Zachęcamy do zapoznania się z listem okolicznościowym Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.
List Rzecznika Praw Dziecka:
http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_na_rozpoczecie_roku_szkolnego_20152016.pdf
Zachęcamy do zapoznania się z listem okolicznościowym Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.
List Rzecznika Praw Dziecka:
http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_na_rozpoczecie_roku_szkolnego_20152016.pdf
”Każdy z Was mi przyzna rację,
że najlepsze są wakacje,
można jechać na Mazury
lub nad morze albo w góry.
Można w lesie biwakować
i w namiocie przenocować,
można w cieniu odpoczywać
lub w jeziorze "żabką" pływać…”
Wszystkim Uczniom życzymy wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji,
pełnych fantastycznych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.
Niech nadchodzące lato będzie czasem radości i spokojnego wypoczynku.
Wracajcie pełni sił, energii i zapału do dalszej pracy i nauki.
Dyrekcja Szkoły
W roku szkolnym 2015 dotacja celowa obejmuje klasy I, II i IV szkoły podstawowej.
Podręczniki te zamawia i zakupuje szkoła.
Dla pozostałych klas wykaz podreczników znajduje się w zakładce: Dokumenty.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 - 26 czerwca 2015r. (piątek)
godz. 8.00 – zakończenie klas IV – VI w sali gimnastycznej, godz. 9.15 – Msza św. w Kościele parafialnym dla wszystkich uczniów, godz. 10.00 – zakończenie klas 0 – III.
Odjazdy uczniów w tym dniu:
Kowale, Wilczyn - 11.45
Siemianice, Morzęcin Wielki - 11.30
Świerzów - 11.55
Lubnów - 12.30
Rościsławice, Jary - 11.45
Uczennice Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich, Zuzanna Stabiszewska z kl. IV b oraz Katarzyna Leszczynowicz z V b, zostały laureatkami ogłoszonego na terenie Dolnego Śląska konkursu literackiego „Ale bajka...”. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania o spotkaniu z ulubioną postacią bajkową. Oprócz tego akcja miała toczyć się w miejscowości zamieszkania autora. Uczennice świetnie poradziły sobie z tym niełatwym zadaniem i znalazły się w gronie dwudziestu laureatów.
Na cieszący się ogromną popularnością konkurs organizowany przez Akademię Młodego Radiowca oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej co roku trafia kilkaset prac z terenu Dolnego Śląska. Tym bardziej więc cieszy nas fakt, że literacki talent naszych uczennic został zauważony i będą one mogły cieszyć się z atrakcyjnej nagrody, a są nią tygodniowe wakacje w Radiu Wrocław i Radiu Ram, gdzie będą uczestniczyły w nagraniu słuchowiska radiowego lub dubbingu do bajki, w zajęciach studyjnych. Ponadto zaplanowane są występy na żywo na antenie radia a także ciekawe wycieczki i inne atrakcje. Serdecznie gratulujemy, życząc wielu niesamowitych wrażeń.
M.Lewandowska
Do dziesiątego roku życia na rowerze wolno jeździć tylko w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchu ulicznego. Na drogę publiczną przepisy zezwalają wyjechać dopiero z kartą rowerową, którą można uzyskać po ukończeniu dziesięciu lat.
Od początku roku szkolnego uczniowie klas czwartych przygotowywali się do egzaminu na kartę rowerową . Poznali przepisy ruchu drogowego, zapoznali się z budowę roweru oraz znakami drogowymi, a także zasadami pierwszej pomocy. Trenowali jazdę na rowerze na zajęciach techniki. Odpowiednia wiedza oraz umiejętności były konieczne, aby uczeń uzyskał tak ważny dokument- kartę rowerową!
18 czerwca pod okiem Egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, odbył się sprawdzian umiejętności praktycznych na kartę rowerową. Jazda po mobilnym miasteczku pozwoliła uczniom sprawdzić się w różnych sytuacjach, które mogą zdarzyć się na drodze.
Do jazdy na rowerze trzeba było się przygotować - obowiązywała kamizelka odblaskowa i kask rowerowy!
Mamy nadzieję, że tak rozpoczęta przygoda z rowerem to dopiero początek, a wszyscy uczniowie będą przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie jako uczestnicy ruchu drogowego.
Opracowała: A.Grodzińska
26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu. Wszyscy doskonale wiemy z jakimi świętami kojarzą się nam te dwie daty - DNIEM MAMY i DNIEM TATY oczywiście. Uczniowie klasy Ib postanowili te dwa wspaniałe i wyjątkowe święta połączyć w jedną wspólną uroczystość ph. „Dzień Rodziny”. Z tej właśnie okazji zaprezentowali przedstawienie o tym, Jak żabka mała rodziców nie słuchała. Rodzice wykazali się nie lada pomysłowością, przygotowując dla małych aktorów wspaniałe stroje zwierzątek mieszkających na polanie. Potem były piosenki, tańce, wspólna zabawa, no i oczywiście prezenty. Gwar, śmiech i radość słychać było w całej szkole. Wszyscy doskonale się bawili. Wręczenie rodzicom medali SUPER MAMY i SUPER TATY oraz słodki poczęstunek zakończyły ten wyjątkowy dzień.
Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym.
Miło nam poinformować, że Ida Zaremba z klasy IVa zajęła IV miejsce a Zuzanna Krasucka z klasy IIIa zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym ph. Ja i moja rodzina, zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy oraz szkolne koło TPD działające przy Szkole Podstawowej w Krzywej. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 14 czerwca 2015 r. w czasie pikniku rodzinnego w Krzywej. Dziewczynkom gratulujemy twórczych pomysłów i sukcesu w konkursie. Opiekunami dziewczynek były panie: Ewa Borowska – Gancarek i Katarzyna Raduchowska.
Oprócz prac Idy i Zuzi na konkurs zostały wysłane również prace: Hani Oziminy z klasy Ib, Mai Laskowskiej z klasy Ia, Zuzanny Stabiszewskiej z klasy IVb oraz Milana Fiłona z IVa.
Spośród wszystkich złożonych na konkurs prac szkolna komisja przyznała wyróżnienia. Zdobyli je:
w kategorii klas I – III
Tomasz Łosin – kl. Ib
Miłosz Jurczyszyn IIb
Patrycja Liszka IIIa
w kategorii klas IV – VI
Marta Czerwińska – kl. IVb
Helena Szkwerko – kl. IVa
Katarzyna Leszczynowicz – kl. VB
Gratulujemy!
W dniach 11-12 czerwca odbyła się wycieczka szkolna do Szklarskiej Poręby, w której uczestniczyły klasy piąte oraz uczniowie IV b. Wyjazd w trasę nastąpił o godzinie 7:00. Podczas wycieczki poruszaliśmy się wygodnym autokarem z klimatyzacją i telewizorami oraz z toaletą. Zakwaterowani byliśmy w hotelu Biathlon w Jakuszycach.
W planie wycieczki było zwiedzanie Zamku Chojnik, wodospadu Kamieńczyka, wodospadu w Harrachovie oraz pobyt w Western City. W tym ostatnim miejscu widzieliśmy zainscenizowany napad na bank w stylu dzikiego zachodu. Wśród innych atrakcji znalazły się: zjazd torem saneczkowym, wjazd wyciągiem na szczyt górski Certova Hora. Oprócz różnych zakupionych pamiątek każdy nalał sobie do butelki czystą wodę z wodospadu Mumlava w Harrachovie. Wszystkie zaplanowane punkty wycieczki odbyły się zgodnie z planem. Powrót do Obornik Śląskich nastąpił około godziny 19:30.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń. Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć z wycieczki.
autor: Mateusz Marcinkowski z V b
Znamy już wyniki gminnego Konkursu Plastycznego "Ptaki gminy Oborniki Śląskie". Organizatorem Konkursu było Gimnazjum Dwujęzyczne i Nadleśnictwo Oborniki Śląskie. Do konkursu zgłosiło się 6 szkół z naszej gminy. Nagrody i dyplomy dla uczestników ufundowało Nadleśnictwo oraz Urząd Gminy.
Miło nam poinformować, że w kategorii klas I – III pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy I a - Maja Laskowska.
Opiekun: Ewa Borowska - Gancarek
W dniach 11- 13 czerwca w Warszawie odbył się centralny etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im.majora Marka Gajewskiego „Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. W tym niecodziennym wydarzeniu miał możliwość uczestniczyć uczeń naszej szkoły Marcin Trzpiot.
W pierwszym dniu uczestników i ich nauczycieli, w Muzeum Wojska Polskiego, powitali organizatorzy konkursu: m.in. ogólnopolski koordynator konkursu, Mazowiecka Wicekurator- pani Katarzyna Góralska, pełnomocnik ds obronnych w Kuratorium Oświaty w Warszawie - Zdzisław Młodziejewski, Jarosław Zaroń - dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, płk. Krzysztof Kopański z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pani Kurator serdecznie pogratulowała uczniom wiedzy, dodała również, że już sam udział w etapie centralnym jest ogromnym wyróżnieniem i osiągnięciem. Na koniec życzyła uczestnikom dobrej zabawy, gdyż jak stwierdziła -Wiedzę zdobywamy w samotności, a charakter kształtujemy wśród ludzi. Po zmaganiach konkursowych wszyscy udali się do Łazienek Królewskich, gdzie mogli podziwiać m.in. Pałac na Wodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Amfiteatr, liczne rzeźby. W drugim dniu uczniowie złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie przyjechali do Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, gdzie po kolejnej konkurencji konkursowej, zwiedzili Salę Tradycji Jednostki i obejrzeli pokaz sprzętu saperskiego – Marcin sterował tam specjalnym wojskowym robotemJ Na zakończenie dnia uczestnicy konkursu zwiedzili twierdzę Modlin. W tym samym dniu nauczyciele gościli w Muzeum Archeologicznym, gdzie po obejrzeniu ciekawej wystawy zostały im wręczone dyplomy, upominki, a także złożone gratulacje i podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do konkursu. W ostatnim dniu dokonano uroczystego podsumowania w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Uroczystość rozpoczął Chór Wojska Polskiego od odśpiewania Hymnu Narodowego. Gratulacje wszystkim składali m.in. Wiceminister Obrony Narodowej, Podsekretarz Stanu - Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP –Maciej Klimczak oraz wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski. Marcin godnie reprezentował naszą szkołę, zdobył tytuł finalisty etapu centralnego, otrzymał dyplom, cenne nagrody książkowe i medal od Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wiedza jaką zdobywa uczeń przygotowując się do konkursu, a także niezapomniane wrażenia z pobytu w Warszawie, wszystko to sprawia, jak powiedział jeden z organizatorów, że każdy kto raz wziął w nim udział, na lata zostaje jego fanem.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Zebranie Rady Rodziców klas 0 - VI odbędzie się we wtorek
16 czerwca o godz. 17.30 w sali nr 15.
Serdecznie zapraszam
Jolanta Dudczenko
Projekt Akademia Młodego Instruktora realizowany przez Fundację Raban już się zakończył, ale cały czas można podziwiać efekty pracy jego uczestników. W imieniu dzieci zapraszamy na prowadzony przez nie blog http://akademiamlodegoinstruktora.blogspot.com/, gdzie zobaczyć można zrealizowane przez uczestników filmy instruktażowe, foto-tutoriale czy galerie zdjęć z projektu. Można się zainspirować, a nawet z pomocą filmów instruktażowych samodzielnie wykonać prezentowane prace!
Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Orange.
Dnia 8 czerwca klasa VI a wybrała się w ramach projektu matematyczno-humanistycznego do Wrocławia. O godzinie 8.00 była zbiórka pod dworcem PKP w Obornikach Śląskich. Pierwszym naszym zadaniem było kupić sobie bilet kolejowy. Następnie wszyscy podzielili się na grupy czteroosobowe. Gdy dojechaliśmy już na miejsce, każda z grup dostała mapę oraz zadania i wraz ze swoim opiekunem udała się w wyznaczone miejsce, tj. do Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Narodowego albo Panoramy Racławickiej.
Ja wraz z moją grupą byłam w urzędzie, w którym wspólnie wykonaliśmy 11 zadań. Musieliśmy np. ustalić godziny pracy Oddziału Paszportowego i obliczyć, ile godzin w tygodniu łącznie jest czynny lub podać cenę wyrobienia paszportu dla dziecka i dorosłego. Na koniec mieliśmy możliwość zrobienia zdjęcia z Wojewodą Dolnośląskim Tomaszem Smolarzem. Po wyjściu z budynku ponownie udaliśmy się na dworzec, gdzie przyszedł czas na posiłek. Wszyscy świetnie się bawili, lecz niestety trzeba było wracać. Dzięki tej wycieczce nauczyliśmy się załatwiać różne sprawy.
Opracowały: Gabriela Fabjanowska i Rozalia Szczepaniak z VI a
W dniu 3 czerwca 2015 roku uczniowie klas II wraz ze swoimi wychowawczyniami brali udział w wycieczce do Książa i Wałbrzycha. Pierwszym celem naszej wycieczki był Zamek Książ – największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Zwiedzając go nie sposób było się nudzić. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię zamku na przestrzeni dziejów, a także tajemnice podziemnych tuneli. Obejrzeliśmy ciekawą prelekcję multimedialną, która wprowadziła nas w świat zamkowych opowieści. Następnie zwiedziliśmy imponującej wielkości komnaty, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody i stadnina koni. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Palmiarnia znajdująca się nieopodal zamku. Podziwialiśmy piękne okazy egzotycznych roślin, wśród nich kwitnącą tylko raz w życiu agawę. Dzieci miały uciechę obserwując mieszkańców palmiarni: żwawe kolorowe rybki, przepiękne pawie i ospałe żółwie. Gdy wydawało się, że już będziemy opuszczać teren Ziemi Kłodzkiej na dzieci czekała naukowa niespodzianka. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w ExploraPark. To miejsce, gdzie przede wszystkim króluje matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne. Większość stanowisk, na których dzieci mogły się bawić, była interaktywna, co zachęcało do eksperymentowania. Uczniowie sami wprawiali w ruch modele, testowali prawo Pitagorasa i tworzyli konstrukcje. Następnie wzięły udział w lekcji na temat mozaik i konstruowania. Łamigłówki rozwiązywały pod okiem pracowników Centrum, którzy podsuwali zadania i naprowadzali na ich rozwiązanie.
Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Umożliwiła utrwalenie wiadomości na temat zamku Książ i pozwoliła na zgłębianie tajników matematyki poprzez zabawę.
Dnia 29 maja uczniowie klas 4a i 6a udali się do Western City, które umiejscowione jest w okolicach Karpacza. Oto sprawozdanie z wycieczki jednego z uczestników, Jakuba Kowalskiego z kl. 6a.
"O godzinie 7 mieliśmy zbiórkę pod OSiRem, skąd wyruszyliśmy autokarem w stronę Karpacza.
Po dotarciu na miejsce pani rozdała nam bilety i udaliśmy się na poszukiwanie przygody w westernowym miasteczku. Przekraczając bramę Western City, znaleźliśmy się na Dzikim Zachodzie.
Oglądaliśmy pokaz używania bicza, gdzie kowboj pokazywał mistrzostwo w tym zakresie. Zaprosił na "scenę" kilka osób, aby nauczyć je, jak się to robi. Następnie inny kowboj zaprezentował pokaz strzelania z rewolwerów. Wywijał pistoletami na wszystkie strony. Na szczęście zachował wszelkie środki ostrożności i celował tylko do wybranych miejsc, gdzie nie było osób, które mogłyby zostać poszkodowane. Po pokazie udaliśmy się na strzelanie z łuku. Mieliśmy trzy strzały. Niektórzy trafiali w tarczę, jednak większości sprawiało to trudność. Po strzelaniu poszliśmy na przejażdżkę konną. Po tej chwili relaksu podeszliśmy do miejsca, gdzie znajdował się pal męczarni. Wszyscy na niego próbowali wejść. Kolejnymi atrakcjami były rzucanie włócznią i nożem. Tutaj nie wszystkim udało się trafić do celu. Po emocjonujących próbach, zaprezenowano nam kolejny pokaz. Tym razem był to napad na bank. Oczywiście nie obyło się bez porwań i strzałów. Na koniec wycieczki mieliśmy ognisko i pieczenie kiełbasek.
Western City to miasto prawdziwych kowbojów. Każdy może tutaj przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka i chętnie pojechałbym na nią jeszcze raz."
Serdecznie zapraszamy
na spotkanie organizacyjne
Rodziców dzieci urodzonych w roku 2010,
które podlegają obowiązkowi wychowania przedszkolnego
i będą go realizowaćw Szkole Podstawowej Nr 2
w Obornikach Śląskich.
Spotkanie odbędzie się 09.06.2015r. (wtorek)
o godz. 17.00 w sali nr 15.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2
Jolanta Dudczenko
Powered by aSc EduPage