułam się, jakbym tam była i odczuwała wszystko razem z bohaterami.
Natalia, klasa 5
Pani Renata Piątkowska bardzo dobrze zrobiła, że przypomniała w swojej książce o tak ważnych wydarzeniach.
Dawid, klasa 5
To było cudowne przeżycie. Wzruszyłam się bardzo i zrozumiałam, że zawsze muszę pomagać innym. Nieważne, w jakiej sytuacji, po prostu tak trzeba.
Oliwia, klasa 5
Spotkanie z panią Renatą Piątkowską zapamiętam na długo. Podobało mi się, jak pisarka z wielkim uczuciem opowiadała o Irenie Sendlerowej. Podczas tej opowieści wyobrażałam sobie obraz getta i czułam się, jakbym tam była.
Julia, klasa 6
Poczułem bardzo duży szacunek dla pani Sendlerowej. Gdyby nie pani Piątkowska, nie dowiedziałbym się o tej bohaterce.
Michał, klasa 6
Wszyscy chętni mogli zakupić książki pani Piątkowskiej oraz otrzymać jej autograf lub dedykację. Uczniowie i organizatorzy gorąco podziękowali za to niezapomniane spotkanie, wierząc, że nie jest ono ostatnim tego typu przedsięwzięciem Fundacji „Żaczek”.
Beata Rybaczuk, koordynator projektu