„Dziewczynki z zapałkami są wśród nas” – to tytuł przedstawienia, które zostało przygotowane przez uczniów klasy 1A. Spektakl obejrzeli rodzice uczniów oraz dyrekcja szkoły. Wydarzenie to miało miejsce 19 grudnia 2013r. Dzieci bardzo zaangażowały się w odgrywanie ról i doskonale przedstawiły treść przedstawienia, którego przesłaniem jest chęć niesienia pomocy innym oraz zwrócenie uwagi na to, aby w święta nikt nie był samotny i głodny. Rodzicom przedstawienie bardzo się podobało, czego dowodem były gorące oklaski. Po spektaklu wszyscy pozostali w sali, gdzie przy kawie, herbacie i przygotowanych przez rodziców słodkościach, dzielili się wrażeniami i uwagami na różne tematy.
E. K. Kowalczyk
Wychowawczyni klasy 1A
W dniu 11 grudnia odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945." Miło nam poinformować, że spośród uczestników z całego województwa, do III etapu konkursu zakwalifikowało się tylko pięć osób, w tym dwie uczennice z naszej szkoły: Paulina Nowacka i Zuzanna Umańska, obie z klasy VIa. Uczennice do konkursu przygotowała Pani Magdalena Kozłowska-Szewczyk.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie wojewódzkim!
Dnia 18.12.2013 r. uroczyście podsumowaliśmy wyniki V edycji powiatowego konkursu informatycznego "MultiPolak". W czasie spotkania z laureatami i ich opiekunami pani dyrektor Jolanta Dudczenko wręczyła nagrody i dyplomy zdobywcom I,II i III miejsca oraz listy gratulacyjne nauczycielom przygotowujących uczniów do konkursu. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Grażyna Drzewiecka-Olszewska (członek Komisji oceniającej prezentacje). Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie: Paulina z kl.6a i Jacek z kl.5b. Uczennice klasy VIb przedstawiły nam krótki pogram artystyczny przygotowany pod opieką pani Beaty Rybaczuk. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Szanowni Państwo,
od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane w nowej formule. Zadania egzaminacyjne będą sprawdzać opanowanie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego, wprowadzanej od 2009 roku. Większy niż dotychczas nacisk będzie położony na sprawdzanie poziomu opanowania przez uczniów i absolwentów umiejętności złożonych, takich jak np. rozwiązywanie problemów, korzystanie z wiedzy, wnioskowanie.
Szczegółowe informacje dotyczące sprawdzianu i egzaminu maturalnego od 2015 r. można znaleźć w informatorach, które są dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (sprawdzian: http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/209-sprawdzian; egzamin maturalny: http://cke.edu.pl/index.php/informatory-o-egzaminie-maturalnym-od-roku-szkolnego-2014-2015) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. W tych publikacjach– obok zwięzłego opisu regulacji prawnych – przedstawione zostały przede wszystkim przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na sprawdzianie i egzaminie maturalnym, wraz z rozwiązaniami.
Ponadto, aby umożliwić Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom szczegółowe zapoznanie się z nową formułą sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego przed ich pierwszą edycją w 2015 r., Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała:
Przygotowane zostały zestawy:
Każdy zestaw zadań obejmuje poniższy pakiet materiałów:
W przypadku zestawów zadań z języków obcych nowożytnych pakiet obejmuje również:
Zachęcam Państwa do zapoznania się z udostępnionymi materiałami:
Jestem przekonany, że informatory oraz przykładowe zestawy zadań pozwolą Państwu dogłębnie zapoznać się z nową formułą sprawdzianu i egzaminu maturalnego.
dr Marcin Smolik
p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
W czwartkowy wieczór 18 grudnia w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty finał IV edycji gminnego konkursu literackiego pt. „Świąteczna Wyspa Dobrych Życzeń”. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. II miejsce w kategorii klas I - III zdobyła Klaudia Kindrat, uczennica klasy III b.Spośród prac uczniów klas IV - VI jury wybrało wiersz „Świąteczny żart” Patrycji Rzepki z klasy IV b, przyznając jej III miejsce. Wyróżnienia zdobyły: Rozalia Szczepaniak z klasy V a, Marta Piotrowska z V b oraz uczennica klasy VI a – Zuzanna Umańska. Wszyscy nagrodzeni zaprezentowali swoje utwory na scenie przed zgromadzoną publicznością.
Poza laureatami dyplomy i nagrody książkowe za udział otrzymali: Julia Olbert i Maciej Nowak z klasy III b, Zuzanna Ulman, Katarzyna Łabik z klasy IV a, Helena Krzychała, Mateusz Królik, Katarzyna Leszczynowicz, Mateusz Marcinkowski, Iga Tyras z klasy IV b, Emilia Osowiecka z V a, Jacek Hejke z V b, Paulina Nowacka, Maja Stachera, Agata Żuk z klasy VI a.
Organizatorzy wręczyli również świąteczne upominki oraz dyplomy z podziękowaniami za przygotowanie uczniów do konkursu Paniom: Agacie Krasuckiej, Magdalenie Lewandowskiej, Beacie Rybaczuk.
Dnia 12 grudnia br uczniowie klasy 6b: Malwina Rosiak, Klaudia Zielińska i Mateusz Nosek uczestniczyli w Pęgowie w powiatowym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza "Razem młodzi przyjaciele". Tegoroczna edycja, oprócz życiorysu wieszcza, wymagała znajomości I księgi "Pana Tadeusza" oraz ekranizacji dzieła. Szóstoklasistów w przygotowaniach wspierała nauczycielka j. polskiego, Beata Rybaczuk. Do podium zabrakło niewiele, bo tylko dwa punkty. Gratulujemy jednak zdobytej wiedzy i samozaparcia w przygotowaniach.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu MultiPolak. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i opiekunom wspomagających pracę uczniów. Wszystkim uczestnikom konkursu roześlemy dyplomy gratulacyjne.
Oto wyniki V edycji powiatowego konkursu MultiPolak:
I miejsce – Paweł Chyła – Szkoła Podstawowa w Pęgowie – praca pt. „„Lokomotywa”– pkt. 41
II miejsce – Oliwia Grzybowska - Szkoła Podstawowa w Korzeńsku – praca pt. „Śpiewamy Tuwima – najwybitniejsi wykonawcy piosenek do tekstów poety” - pkt. 40
III miejsce – Mateusz Borecki - Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy– praca pt. „Mój ulubiony wiersz Juliana Tuwima – Lokomotywa” ex æquo Zuzanna Gerszendorf – Szkoła Podstawowa w Pęgowie – praca pt. „Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima dla dzieci” -pkt.39
Łącznie oceniono 24 prezentacji.
W skład jury weszli:
Prezentacjom zostały losowo nadane przez organizatorów numery i w tej postaci przesłano je członkom jury.
Każdy z jurorów dokonywał oceny indywidualnie, mając do dyspozycji od 0 do 5 punktów w trzech kategoriach.
Maksymalnie każdy juror mógł przyznać jednej prezentacji 15 punktów.
Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić:
członków jury,
laureatów I, II i III miejsca wraz z opiekunami
na uroczyste ogłoszenie wyników V edycji
powiatowego konkursu informatycznego MultiPolak,
które rozpocznie się 18 grudnia 2013 r.
o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 2
w Obornikach Śląskich.
Organizatorzy
14 listopada weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa. Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.
Datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.
Od 1 września 2014 r. klasy pierwsze będą liczyły do 25 uczniów. Rozwiązanie to ma docelowo dotyczyć klas I-III (we wrześniu 2014 r. - klasy pierwsze, we wrześniu 2015 r. - klasy pierwsze i drugie, od września 2016 r. - klasy I-III). Przepis wchodzi w życie 1 września 2014 r.
W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 - w szkołach podstawowych, w których utworzony będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci będą dobierane do poszczególnych oddziałów klasy I według wieku, począwszy od najmłodszych.
Od 1 września 2014 r.:
Od 1 września 2015 r.:
Infolinia
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalną infolinię pn. „6-linia". Dzwoniąc pod numer (22) 34 74 700, rodzice i osoby zainteresowane mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące obowiązku szkolnego sześciolatków lub zgłosić potrzebę interwencji w szkole, co do której zaobserwowali nieprawidłowości pod kątem przygotowania na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Wówczas wizytatorzy właściwych terytorialnie kuratoriów oświaty niezwłocznie przeprowadzają kontrolę we wskazanych placówkach, w celu udzielenia rzetelnej odpowiedzi na zgłaszane zarzuty.
Kiedy przy próbie logowania się na konto e-dziennika natrafiamy na problemy, tzn. nasze dane zostają automatycznie wyczyszczone i pojawiają się ponownie puste okienka loginu i hasła, to prawdopodobnie na naszym komputerze są włączone aktualizacje automatyczne, co spowodowało pobranie się i zainstalowanie nowej przeglądarki internetowej - Internet Explorer 11. Dla pewności możemy sprawdzić jaką mamy aktualnie wersję przeglądarki w prawym górnym rogu okna programu włączając opcję Narzędzia (skrót klawiaturowy Alt + x), a następnie podopcję Internet Explorer - informacje. Jeśli tak jest to należy po wprowadzeniu adresu strony e-dziennika przejść ponownie do opcji Narzędzia (Alt + x), dalej uruchamiamy podopcję Ustawienia widoku zgodności (trzecia od dołu), klikamy na przycisk dodaj (dodając w ten sposób stronę e-dziennika do witryn zgodnych z najnowszą wersją przeglądarki internetowej) i zamykamy okno.
To powinno rozwiązać problem z logowaniem się na stronie dziennika elektronicznego.
Administrator szkolnego systemu UONET
Jolanta Olejniczak
To już tradycja – 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Organizatorem kiermaszu była Rada Rodziców, a udział w akcji wzięły prawie wszystkie klasy oraz szkolne Koło Caritas. Celem Kiermaszu było promowanie efektów dziecięcej twórczości manualnej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, aktywna współpraca z rodzicami, przypomnienie i utrwalenie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zacieśnianie więzi rodzinnych, a także pozyskanie środków finansowych dla klas. Aktywne uczestniczenie dzieci w czynnościach przygotowawczych do kiermaszu, tj. min. wykonywanie oryginalnych świątecznych ozdób były okazją do rodzinnej refleksji nad tym, co przetrwało w naszych domach z dawnych tradycji i zwyczajów. Na kiermaszu sprzedawane były ręcznie wykonane kartki i ozdoby świąteczne: stroiki, bombki, choinki, sianko, szydełkowe aniołki, ozdoby z masy solnej, papieru, gipsu i makaronu oraz pyszne ciasta, ciasteczka, pierniczki, rogaliki, mufinki, itp. Jak co roku pojawiły się „kawiarenki”, w których serwowano kawę, herbatę a nawet barszcz z uszkami lub krokietem. Zarówno sprzedawany asortyment, jak i dekoracje przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.
W zakładce Rodzice znajduje się aktualny regulamin Kiermaszu świątecznego, który odbędzie się 8 grudnia 2013roku.
Dnia 28 listopada 2013 roku nasza szkoła zajęła 1 miejsce w Mistrzostwach Powiatu w mini - koszykówce Dziewcząt, które odbyły się w Żmigrodzie. W zawodach brało udział pięć szkół : SP Prusice, SP Żmigród, SP3 Trzebnica, SP Zawonia i oczywiście SP2 Oborniki Śląskie.
Wyniki meczów naszej drużyny :
SP 2 Oborniki Śl. 46 : 6 SP Prusice
SP 2 Oborniki Śl. 46 : 4 SP Żmigród
SP 2 Oborniki Śl. 40 : 12 SP 3 Trzebnica
SP 2 Oborniki Śl. 40 : 12 SP Zawonia
Skład drużyny : Zuzanna Umańska, Julia Gajewska, Paulina Nowacka, Ewelina Durkalec, Wiktoria Wasińska, Oliwia Ołdziejewska, Maja Nowek, Maja Stachera, Anna Skorupska, Kornelia Kuźmińska, Wiktoria Mikołajczak, Wiktoria Szynka, Hanna Tracz, Aurelia Durlej, Patrycja Lech.
Opiekunem drużyny była pani Anna Grodzińska.
Opracowała: Zuzanna Umańska
Dnia 26 listopada wszyscy uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach „WODA - nie marnuję!” organizowanych przez Fundację Eko Rozwoju FER. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie jest znaczenie wody dla człowieka, jak ograniczyć konsumpcje wody w domach i szkołach, podpisali deklaracje w zakresie metod oszczędzania wody, obserwowali organizmy zamieszkujące wody oraz dokonali analizy fizykochemicznej próbek wody za pomocą prostych metod laboratoryjnych.
Powered by aSc EduPage