W roku szkolnym 2011/2012 swoje prace do III edycji gminnego konkursu MultiPolak ph. „Świat bajek i baśni” złożyły 4 szkoły: a) Szkoła Podstawowa nr 3 w Obornikach Ślaskich, b) Szkoła Podstawowa w Pęgowie , c) Szkoła Podstawowa w Urazie, d) Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich. W skład jury weszli: a) Przemysław Adamski - konsultant Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, b) Iwona Kiepul– nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach, c) Anna Cocińska – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Brzegu Dolnym. Prezentacjom zostały losowo nadane przez organizatorów numery i w tej postaci przesłano je członkom jury. Każdy z jurorów dokonywał oceny indywidualnie, mając do dyspozycji od 0 do 5 punktów w czterech kryteriów oceny prezentacji: a) strona merytoryczna (zgodność z tematem, dobór, układ oraz poprawność użytych materiałów, różnorodność źródeł) b) estetyka pracy (efekty wizualne i dźwiękowe) c) oryginalność pracy (samodzielność wykonania, indywidualizm wykorzystanych tekstów) d) wykorzystanie różnych narzędzi programu Microsoft PowerPoint. Po zsumowaniu punktów przyznanych przez poszczególnych jurorów, wyniki przedstawiają się następująco:I miejsce – Katarzyna Ślęzak,Julia Marschollek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich.II miejsce ex aequo – Zofia Zełep ze Szkoły Podstawowej w Urazie oraz Mateusz Gancarek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich .III miejsce - Julia Rogala ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace nastepujących uczniów: Katarzyna Ślęzak,Julia Marschollek , Zofia Zełep, Mateusz Gancarek. Gratulujemy! Organizatorzy.
Wyniki III edycji gminnego konkursu „MultiPolak” ph. „Świat bajek i baśni”
PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „PRZYRODA JESIENIĄ”
W ramach programu „ Fotografowanie przyrody moją pasją” ogłoszony został w szkole konkurs fotograficzny „PRZYRODA JESIENIĄ”. W terminie od 1. 10 .2011r. do 15.11.2011r. chętni uczniowie mogli przynosić po 3 zdjęcia o wymiarach 13cm x18cm.
W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy wykonali 45 zdjęć.
Dnia 21. 11. 2011r. odbyło się podsumowanie konkursu i ocena zdjęć.
Jury w składzie:
p. Renata Machnik,
p. Dariusz Szachnowski,
Malwina Rosiak kl. IV b,
Wiktoria Garbowska kl. III b.
wyłoniło autorów najciekawszych zdjęć:
KLAUDIA BOKSA - I miejsce
MACIEJ RAZIK - II miejsce
KACPER KOZIOŁ - III miejsce
MARCIN TRZPIOT - wyróżnienie
MONIKA LEWANDOWSKA - wyróżnienie
MATEUSZ GANCAREK - wyróżnienie
JULIA STAŃCZYK - wyróżnienie
PIOTR WÓJTOWICZ - wyróżnienie
Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez TPD, podczas apelu w dniu 2. 12. 2011r.
Gratulujemy młodym fotografom i dziękujemy za piękne jesienne zdjęcia.
Informacja ze strony internetowej MEN
Jeszcze przez dwa lata sześciolatki w pierwszej klasie zgodnie z wolą rodziców - projekt nowelizacji ustawy do konsultacji Od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich. W obecnym roku szkolnym sześciolatki uczęszczają do blisko 90% szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. Niektóre szkoły potrzebują jednak więcej czasu na włączenie się w realizację tej części reformy systemu oświaty.
Aby umożliwić samorządom odpowiednie przygotowanie wszystkich szkół, biorąc jednocześnie pod uwagę oczekiwania rodziców i chcąc zapewnić jak najszerszy udział dzieci pięcioletnich w wychowaniu przedszkolnym, Minister Edukacji Narodowej przekazuje do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający:
1. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice,
2. Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku.Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.
Dzieci pięcioletnie nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.
Z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej nasza szkoła ......
W terminie: 28.11-02.12.2011r. organizujemy Tydzien Europejski. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie aktywnie realizować będą treści europejskie według scenariuszy wypracowanych i wskazanych przez zespól ds. europejskich w szkole (szczególnie na lekcji wychowawczej, j. polskiego, j. angielskiego, muzyki, matematyki, historii, przyrody, informatyki, zajęciach edukacji wczesnoszkolnej). Nie zabraknie zabawy, gier zespołowych, dramy, wykładów, pogadanek. W tym tygodniu każda z klas zajmować się będzie innym krajem UE Podsumowaniem działań europejskich będzie apel 2.12.2011r. pod hasłem: Europejski Przegląd Artystyczny. Uczniowie każdej klasy przedstawią krótki (do 5 min.) program artystyczny o danym kraju; piosenka, wiersz, taniec, elementy historii, drama itp.
Nasza stypendystka !!!!
W poniedziałek 21 listopada 2011 roku w Filharmonii Wrocławskiej odbyła się uroczysta Gala Stypendialna, podczas której Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień w ramach Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk” wręczyła stypendia najlepszym z najlepszych. Akty Stypendialne wręczał osobiście Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Jedną z laureatek okazała się Ewelina Gomułkiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. ppor. Józefa Krysińskiego w Obornikach Śląskich. Otrzymała stypendium w kategorii – sport.
Podczas wręczenia w auli byli obecni Dorota i Marian Gomułkiewiczowie – rodzice naszej uczennicy, dyrektor SP2 Jolanta Dudczenko, oraz Burmistrz Obornik Śląskich Sławomir Błażewski, który po części oficjalnej wręczył naszej Stypendystce List Gratulacyjny. Ewelina Gomułkiewicz stypendium otrzymała drugi raz z rzędu. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć kolejnych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do założonych celów.
Zapraszamy!
Wszystkich rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej szkoły prosimy o ofiarowanie na rzecz naszej szkoły ciekawych przedmiotów, arcydzieł, rękodzieł, prac artystycznych wszelakiego rodzaju. Sprzedamy podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego dnia 11 grudnia 2011r. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup szafek szkolnych szatniowych (dla klas 0-3).Prosimy o dostarczenie do szkoły wyżej wymienionych przedmiotów do 7 grudnia 2011r. do sekretariatu szkoły.Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży można uzyskać pod nr telefonów: 601204105,713102156.
Rada Rodziców
Projekt /Sladami przeszłości/
Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich złożyło wniosek do Fundacji PZU w ramach konkursu „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” projekt ph. Śladami przeszłości i wygrało na ten cel 35500zł (spośród 128 wniosków nasz wniosek znalazł się wśród 20 wygranych).
Przyznana dotacja zostanie przeznaczona na dofinansowanie dla dzieci z ubogich rodzin wycieczek historycznych oraz zakup cyfrowych aparatów fotograficznych, które stanowić będą pomoc dydaktyczną na kółku fotograficznym.
Proponowane wycieczki:
- Szlak Piastowski 1: Biskupin – Gniezno – Kruszwica – Wenecja - ( klasy IV),
- Szlak Piastowski 2: Biskupin – Kruszwica – Park Dinozaurów w Rogowie (klasy II),
- Kraków – wycieczka realizowana metodą projektu.Wawel z grobami królewskimi i dzwonem Zygmunta, Okno Papieskie, Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek,
Barbakan, Brama Floriańska ( klasy III),
- Warszawa – stolica Polski – wycieczka realizowana metodą projektu.Zwiedzenie muzeum Zamku Królewskiego, spacer ulicami, odwiedzenie Grobu
Nieznanego Żołnierza, zwiedzanie Łazienek. ( klasy VI),
- Toruń – Biskupin – Wenecja – planetarium i orbitarium w Toruniu, skansen archeologiczny w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej ( klasy V),
- Kotlina Kłodzka – lekcja czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa, gdzie dzieci poznają historię papieru, Pijalnia Wód Mineralnych, zabawy w Mini ZOO w
Wambierzycach, Błędne Skały. ( klasy I).
Więcej informacji dotyczących projektu znajdziecie Państwo z w zakładce Szkolne Koło TPD.
Autorki projektu:
Katarzyna Raduchowska
Renata Machnik
Beata Olbert
Podziękowanie od Hospicjum
W imieniu Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" pragniemy bardzo serdecznie podziękować Państwa placówce za działania wspierające nasze hospicjum. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodziezy, ich bezinteresownej pomocy i solidarności udało nam się pozyskać fundusze na turnusy rehabilitacyjne dla naszych podopiecznych. Chcielibyśmy zaprosić Państwa placówkę do udziału w kolejnej akcji " Nakrętki dla Hospicjum".
Prezes Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" Krzysztof Szmyd
Ogłoszenie!
Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2010r. Nr 186, poz. 1,245 - § 5)
31 października 2011 r. (tj. poniedziałek przed Świętem Wszystkich Świętych) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Certyfikat "Szkoły bez przemocy" dla naszej szkoły
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że V edycja programu społecznego "Szkoła bez przemocy" w roku szkolnym 2010/2011 dobiegła końca.Bardzo Państwu dziękujemy za aktywny udział w Programie oraz za wszelkie działania realizowane na rzecz bezpiecznej oraz wolnej od agresji i przemocy szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki propozycjom programu "Szkoła bez przemocy" łatwiej było Państwu, przy współpracy ze środowiskiem lokalnym, osiągnąć ten cel.
W załączeniu przesyłamy certyfikat potwierdzający uczestnictwo Państwa szkoły w Programie. Chcielibyśmy również Państwa serdecznie zaprosić do kolejnej, VI edycji programu "Szkoła bez przemocy", która rozpoczęła się we wrześniu 2011 r.
Serdecznie zapraszamy.
Z poważaniem,
Biuro koordynatora programu społecznego "Szkoła bez przemocy"
Regulamin projektu: „Edukacja najlepszy start w przyszłość w Gminie Oborniki Śląskie”
Uprzejmie prosimy rodziców uczniów klas I-III (uczestników projektu) o zapoznanie się z trescią regulaminu:
Nietypowa lekcja historii w klasie VI
27 września br. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii dla klas szóstych, na którą zaproszeni zostali: prezes Koła Związku Sybiraków w Obornikach Śląskich, pani Romualda Miziołek, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła ZS, pan Edward Wnęk, prezes Obornickiego Związku Kombatantów, pan Henryk Sielicki oraz pani Władysława Rudnik. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wspomnień czasów wojennych, zadawali pytania gościom. Nie zabrakło wzruszeń a także pełnych humoru opowieści o wydarzeniach, które rozegrały się ponad 70 lat temu.
Prezes Koła ZS w Obornikach Śląskich podczas spotkania przekazała do biblioteki szkolnej zbiór zeszytów „Zesłaniec”. Zaprezentowała również liczne odznaczenia, które otrzymała za swoją działalność, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który przed dwoma laty został nadany Pani Prezes przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem ufundowanym ze środków przekazanych przez firmę Danone w ramach realizowanego przez szkołę programu „Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!”.
Zdjęcia ze spotkania znajdują się w albumie fotograficznym.
W ramach projektu pt. „Edukacja najlepszy start w przyszłość w Gminie Oborniki Śląskie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, organizujemy dla klas I-III nastepujące zajęcia:
Lp.
Rodzaj zajęć
1.
zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
2.
zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
3.
zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
5.
zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych
z uwzględnieniem nauk matematycznych6.
zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych
z uwzględnieniem nauk polonistycznych7.
zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych
z uwzględnieniem nauk artystyczno-teatralnych8.
zajęcia z gimnastyki korekcyjnejdla dzieci z wadami postawy
Od 1998 roku w obornickiej Szkole Podstawowej Nr 2 działa Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD).
Historia współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci jest bardzo długa, bo kilkudziesięcioletnia a jej najnowsza karta sięga 1998 roku, kiedy to powstało Szkolne Koło TPD.
Członkowie TPD wspierają działania nauczycieli w procesie edukacyjno-wychowawczym i opiekuńczym. Organizują uczniom wypoczynek na koloniach letnich i białych szkołach w okresie ferii zimowych, wspierają dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, min. poprzez wspólne działania z Bankiem Żywności, współorganizują Festyny z okazji Dnia Dziecka, pomagają w pozyskiwaniu funduszy publicznych oraz poszukują sponsorów wśród przedsiębiorców i osób fizycznych.
Szkolne Koło TPD w ubiegłym roku starało się pozyskać środki na dofinansowanie wycieczek krajoznawczych i kulturalnych dla uczniów.
W lipcu 2011r. Fundacja PZU w ramach ogłoszonego konkursu: „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” przyznała dotację 35500 zł dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich na realizację projektu pod hasłem: „Śladami przeszłości”. Projekt ten spośród 128 wniosków nadesłanych na konkurs, został nagrodzony i jako jeden z 20 skierowany do realizacji!
Przyznana przez Fundację PZU dotacja została przeznaczona na dofinansowanie dla uczniów naszej szkoły wycieczek historycznych oraz zakup cyfrowych aparatów fotograficznych, które stanowią ponadto pomoc dydaktyczną na kółku fotograficznym.
Pragnęliśmy umożliwić wszystkim dzieciom, niezależnie od statusu rodzin, wzięcie udziału w wyjazdach krajoznawczych i kulturalnych. Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest obowiązkiem i wartością, którą szkoła przekazuje swoim uczniom w procesie dydaktyczno-wychowawczym poprzez szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim – znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum.
Dzięki uzyskanej dotacji z Fundacji PZU, środkom pozyskanym przez Rodziców, Szkolne Koło TPD stworzyliśmy wszystkim naszym uczniom możliwość zetknięcia się z faktami i zjawiskami historycznymi w ich naturalnym środowisku.
Projekt „Śladami przeszłości” zakładał 6 wycieczek, w tym 2 - trzydniowe. Wycieczki w klasach III-VI realizowane były metodą projektu – jedną z atrakcyjniejszych aktywizujących form nauczania. W realizacji projektu oprócz uczniów uczestniczyli również rodzice, nauczyciele, członkowie koła TPD. W trakcie wycieczki uczniowie prowadzili wnikliwą obserwację, robili zdjęcia. Po powrocie przygotowali na lekcji informatyki prezentację multimedialną.
Podróż przez wieki rozpoczęli w październiku uczniowie klas IV i V. Wędrówka po szlaku odtwarzającym przemieszczanie się piastowskich władców rozpoczęła się jeszcze w szkole, gdzie uczniowie teoretycznie przygotowywali się do wycieczek. Podzieleni na grupy, wraz z rodzicami wyznaczyli trasę, zbierali informacje o miejscach związanych z początkiem państwa polskiego, zapoznawali się z przewodnikami.
W praktyce przeżyli prawdziwą lekcję historii i pogłębili wiedzę na temat początków naszego państwa.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
W maju uczniowie klas VI na wycieczce będą zgłębiać historię obecnej stolicy Polski – Warszawy, a klasy III udadzą się do pięknej, magicznej byłej stolicy Polski, siedziby władców państwa polskiego - Krakowa.
Już teraz uczniowie przygotowują się do podróży przez wieki – czytają legendy, podania i baśnie dotyczące miejsc, które wkrótce odwiedzą.
Klasy I będą miały okazję poznać historię powstawania papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a klasy II swoją podróż w przeszłość rozpoczną od Parku Dinozaurów w Rogowie. Z ery mezozoicznej drugoklasiści przeniosą się do epoki brązu i żelaza, do najstarszej osady na ziemiach polskich - Biskupina.
Katarzyna Raduchowska
Beata Olbert
Archiwum Aktualności