• Co słychać na zajeciach technicznych?

          •       Na zajęciach technicznych uczniowie  z  klasy 6a, 6b i 5a przystąpili do ciekawego projektu. Dzięki twórczej pracy tchnięto  życie w  stare drewniane deski i przybory  kuchenne.Uczniowie metodą  dekupażu stworzyli niecodzienne dekoracje. Praca polegała na pomalowaniu drewnianych powierzchni i ozdobieniu ich wyciętymi elementami z papierowych serwetek.

             

             

             

            Młodzież  dobrze  bawiła się na zajęciach, a przy okazji stworzyła niepowtarzalną  pracę, która ozdobiła nasza szkolną stołówkę!

        • Muzyczna lekcja
          • Muzyczna lekcja

          •    W piątek dzieci z klasy 2a i 2b pod opieką swoich wychowawczyń miały okazję poznać i dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat muzyki oraz instrumentów strunowych szarpanych. Gościliśmy jednego z rodziców, który nam to wszystko pięknie wyjaśnił i odpowiadał na wiele pytań nurtujących słuchaczy. Dwu godzinna lekcja muzyczna minęła we wspaniałej atmosferze. Ogromne podziękowania należą się dla Pana Tomasza Szemiela. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i życzymy sobie dalszej owocnej współpracy.

        • Wymiana pocztówkowa
          • Wymiana pocztówkowa

          •     Uczniowie klasy 1a dołączyli do ogólnopolskiej akcji ph. „Wymiana pocztówkowa”.  Zasada jej działania jest bardzo prosta. Pierwszoklasiści wysłali już pierwsze  kartki pocztowe związane z naszym miastem do uczniów z innych szkół w całym kraju, biorących udział w zabawie. Te, które już otrzymali i otrzymają  umieszczają na ”Pocztówkowej  mapie Polski”,  która wisi w klasie. Oglądając widokówki otrzymane z różnych części Polski mają  możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zabytków oraz położenia na mapie.

               W czasach wszechobecnych telefonów, komputerów i internetu jest to super zabawa, a jednocześnie ciekawa forma nauki o naszym kraju. Jest  to również okazja, aby przybliżyć pierwszakom zasady działania poczty oraz nauczyć samodzielnego wypisywania, a później adresowania kartek.

        • Niezwykłe budowle
          • Niezwykłe budowle

          •     Walentynki 14 lutego - uczniowie klas II wybrali się do Wrocławia na Stadion, by tam obejrzeć niezwykłą wystawę budowli z klocków LEGO. Swoją przygodę dzieci rozpoczęły od zabawy klockami w specjalnie do tego wyznaczonej strefie zabaw. Klocki, z których można zbudować dosłownie wszystko i które nie posiadają ograniczeń wiekowych, podbiły serca już wielu pokoleń, również i nasze. Po super zabawie uczniowie udali się do sali wystawowej, gdzie można było podziwiać wykonane z klocków pojazdy, postacie, miejsca, wydarzenia znane z bajek i filmów oraz sceny historyczne i najsłynniejsze budowle architektoniczne. 

        • GDZIE JESTEŚ WIOSNO?
          • GDZIE JESTEŚ WIOSNO?

          •  

               Podczas lekcji w-f klasy drugie udały się na zimowy spacer. Wspólnie spędzony zimowy czas wspominamy bardzo ciepło. Jednak z utęsknieniem klasy 2 wraz z wychowawczyniami czekają na wiosnę.

        • Ogólnopolska wymiana listów i pocztówek
          • Ogólnopolska wymiana listów i pocztówek

          •    Klasa 3a i 3c od listopada zeszłego roku uczestniczą w akcji wymiany pocztówkowej między szkołami na terenie całej Polski.

               Ideą wiodącą całej akcji jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie pocztówek i listów, nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek oświatowych, promowanie własnego regionu, poznawanie innych miejscowości - kultury i tradycji ich mieszkańców oraz prezentowanie działań naszych uczniów. Akcja ma również na celu wzbogacenie słownictwa dziecka, kształtowanie spostrzegawczości i uwagi, doskonalenie sprawności manualnych oraz rozwijanie zdolności artystycznych.
                 Do  tej pory wspólnie przygotowywaliśmy kartki, ozdabialiśmy je, adresowaliśmy koperty, naklejaliśmy znaczki, pisaliśmy listy.  Wysłaliśmy już ok. 75 szt. kartek i 10 listów, otrzymaliśmy około 60. Wyszukujemy i wysyłamy korespondencję do szkół, z regionów z których jeszcze nie otrzymaliśmy pozdrowień.  Każdy z nas ma możliwość samodzielnie zaadresowania i napisania pozdrowień, życzeń bądź listu. Otrzymane kartki czytamy wspólnie. Bardzo cieszymy się z tego, że możemy brać udział w tej akcji.

               Jesteśmy w trakcie przygotowywania Pocztówkowej Mapy Polski, na której sukcesywnie będziemy dołączać kolejne otrzymane widokówki z  pozdrowieniami.

            Uczniowie klasy 3a i 3c

        • Z każdą papugą znajduje się szybko wspólny język
          • Z każdą papugą znajduje się szybko wspólny język

          •   Dzieci z klas 2 miały okazję poznać, zobaczyć i dotknąć prawdziwe, różnego rodzaju papugi. Wyjście do Papugarni Kubuś & Endriu możemy zaliczyć do jednych z bardziej udanych wyjść. Dzieci doskonale się bawiły, nauczyły się ostrożności, delikatności i odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się tam wrócić.   Doskonale spędzony wspólnie czas!!!

            Zdjęcia z wycieczki znajdują sie w Albumie fotograficznym.

          •    Uczniowie klasy 1a i 3d zaczynają swoją przygodę z kodowaniem i programowaniem w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnym ph.  ,,Uczymy Dzieci Programować”, którego celem jest wprowadzanie  elementów programowania, kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych. Korzystając z maty do kodowania z kolorowymi kubeczkami, dyktand graficznych, będą wykonywać cotygodniowe zadania przygotowane przez autorów programu.

                  Przygotowując się do zabaw z programowaniem uczniowie klasy 1a samodzielnie wykonali swoje małe maty do kodowania wykorzystując tylko kartkę papieru i nauczyli się kodować. Jednym z pierwszych zadań pierwszaków podczas zajęć o wiosennych kwiatach było wspólne ułożenie na macie czerwonego tulipana według podanej instrukcji. Potem każdy samodzielnie odkodowywał wiosenne kwiaty.

                 Pierwszaki się rozkręcają i coraz lepiej radzą sobie z kodowaniem. Z niecierpliwością czekają na następne zadania.

            Zdjęcia z zajeć można obejrzeć w Albumie fotograficznym.

             

          • XII Wojewódzki Konkurs Historyczny

          • https://cloud1.edupage.org/cloud/Konkurs_historyczny.png?z%3AENOL0nTG1NXLmhF9vU%2BYfikRjVGT1K%2FJ01dQzYm3DObnoJ3%2FH906yfM7y6oiIbul

            12 marca 2018r. jury Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Znam historię polskich symboli narodowych” dokonało oceny nadesłanych prac. Naszą szkołę w powiatowym etapie tego konkursu reprezentowali uczniowie klasy VIIa – Karolina Nowacka i Karol Raduchowski. Zadaniem uczestników tego etapu, było wykonanie prezentacji multimedialnej na jeden z podanych w regulaminie tematów. Miło nam poinformować, że prace Karoliny
             i Karola zostały ocenione najwyżej w powiecie. Karol wykonał prezentację „Ojcowie Polskiej Niepodległości” i zajął I miejsce, a Karolina zajęła II miejsce z prezentacją „100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w wojewódzkim etapie konkursu, który odbędzie się

             20 marca we Wrocławiu.

             

            Magdalena Kozłowska – Szewczyk, Jolanta Olejniczak

        • Zajęcia na siłowni 7a
          • Zajęcia na siłowni 7a

          •   

             

                  Klasa 7 a podczas zajęć wychowania fizycznego rozwija nie tylko swoje umiejętności z zakresu gier zespołowych, ale również pracuje nad swoja sylwetką. Dobierając właściwe, w miarę niskie obciążenie i kontrolując liczbę wykonanych powtórzeń uczniowie ćwiczą na przyrządach siłowych.

            W lekcjach na siłowni biorą udział również dziewczęta, które bardzo chętnie wykonuja ćwiczenia.

             


                                                                                                                                     Agnieszka Łysoń

        • ZAJĘCIA CERAMICZNE KLAS 4
          • ZAJĘCIA CERAMICZNE KLAS 4

          •  

                Kolejny raz klasy czwarte wzięły udział w zajęciach z lepienia gliny. Tym razem motywem były ozdoby Wielkanocne. Uczniowie wałkowali śliczne zajączki, pisanki i baranki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.



                                                                                                                                                  Katarzyna Pera

                                                                             Agnieszka Łysoń

        • Szkolni recytatorzy.
          • Szkolni recytatorzy.

          •      Łukasz Ziemlicki z klasy VI b zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 7 marca w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy. Oprócz wiersza należało zaprezentować wybrany fragment prozy. Jury zwracało uwagę na interpretację, dobór repertuaru, dykcję, a także ogólne wrażenie artystyczne.

                Natomiast dzień wcześniej swoje umiejętności recytatorskie prezentowali czwartoklasiści na podobnym konkursie zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Wiszni Małej. Wzięła w nim udział uczennica klasy IV b – Natalia Górczyk. Gratulujemy występów!

          •  

             

             

            Dobra szkoła – lepsza przyszłość

             

                        Na początku lutego ruszył w naszej szkole program „Dobra szkoła – lepsza przyszłość” realizowany przez Fundację „W Drogę” w partnerstwie z Gminą Oborniki Śląskie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Skorzystają z niego zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, a nawet rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły. Szkoła zostanie doposażona w sprzęt Technologii Informacyjno Komunikacyjnych (TIK), a pracownie przedmiotowe w nowoczesne pomoce dydaktyczne umożliwiające prowadzenie zajęć w formie eksperymentu oraz w sposób fascynujący i zaciekawiający omawianie poszczególnych zagadnień świata nauki.

                        W celu jeszcze większego wzmocnienia oddziaływań dydaktycznych zaplanowano również szereg zajęć dodatkowych w postaci lekcji dodatkowych skierowanych w części do uczniów zdolnych a w części do tych, mających kłopot z danym przedmiotem. Poza ćwiczeniami związanymi z danym przedmiotem szkolnym prowadzone będą również zajęcia mające na celu wzbudzenia zainteresowania oraz naukę w sposób naturalny, takie jak pokazy fizyczno-chemiczne w szkołach, eksperymentalne zajęcia z fizyki, chemii czy biologii, a także wyjazdy edukacyjne w miejsca, gdzie uczniowie mogą doświadczać bezpośrednio omawianych w szkole zagadnień.

                        W ramach projektu nie zapomniano również o dzieciach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Dla nich przeznaczone są zajęcia specjalistyczne i o charakterze terapeutycznym. Dzięki udziałowi dzieci w tej grupie aktywności, będą one mogły w sposób efektywny rozwijać swoje zdolności i talenty, jednocześnie niwelując swoje trudności, które nie pozwalają im na realizowanie swojego potencjału.

                        Wierzymy, że realizacja programu „Dobra szkoła – lepsza przyszłość” spełni swoje tytułowe założenie i realnie przyczyni się do rozwoju dzieci na wielu płaszczyznach, a dzięki temu wpłynie na lepszą przyszłość dla nich oraz lepsze możliwości zawodowe w przyszłości, czego wszystkim uczestnikom projektu życzymy.

            Opiekun szkolny projektu

            Elżbieta Kowalczyk

          •     W środę 28 lutego odbył się etap szkolny XVIII POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „POTĘGA” dla uczniów klas szóstych. W zmaganiach wzięło udział 8 uczniów.

            Najlepsze wyniki osiągnęli:

            1. miejsce – Marcel Koszyka – VIa

            2. miejsce – Radosław Biedroń– VIb

            3. miejsce – Wojciech Kowalczyk – VIb

            W etapie powiatowym  naszą szkołę będzie reprezentował Marcel Koszyka.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                             Katarzyna Mackiewicz

        • Konkurs
          • Konkurs

          •     W imieniu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – ogłaszamy KONKURS PLASTYCZNY I FOTOGRAFICZNY z okazji 100 – lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Polsce pt. „TPD w oczach dziecka”.

                Konkurs plastyczny ogłaszamy w 4 grupach wiekowych : 5 – 7 lat, 8 – 10 lat, 11 – 14 lat, 15 -17 lat, technika dowolna, wymiary A – 4, A – 3 lub plakat.

                Konkurs fotograficzny w kategorii wiekowej 8 – 17 lat, zdjęcie w wymiarze co najmniej pocztówkowym.

             

            Ostateczny termin  nadsyłania prac – 30 kwietnia 2018 na adres Oddziału Miejskiego, Legnica 59 – 220, ul. Aleja Orła Białego 2.

            Organizator konkursu przewiduje w każdej kategorii po 3 nagrody główne, wyróżnienia i dyplomy. Najciekawsze prace będą opublikowane w monografii wydanej przez Zarząd Główny TPD, z okazji 100 – lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w galerii prac „Jak dzieci widzą TPD - prace plastyczne i fotograficzne”.

            Podsumowanie i otwarcie wystawy odbędzie się w II dekadzie maja 2018. Ponadto prace będą prezentowane na spotkaniach i wystawach jubileuszowych z okazji 100 – lecia TPD.


            Prace w Naszej szkole przyjmujemy do 25 kwietnia.

          • Szanowni Rodzice!

                                      Do końca marca trwa  rekrutacja  dzieci do klasy pierwszej na nowy rok szkolny 2018/2019.  

            Kartę zapisu dziecka do klasy I można pobrać tutaj, z zakładki RODZICE lub w sekretariacie.

                                                                                                                                     ZAPRASZAMY

             

        • Zapisy do oddziałów przedszkolnych
          • Zapisy do oddziałów przedszkolnych

          •  

               Zapisy do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Obornikach Śląskich  na rok szkolny 2018/2019 w terminie 5.03 -30.03.18 r.

            Kryteria  i terminy rekrutacji w zakladce Rodzice.

            Tutaj do pobrania Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2018/2019.

        • „Prawie bajki” – spotkanie z prawnikiem w SP 2
          • „Prawie bajki” – spotkanie z prawnikiem w SP 2

          • Wiesz, kiedy zawiera się umowę?

            Czy „ignorantia iuris nocet” to tajemnicze zaklęcie?

            Kim jest mecenas?

            Co znaczy łacińskie "Dura lex, sed lex"?

            Kto odpowiada za wyrządzenie szkody - dziecko czy rodzice?

            Kiedy nie wystarczy powiedzieć „przepraszam”?

            Czy „polisa” i „policja” to to samo?

             

                     Na te i inne pytania uczniowie z klasy 3a i 3 c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śl. poznali odpowiedzi podczas spotkań z panią prawnik Agnieszką Osowiecką.  Pani Agnieszka w oparciu o dwie książki Jakuba Skworza „Prawie bajki” - "Nieznajomość prawa szkodzi" oraz "Twarde prawo, ale prawo" wprowadziła dzieci w tajniki zagadnień prawniczych, przedstawiając  sytuacje z życia codziennego bohaterów, uwikłanych w różnorodne problemy prawne. Historie opowiedziane w książkach uczą dzieci, że nieprzemyślane decyzje mogą oznaczać poważne konsekwencje, i że za popełnione czyny czy określone zachowania ponosi się odpowiedzialność. Nasz gość w jasny i zrozumiały sposób, językiem prostym i dostosowanym do wieku odbiorców wyjaśniał i tłumaczył terminy prawnicze.  Pani Agnieszka ubrana w togę zadawała dzieciom wiele pytań dotyczących ich praw i obowiązków. Opowiedziała im o różnych sytuacjach z życia wziętych, w których jak się okazało znajomość prawa była bardzo ważna. Uczniowie w skupieniu słuchali ciekawych treści bajek, chętnie odpowiadali na zadawane przez gościa pytania  i  z zaangażowaniem włączyli się w tworzenie kodeksu swoich praw i obowiązków oraz z radością rozwiązywali prawnicze łamigłówki: krzyżówki i labirynty. Podczas tych spotkań dzieci mogły lepiej poznać i zrozumieć zagadnienia prawnicze z jakimi ludzie "mali i duzi" borykają się  na co dzień a także włożyć na siebie sądowniczą togę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

            Każde dziecko na koniec spotkania  dostało mini książeczkę z Konwencjami Praw Dziecka a każda z obecnych klas komplet "Prawie bajek".

                 Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Osowieckiej za przyjęcie zaproszenia i zorganizowanie bardzo ciekawych i pouczających spotkań.  Z niecierpliwością czekamy na 3 część "Prawie bajek" i  mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się ponownie.

             

            Uczniowie i wychowawczynie
             p. Beata Olbert, p. Katarzyna Raduchowska

             

        • Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych
          • Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •       1 marca, już po raz ósmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, odbył się niezwykły koncert, który prowadził Dolnośląski Kurator Oświaty, Pan Roman Kowalczyk. Udział w nim wzięli również uczniowie naszej szkoły. Zebrani wspólnie śpiewali piosenki i pieśni partyzanckie z czasów II wojny światowej i okresu II Konspiracji. Repertuar był  niezwykle bogaty i różnorodny, śpiewno m.in. „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, czy „Biały krzyż”. Zebrani mogli też wysłuchać wspomnień, m.in. żołnierza słynnej 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Pana Feliksa Kosteckiego ps. „Lech”, który jest również autorem jednej z odśpiewanych pieśni. Spotkanie było niezwykle wzruszające, przeplatane humorystycznymi dygresjami. Pan Kurator oprócz piosenek, omówił także bardzo ciekawie, najważniejsze fragmenty powojennej historii naszego kraju. Nie brakowało nawiązań do literatury, ukazujących, jak ważna jest pamięć
            i prawda o żołnierzach niezłomnych:

            „…musimy zatem wiedzieć
            policzyć dokładnie
            zawołać po imieniu
            opatrzyć na drogę”

                                                                           „Pan Cogito o potrzebie ścisłości” – Zbigniew Herbert

            Koncert ten z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

             

        • Uwaga III Konkurs Programowania w Scratchu!!!
          • Uwaga III Konkurs Programowania w Scratchu!!!

          • Zapraszamy uczniów dolnośląskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w III Konkursie Programowania w  Scratchu. Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-5 oraz klasy 6-7. Tematem jest przygotowanie gry typu Escape Room. Szkołę do konkursu zgłasza nauczyciel – szkolny koordynator (bez podania danych uczestników) do 28.02.2018 r - przedłużone do 05 marca 2018  r. - wypełniając formularz online. Prace konkursowe (po jednej z każdej kategorii) należy przesłać do 20.04.2018 r. Na uroczystą Galę zostaną zaproszeni autorzy 10 prac wybranych przez komisję konkursową (po 5 z każdej kategorii). Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrodą główną jest tablet przeznaczony dla autora najlepszej pracy w każdej z kategorii.

            Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu. Patronat honorowy nad konkursem objął Pan Jarosław Delewski – Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Patronat edukacyjny – Samsung Mistrzowie Kodowania.

            Ważne terminy:
            Zgłoszenie szkół do konkursu – przedłużone do 05 marca 2018  r.
            Oddawanie prac – do 20 kwietnia 2018 r.
            Uroczysta Gala ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród – 9 maja 2018 r.

             

            Szkolny Koordynator konkursu

                               Jolanta Olejniczak