• Podsumowanie Tygodnia Bezpiecznego Internetu oraz wyniki Konkursów

• W ramach tygodnia Bezpiecznego Internetu, który przypadł w tym roku w dniach od 5 do 9 lutego 2018 roku podjęliśmy w naszej szkole szereg działań, które miały na celu uświadomienie: uczniom, rodzicom oraz pedagogom dobrych i złych stron korzystania z szeroko pojętej SIECI.

Tydzień rozpoczął się przygotowywaniem klasowych plakatów poświęconych tej tematyce, które 6 lutego 2018 roku – w Dniu Bezpiecznego Internetuzostały umieszczone na drzwiach sal lekcyjnych (zapraszamy do galerii zdjęć znajdującej się na naszej stronie).

Kolejnym krokiem było współtworzenie przez całą społeczność uczniowską Szkolnego Kodeksu Zasad Bezpiecznej Sieci. Pod koniec tygodnia kodeksy klasowe zostały przekazane do Samorządu Szkolnego, którego zadaniem było ich ujednolicenie i umieszczenie w widocznym miejscu (efekt końcowy pracy Samorządu szkolnego pojawi się niebawem na szkolnym korytarzu, a także zaprezentujemy powstały Kodeks na naszej stronie internetowej).

Na godzinach wychowawczych i podczas zajęć informatycznych przez cały tydzień była poruszana tematyka dotycząca zagrożeń i bezpiecznych zachowań w sieci Internet. Największą popularnością cieszyły się prezentowane podczas zajęć cykle krótkich, edukacyjnych filmików zatytułowanych „Owce w Sieci” pochodzących z portalu Internetowego: saferinternet.pl.

W czasie Tygodnia Bezpiecznego Internetu trwała rywalizacja w różnego rodzaju konkursach tematycznych. Najmłodsi uczniowie w klasach I-IV konkurowali w grach komputerowych Laboratorium wirusów i Napraw robota, znajdujących się na stronie sieciaki.pl, a nieco starsi uczniowie w klasach V-VII tworzyli konkursowe animacje za pomocą programu PIVOT ANIMATOR lub gry komputerowe w programie SCRATCH.

Inicjatywa ta spotkała się z dużym entuzjazmem, zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

A oto długo oczekiwane wyniki konkursu:

Klasy I-IV

Napraw Robota. Gra okazała się dużo trudniejsza w porównaniu z Laboratorium wirusów.

Prezentujemy tutaj 10 najlepszych wyników:

I miejsceJan Michałowski z kl. 4b

II miejsceMarcel Korta z kl. 4a

III miejsceJakub Karcz z kl. 4a

IV miejsce (wyróżnienie) – Eryk Kozioł z kl. 4a

V miejsceIgor Migas z kl. 4b

VI miejsceMaciej Matusik z kl. 4a

VII miejsceMarek Trzaska z kl. 4a

VIII miejsceKacper Młynarczyk z kl. 4a

IX miejsceStanisław Gacał z kl. 4b

X miejsceLena Szukalska z kl. 2b.

Laboratorium wirusów – gra cieszyła się większą popularnością w porównaniu z grą Napraw Robota.

Prezentujemy tutaj również 10 najlepszych wyników:

I miejsce ex aequo – Julia Bielak z kl. 4a oraz Laura Sławińska z kl. 4a

II miejsceJulia Szymańska z kl. 4a

III miejsceAleksandra Łagowska z kl. 4b

IV miejsce (wyróżnienie) ex aequo – Piotr Jarocha z kl. 3a, Aleksandra Neuman z kl. 4a oraz Michał Szymczyk z kl. 4a

V miejsce ex aequo – Lisa Jędrzejczak z kl. 4b oraz Patryk Klementowski z kl. 4b

VI miejsce ex aequo – Maja Laskowska z kl. 4a oraz Marika Graba z kl. 4b

VII miejsce ex aequo – Kamil Małkiewicz z kl. 1a, Ewa Banaś z kl. 2b oraz Ida Borysiak z kl. 3a

VIII miejsce ex aequo – Karolina Hen z kl. 4a oraz Oliwia Oleśniewicz z kl. 4a

IX miejsce ex aequo – Mikolaj Kaczmarczyk z kl., 3c, Miłosz Zdunek z kl. 4a oraz Andrzej Nowak z kl. 4b

X miejsce ex aequo – Marta Durkalec z kl. 3a oraz Dawid Kostrzewa z kl. 4b.

Osoby, które zajęły miejsca od I do IV (wyróżnienie) otrzymają ocenę „6” z aktywności z informatyki lub z zajęć komputerowych, natomiast miejsca od V do X ocenę „6‑”. Pozostali uczestnicy konkursu ocenę „5+” .

Klasy V-VII

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również program PIVOT ANIMATOR, w którym uczniowie pracowicie i kreatywnie wykonywali swoje konkursowe animacje komputerowe związane z bezpieczeństwem w sieci Internet.

W tej konkurencji wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce ex aequo – Grzegorz Fabjanowski z kl. 5a, Bartłomiej Sałandyk z kl. 6b oraz Oliwia Pawlak z kl. 7a

II miejsceAdrianna Uramek z kl. 5a, Mikołaj Ryba z kl. 5a, Bartłomiej Jakacki z kl. 5b, Michalina Choroś i Julia Spiak z kl. 6a, Krystian Rakowski z kl. 6a, Patrycja Mroczek z kl. 6b, Karol Raduchowski z kl. 7a oraz Juliusz Wojewódka z kl. 7a

III miejsceAdam Altman z kl. 5a, Błażej Sadowski z kl. 6b, Mateusz Pażyra z kl. 7a oraz Krzysztof Wiśniewski z kl. 7a

IV miejsce (wyróżnienie) – Joanna Borowska z kl. 5b, Miłosz Jurczyszyn z kl. 5b oraz Milan Fiłon z kl. 7a.

Osoby, których prace zajęły miejsca od I do IV (wyróżnienie) w konkursie uzyskują ocenę „6” z aktywności z informatyki lub z zajęć komputerowych. Pozostali uczestnicy konkursu ocenę „5+”.

Gratulujemy wszystkim zaangażowanym oraz pomysłowym uczniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach z dziedziny komputerów i informatyki.

Mimo iż systematycznie propagujemy działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu podczas różnorodnych zajęć prowadzonych w szkole i poza nią, z pewnością podjęte przez nas inicjatywy uświadomiły uczniom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z surfowaniem po Internecie. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od sieci. Wierzymy, że nasi uczniowie będą z głową korzystać z internetowej pajęczyny.

Szkolni Koordynatorzy Tygodnia Bezpiecznego Internetu:

Jolanta Olejniczak oraz Magdalena Kozłowska-Szewczyk