• Zajęcia przyrodnicze w ramach projektu

„ Innowacyjna edukacja w gminach Czernica, Długołęka, Oborniki Śląskie i Wisznia Mała”

W ramach projektu unijnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich, od października odbywają się zajęcia przyrodnicze w dwóch grupach.

Koło przyrodnicze klasy 4b na zajęciach poszerza  wiedzę z zakresu przyrody. Uczniowie poznają podstawowe pojęcia związane z naukami  przyrodniczymi. Program zajęć jest skorelowany z podstawą programową klasy czwartej. Podczas zajęć uczniowie wykorzystują proste metody badawcze, które ukierunkowują naturalną ciekawość uczniów, przybliżają zasady przeprowadzania doświadczeń naukowych i pozwalają na zrozumienie zachodzących zjawisk przyrodniczych. Zajęcia mają charakter prac w grupach kilkuosobowych. Dotychczas uczniowie:

• prowadzili obserwacje zjawisk meteorologicznych, przy użyciu prostych przyrządów pomiarowych
          • zakładali hodowlę- skorupiaków: Aqua Dragons oraz hodowlę roślin gruboszowatych w słoiku
          • zastanawiali się jakie właściwości  mają  powietrze i woda - przy wykonywaniu prostych doświadczeń fizycznych, badali i określali właściwości powietrza i wody: stan skupienia, barwę, zapach, kształt, ściśliwość, ciężar, ruch
          • prowadzili obserwację mikroskopową kropili wody- poznawali mikroorganizmy zamieszkujące zanieczyszczoną wodę
          • zastanawiali się skąd wzięło się życie na Ziemi i jakie obiekty znajdują się w Kosmosie- wykonali własnoręcznie „mgławice” w słoiku

Koło przyrodnicze klas 5-8, skierowane jest do uczniów chcących poszerzyć swoją wiedzę o treści wykraczające ponad podstawę programową. Zagadnienia poruszane podczas zajęć są  interdyscyplinarne i łączą w sobie przedmioty takie jak fizyka, chemia, biologia i geografia. Zajęcia te mają charakter warsztatów, podczas których uczniowie rozwiązują problem badawczy, wykonując  samodzielnie doświadczenia. Dzięki takiej formie uczniowie samodzielnie formują wnioski dotyczące obserwowanych zjawisk. Uczniowie przeprowadzili już doświadczenia z zakresu:

• magnetyzmu- budując prosty magnes, badając właściwości magnesów i sprawdzając właściwości magnetyczne różnych ciał
          •  fizyki i chemii wody- porównywali gęstość powietrza i wody, siłę wyporu, napięcie powierzchniowe
          • właściwości fizycznych powietrza- stosując w praktyce zasady aerodynamiki, budowali proste modele latające, badali opór powietrza,  zależności  ciśnienia i temperatury powietrza
          • prądu elektrycznego- badając przewodnictwo elektryczne, budując proste obwody elektryczne
          • elektryzowania – wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem elektryzowania przedmiotów i budowaniem elektroskopu.

Prowadzący Karolina Wierdak- Choroś