Informuję, że w trosce o bezpieczeństwo uczniów z dniem 22.10.12 r. zostanie wyłączony ruch samochodowy na terenie przyszkolnym*.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich
- Za wyjątkiem pracowników szkoły i zaopatrzenia
Informuję, że w trosce o bezpieczeństwo uczniów z dniem 22.10.12 r. zostanie wyłączony ruch samochodowy na terenie przyszkolnym*.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich
Piątek 28 wrzesnia my, uczniowie klasy II b spędziliśmy wyjątkowo. Tego dnia uczestniczyliśmy, jako zaproszeni goście, w XIII Święcie Pieczonego Ziemniaka w Szkole Podstawowej w Osolinie. Dojechaliśmy tam wynajętym autobusem. Po uroczystym otwarciu imprezy przez panią wicedyrektor szkoły, otrzymaliśmy kopertę z zadaniami do wykonania. Musieliśmy m.in. ułożyć, a potem pokolorować puzzle przedstawiające znaki drogowe, rozszyfrować numery alarmowe i ułożyć rymowankę na temat bezpieczeństwa. A potem było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków, a mamy gospodarzy poczęstowały nas plackami ziemniaczanymi i ciepłą herbatką. Po zakończeniu imprezy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a my z uśmiechniętymi, choć brudnymi od pieczonych ziemniaków buziami wróciliśmy do domów.
A oto nasza rymowanka:
Śmiało stań przed zebrą białą,
popatrz w lewo, popatrz w prawo.
Nic nie jedzie – ruszaj śmiało!
W dniu 19.09.2012r. uczniowie z klas III a, III b pod opieką wychowawców wybrali się na niecodzienną wycieczkę. Była to wizyta w piekarni w Ciecholowicach. W tym ciekawym i pachnącym apetycznie miejscu z zachowaniem środków bezpieczeństwa i nie zakłócając pracy piekarzy dzieci mogły zobaczyć miejsca i urządzenia służące do produkcji i wypieku pysznych bułek, chlebów oraz ciasteczek. Widziały kolejne etapy powstawania pieczywa, maszynę wyrabiającą ciasto. Niezwykłą atrakcją był dla nich moment wkładania wyrośniętego ciasta do ogromnego pieca przy użyciu specjalnej łopaty, a po 40 minutach moment wyciągania pięknie upieczonych bochenków pachnącego chleba.
Zwiedziły też magazyn wypełniony workami z mąką. Tutaj pan kierownik chętnie udzielał odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Duże zainteresowanie wzbudziło urządzenie do krojenia i pakowania chleba. Dzieci mogły posmakować świeżo upieczone i pokrojone pieczywo- chlebek i cieplutkie bułeczki. Równie smaczne były francuskie rogaliki, którymi uczniów obdarowano w dziale ciastkarskim. Na zakończenie wizyty uczniowie zaśpiewali piosenkę „Od ziarna do chleba”. Pragnęli w ten sposób podziękować za przekazane wiadomości. Była to niezwykła lekcja, która nauczyła szacunku do chleba oraz osób, dzięki którym powstał.
Opracowała - Bożena Kalinowska
17 września uczniowie klas IV-VI w ramach edukacji ekologicznej uczestniczyli w zajęciach w terenie. Odbyły się one na Grzybku, gdzie tego dnia stacjonował Jeżobus -laboratorium na kółkach. Warsztaty poprowadziły panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju, które przyjechały do nas Jeżobusem aż z Białegostoku. Dzieci nauczyły się m.in. jak zbadać wiek oraz zmierzyć wysokość drzew, rozpoznawały gatunki roślin i zwierząt. Największą atrakcją było jednak poszukiwanie na łące ciekawych okazów owadów, które należało umieścić w specjalnych pojemnikach z lupą.Warto dodać, że ten sposób badania przyrody staje się coraz bardziej popularny na świecie. Jeżobusy zwane też ekomobilami wymyślili Niemcy 35 lat temu.
"Kocham, lubię, szanuję...nie śmiecę" pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja "Sprzątanie świata - Polska". W ramach akcji w miniony piątek szkolne koło Ligii Ochrony Przyrody wraz ze swoim opiekunem panią Katarzyną Proksza przygotowało ekologiczny pokaz mody EKO TRENDY. W pokazie licznie wzięły udział wszystkie klasy. Uczniowie wykonali stroje z materiałów naturalnych jak i takich przeznaczonych do odzysku, które zostały zaprezentowane na wybiegu przez modeli reprezentujących klasy. Każdy uczeń tego dnia dostał słodki upominek ufundowany przez TPD. Po pokazie uczniowie wraz z opiekunami wyszli w teren, by posprzątać świat...
Panu Piotrowi Gąsiorowi absolwentowi Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach Ślskich zostanie wręczone odznaczenie Brazowego Krzyża Zasługi nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które będzie miało miejsce w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w dniu 27 września 2012 roku.
Zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami dnia 11.09.2012 r.:
oddział przedszkolny - godz. 17.00
kl.I-III - godz. 17.00
kl.IV-VI - godz. 17.30
Świetlica - godz.16.30
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice,
przed Wami kolejny rok szkolny pełen nowych wyzwań, pracy i intensywnej nauki. To również czas realizowania pasji i zainteresowań, rodzenia się przyjaźni, zdobywania umiejętności istotnych dla Waszego rozwoju i przyszłej drogi życiowej.
Szkoła potrzebuje czasu, w którym będzie się mogła skupić na działaniach podejmowanych z myślą o przyszłości swoich uczniów i lepszym wykorzystaniu ich możliwości.
Nowy rok szkolny powinien być czasem spokojnej pracy. Szczególnie ważny będzie dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Będą oni kontynuowali kształcenie ogólne rozpoczęte w gimnazjum. Ten jeden wspólny
i solidny fundament pozwoli na pogłębienie wiedzy i zainteresowań w kolejnych latach, kiedy będą poznawać bliżej wybrane przez siebie dziedziny. Będą również pierwszym rocznikiem, który pozna dogłębnie historię najnowszą dzięki przeznaczeniu na nią całego roku nauki.
Nowy rok szkolny to także długo oczekiwane zmiany w szkolnictwie zawodowym, które przybliżą je do potrzeb rynku pracy. Nowe rozwiązania pozwolą uczniom techników i szkół zawodowych na zdobycie wielu kwalifikacji, a doświadczenie
i praktykę będą zdobywać tak u pracodawcy, jak i w centrach kształcenia praktycznego lub szkolnych warsztatach. Rynek pracy potrzebuje specjalistów, więc solidne wykształcenie zawodowe połączone z wiedzą ogólną będzie gwarancją atrakcyjnej pracy w przyszłości.
Pierwsze dni września to ważny czas dla kolejnej grupy dzieci sześcioletnich rozpoczynającej naukę w szkole. Nauka pomoże im wykorzystać tkwiący w nich potencjał i rozwinąć zdolności, a uczenie się ułatwi naturalna ciekawość i chęć poznawania świata.
W szkołach podstawowych rozpoczynamy kompleksowy proces cyfryzacji. Pilotażowy program rządowy „Cyfrowa szkoła" nie tylko spowoduje, że w kilkuset szkołach podstawowych pojawi się nowoczesny sprzęt multimedialny. Za kilka lat, gdy w sprzęt wyposażane będą pozostałe szkoły, będą już dostępne bezpłatne i dostępne dla wszystkich e-podręczniki. Jestem pewna, że program cyfryzacji wpłynie zarówno na poprawę kompetencji uczniów jak i na atrakcyjność zajęć.
Dbałość o bezpieczeństwo i wychowanie uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności. Warto jednak w sposób szczególny podkreślić rolę, jaką w działaniach szkoły pełnią wychowanie i zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też proponuję, aby nowy rok szkolny był „Rokiem Bezpiecznej Szkoły" i aby działania środowiska oświatowego skupiły się w najbliższych miesiącach właśnie na sprawach bezpieczeństwa i wychowania.
Zadbajmy o sprzyjające rozwojowi i bezpieczne dla uczniów otoczenie. Chrońmy dzieci i młodzież przed przemocą fizyczną, psychiczną i używkami. Budujmy poczucie bezpieczeństwa poprzez kształtowanie postaw obywatelskich. Uczmy współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych. Promujmy wolontariat. Wykorzystajmy możliwości, jakie dla zdrowia dziecka daje ruch fizyczny. Wykorzystujmy powstające boiska i place zabaw i rozwijajmy pasje młodych Polaków.
Drodzy Uczniowie,
Wierzę, że nauka w szkole przyczyni się do zdobycia przez Was umiejętności, dzięki którym z łatwością będziecie podejmować się kolejnych życiowych ról i wyzwań. Liczę na to, że wprowadzane w oświacie zmiany spowodują, że będziecie potrafili skutecznie analizować sytuację, wykorzystywać zdobyte informacje, a także samodzielnie podejmować decyzje oraz dokonywać dobrych wyborów. A nauka stanie się dla Was ciekawsza i atrakcyjniejsza.
Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Oświaty,
Ten rok szkolny nie będzie rewolucją, czy to kompetencyjną czy technologiczną. Będzie raczej naturalną ewolucją systemu, w którym uczniowie zdobywają konkretne umiejętności, odkrywają talenty i poddają je szlifom pod okiem kompetentnej kadry. Do tego potrzebne jest Wasze wsparcie. Jedynie dzięki Waszej kreatywności i zaangażowaniu szkoła staje się dla uczniów miejscem, gdzie chętnie przychodzą i się rozwijają. W pierwszym dniu roku szkolnego życzę Wam zarówno satysfakcji z działania na rzecz uczniów i wychowanków jak i radości z uczenia.
Szanowni Rodzice,
W nowym roku szkolnym w sposób szczególny zwrócimy uwagę, aby szkoła, oprócz dbałości o wiedzę i umiejętności, stwarzała uczniom sprzyjające warunki do nauki i zabawy, i dbała o ich bezpieczeństwo. Niech osiągnięcia Waszych dzieci będą dla Was nieustającym powodem do dumy. Życzę Wszystkim, aby rozpoczynający się rok szkolny był pełen sukcesów, osiąganych w atmosferze dobrej współpracy, cierpliwości i wyrozumiałości względem siebie. Mam nadzieję, że będzie dla wszystkich rokiem świadomych, dobrych decyzji i pozytywnego wyboru.
Krystyna Szumilas
Plan lekcji dostępny w zakładce - Dokumenty.
Lp. |
Odjazdy |
godzina odjazdu |
Odwozy z SP nr 2 |
1 |
Lubnów |
7:40 |
13:00, 14:30 |
2 |
Nowosielce |
7:43 |
13:00, 13:45 |
3 |
Piekary |
6:45 |
13:30, 15:10 |
4 |
Kowale |
6:50 |
13:30, 15:10 |
5 |
Wilczyn Leśny |
7:20 |
13:30, 15:10 |
6 |
Kuraszków |
7:15 |
13:20, 15:05 |
7 |
Morzęcin Wielki |
7:35 |
13:12, 14:05, 15.30 |
8 |
Siemianice |
7:37 |
13:12, 14:05, 15.30 |
9 |
Świerzów Jary |
7:20 7:35 |
13.20,
|
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 - 03.09.12 r. (poniedziałek)
o godz. 8.00 - Msza św. w kościele pw .NSPJ
o godz. 9.00 - uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego
Odwozy uczniów w tym dniu:
Siemianice, Morzęcin WLk. - 10.45
Kowale, Lubnów - 10.45
List Rzecznika Praw Dziecka
Minął czas wakacji, dni wielu wrażeń i wypoczynku. Mam nadzieję, że macie mnóstwo związanych z nimi pięknych wspomnień. Ja też kiedyś – jako uczeń – uwielbiałem wakacje.
Teraz przed Wami kolejny rok szkolny. Czas nowych wyzwań. Chciałbym, byście pamiętali, że w szkole nie tylko zdobywacie wiedzę. Uczycie się także koleżeństwa, szacunku, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. W szkole – przez przebywanie z rówieśnikami, z dziećmi młodszymi i starszymi od siebie, z nauczycielami – uczycie się również odpowiedzialności i tolerancji, stajecie się osobami, na których można polegać.
Szkoła stawia przed Wami różne wyzwania. Czasem łatwiejsze. Czasem całkiem trudne. To także jest dobra nauka życiowa. W ten właśnie sposób uczycie się bowiem osiągać cele. To bardzo ważna umiejętność – potrzebna i małym, i dużym. Szczególnie to cenna umiejętność, gdy cele wyznacza się razem, w grupie. A jeszcze bardziej, gdy razem się je osiąga.
Zapewniam Was, że wspólne rozwiązywanie problemów, wspólne realizowanie zadań i wspólne sukcesy są wspaniałym doświadczeniem, które często pamięta się przez lata.
Warto przypomnieć dzisiaj słowa Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci, patrona 2012 roku:
Nie tak ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko trochę obchodziło, a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało.
I tego właśnie Wam życzę w nowym roku szkolnym – wspaniałych przeżyć, które warto będzie pamiętać. Wielu ciekawych aktywności, które dają radość i dobrą zabawę. Osiągania sukcesów, z których jest się dumnym. Niech każdy z Was – gdy zaczną się kolejne wakacje – będzie mógł powiedzieć: „To był dla mnie bardzo dobry rok szkolny!”
Pamiętajcie też, że zawsze możecie liczyć na moje wsparcie w sprawach trudnych. W sieci znajdziecie specjalnie dla Was zrobioną stronę internetową www.strefamłodych.pl. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania (nr 800 12 12 12). Możecie skontaktować się także z Biurem Rzecznika Praw Dziecka przez tradycyjną pocztę (ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa) lub poprzez e-mail: rpd@brpd.gov.pl.
Jeszcze raz – życzę Wam, Waszym nauczycielom i rodzicom udanego Roku Szkolnego 2012/2013.
Powodzenia!
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak
STYPENDIUM SZKOLNE - ostateczny termin składania wniosków w szkołach 15.09.2012 r.
Szczegółowe informacje na stronie http://www.oborniki-slaskie.pl/
Ostateczny termin składania wniosków w roku szkolnym 2012/2013 w szkołach - 06.09.2012 r.
Szczegółowe informacje na stronie http://www.oborniki-slaskie.pl/
Miło nam poinformować, że w I semestrze będziemy mogli zapewnić obiady w szkole uczniom z rodzin najbardziej potrzebujących, a to wszystko dzięki Firmie Tradis z siedzibą w Lublinie, która przekazała na szkolne konto 3128 zł.
Kwota ta została uzbierana w ramach wspólnej akcji Tradis z Firmą Danone. Przypomnijmy, że nasza szkoła była grantobiorcą dwóch kolejnych edycji Programów Danoneˈa „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!" oraz „Podziel się posiłkiem! Podziel się zdrowiem!” i w tym czasie w szkole wydano setki posiłków.
Cieszymy się, że znów będziemy mogli wesprzeć naszych uczniów, a Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Rekrutacja na stanowisko nauczyciela języka angielskiego i nauczyciela historii w naszej szkole zakończona.
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Jako grantobiorcy uczestniczący w projektach realizowanych w ramach Programu Grantowego Danone "Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!" otrzymaliśmy zaproszenie na Finał Międzynarodowego Pucharu Dzieci (Danone Nations Cup 2012), który odbędzie się 9 września 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie w godzinach od 10.00 do 16.30. Oprócz sportowych emocji na odwiedzających czekają liczne atrakcje i konkursy z nagrodami dla całych rodzin!
Będzie to wyjątkowe wydarzenie, pełne sportowych emocji i ducha fair play, odbędzie się w Polsce po raz pierwszy i jedyny! Specjalnym gościem Finału będzie Zinedine Zidane!
Dla uczniów naszej szkoły oraz ich rodzin mamy darmowe bilety. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie telefoniczne w sekretariacie szkoły do 22 sierpnia br.
Więcej informacji o Danone Nations Cup proszę szukać na stronie http://www.danonenationscup.pl/index.dhtml oraz na Facebooku http://www.facebook.com/DanoneNationsCupPolska+
Uwaga!!! Dojazd do Warszawy we własnym zakresie.
Szkolne Koło TPD działające przy SP nr 2 w Obornikach Śląskich w ubiegłym roku starało się pozyskać środki na dofinansowanie wycieczek krajoznawczych i kulturalnych dla uczniów.
W lipcu 2011r. Fundacja PZU w ramach ogłoszonego konkursu: „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” przyznała dotację 35500 zł dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich na realizację projektu pod hasłem: „Śladami przeszłości”, którego autorkami są: Katarzyna Raduchowska, Beata Olbert, Renata Machnik. Projekt ten spośród 128 wniosków nadesłanych na konkurs, został nagrodzony i jako jeden z 20 skierowany do realizacji!
Przyznana przez Fundację PZU dotacja została przeznaczona na dofinansowanie dla uczniów naszej szkoły wycieczek historycznych oraz zakup cyfrowych aparatów fotograficznych, które stanowiły ponadto pomoc dydaktyczną na kółku fotograficznym.
Pragnęliśmy umożliwić naszym dzieciom, niezależnie od statusu rodzin, wzięcie udziału w wyjazdach krajoznawczych i kulturalnych. Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest obowiązkiem i wartością, którą szkoła przekazuje swoim uczniom w procesie dydaktyczno-wychowawczym poprzez szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim – znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum.
Dzięki uzyskanej dotacji z Fundacji PZU, środkom pozyskanym przez Rodziców, Szkolne Koło TPD stworzyliśmy naszym uczniom możliwość zetknięcia się z faktami i zjawiskami historycznymi w ich naturalnym środowisku. Projekt „Śladami przeszłości” zakładał 6 wycieczek. Wycieczki w klasach III-VI realizowane były metodą projektu – jedną z atrakcyjniejszych aktywizujących form nauczania. W realizacji projektu oprócz uczniów uczestniczyli również rodzice, nauczyciele, członkowie koła TPD. W trakcie wycieczki uczniowie prowadzili wnikliwą obserwację, robili zdjęcia. Po powrocie przygotowali na lekcji informatyki prezentację multimedialną.
Podróż przez wieki rozpoczęli w październiku uczniowie klas IV i V. Wędrówka po szlaku odtwarzającym przemieszczanie się piastowskich władców rozpoczęła się jeszcze w szkole, gdzie uczniowie teoretycznie przygotowywali się do wycieczek. Podzieleni na grupy, wraz z rodzicami wyznaczyli trasę, zbierali informacje o miejscach związanych z początkiem państwa polskiego. W praktyce przeżyli prawdziwą lekcję historii i pogłębili wiedzę na temat początków naszego państwa. W maju uczniowie klas VI na wycieczce zgłębiali historię obecnej stolicy Polski – Warszawy, a klasy III udały się do pięknej, magicznej byłej stolicy Polski, siedziby władców państwa polskiego - Krakowa. W czasie kilku dniowej wycieczki dzieci miały możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej. Spacerowali także w Tatrzańskim Parku Narodowym, wspinali się na Gubałówkę i zwiedzili Zakopane. Ukoronowaniem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.
Dzieci z klas I miały okazję poznać historię powstawania papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a klasy II swoją podróż w przeszłość rozpoczęły od Parku Dinozaurów w Rogowie. Z ery mezozoicznej drugoklasiści przenieśli się do epoki brązu i żelaza, do najstarszej osady na ziemiach polskich - Biskupina.
Podczas czerwcowego pikniku pod hasłem: „Śladami przeszłości” połączonego z zabawami naszych przodków, każda klasa zaprezentowała przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą wycieczki. Podsumowaniem projektu był wspólny bieg wielopokoleniowy na okoliczne wzniesienie - „Grzybek 2012” dla uczniów, rodziców, dziadków i osób zaangażowanych w realizację projektu.
Korzystając z okazji pragniemy z całego serca podziękować członkom Fundacji PZU, Prezesowi Zarządu Miejsko-Gminnego TPD w Obornikach Śląskich panu Stanisławowi Brańskiemu, Rodzicom SP nr 2 i wszystkim osobom, dzięki którym projekt udało się wdrożyć w życie wywołując wiele radości wśród naszych dzieci, bo jak powiedział wspaniały człowiek pedagog Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
To dzięki Państwa pomocy i wsparciu nasi uczniowie mieli możliwość podróżowania przez wieki - „Śladami przeszłości”, co stworzyło im okazję i motywację do poznawania następnych kart historii Polski i doskonałe podłoże do rozwijania i pogłębiania patriotyzmu.
Katarzyna Raduchowska
Powered by aSc EduPage