Bogactwo zieleni, bujna, egzotyczna roślinność i bezlik żywego stworzenia – tak wyobrażamy sobie tropikalną dżunglę, a przed oczami pojawiają nam się obrazy rodem z Puszczy Amazońskiej lub obszarów równikowych Afryki. W Polsce takich miejsc nie znajdziemy, jednak... Czy nigdy ich tu nie było? Aby to sprawdzić cofnijmy się w czasie do karbonu (359–299 mln lat temu). Las karboński... Jest parno i gorąco. Przesycone wilgocią powietrze zdaje się stać w bezruchu. Pełno tu mokradeł i okresowych jeziorek – to wymarz one miejsca do rozrodu niezliczonej ilości owadów i wczesnych płazów. Wszędzie słychać brzęczenie karaczanów, szarańczaków i olbrzymich skrzydeł drapieżnych praważek patrolujących swoje powietrzne rewiry. W jego poszyciu też panuje spory ruch. Spotkać tu możemy przeróżne owady, termity i chrząszcze. Wśród leśnego runa czają się monstrualne pająki i skorpiony, buszuje podobna z wyglądu do współczesnego wija 2,5 metrowa artropleura. Całe to zamieszenie, zarówno w powietrzu jak i na ziemi, dramaty większe i mniejsze, polowania i ucieczki, odbywa się w cieniu gigantycznych roślin. One też muszą nieustannie toczyć walkę z naturalnymi wrogami roszczącymi sobie prawodo zajmowanych przestrzeni i źródeł substancji odżywczych oraz szalejącymi od czasu do czasu potężnymi huraganami. Jak zatem widać z powyższej opowieści, las karboński rządził się swoimi prawami. Wbrew pozorom był bardzo dynamicznym ekosystemem, miejscem wiecznego półmroku, katastrofalnych wydarzeń, śmierci i przede wszystkim... życia dla różnorodnych gatunków kopalnej flory i fauny, choć nie należało ono do najłatwiejszych. Postarajcie się w swoich pracach oddać klimat tego „zielonego świata”, odkryć jego tajemnice sprzed – bagatela, 300 milionów lat! Co by o nim nie mówić był po prostu piękny!
Państwowy Instytut geologiczny ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas 4-6 oraz konkurs wiedzy geologicznej dla uczniów klasy 7.
Konkurs plastyczny dla klas IV-VI:
Prace plastyczne w formacie A4, wykonane techniką dowolną. Prace przestrzenne o grubości nieprzekraczającej 2 cm.
Konkurs wiedzy dla klasy VII:
Etap I- praca pisemna.
Praca pisemna nie może przekraczać objętości 4 stron formatu A4 (2 kartki!) samego tekstu – nie licząc bibliografii i ewentualnych ilustracji (w przeliczeniu na czcionkę Times New Roman 12, odstęp między wierszami – 1,0 wiersz) – to około 14 000 znaków ze spacjami
• ilustracje: zdjęcia i rysunki mogą być umieszczone w tekście lub jako załączniki na końcu
• dopuszczalna forma opracowania: wydruk ewentualnie rękopis (czytelny!), rysunki odręczne, komputerowe, skany, skany przetworzone, itp., zdjęcia – wydruki, odbitki, oprawa dowolna
Tematyka prac pisemnych:
temat 1 — Karboński las – dzisiejszy problem
Wydobywany w Polsce węgiel kamienny wieku karbońskiego pierwotnie był drewnem, które w procesach geologicznych uległo uwęgleniu. Węgiel jest uznanym surowcem energetycznym i chemicznym. Jak jego właściwości różnią się od współczesnego drewna i które cechy tych surowców są lepsze, a które gorsze? Czy lepiej jest wydobywać węgiel czy wycinać lasy?
temat 2—Nasze drzewo genealogiczne
Gdy mówimy o przodkach ludzi, najczęściej stają nam przed oczami owłosione małpoludy, stawiające swoje pierwsze kroki w wyprostowanej pozycji czy uczące się krzesać ogień. Ale nasza historia sięga znacznie wcześniej. Naszymi przodkami nie byli tylko Homo erectus czy australopiteki. To także pierwsze naczelne, pierwsze łożyskowce, pierwsze ssaki, pierwsze kręgowce, pierwsze zwierzęta. Wybierz się w podróż w czasie drogą naszej ewolucji poczynając od najprostszych form życia aż
do dzisiaj i opisz jednego z naszych przodków. Jakie cechy sprawiły, że przeżył w pełnym niebezpieczeństw świecie i co po nim odziedziczyliśmy.
temat 3—Przygody karbońskiego Tarzana
Tarzan jest postacią literacką wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa w początkach ubiegłego wieku. To syn Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, pozostawionych na bezludnej afrykańskiej wyspie. Po śmierci rodziców małym Tarzanem zaopiekowały się małpy. Tyle legenda... A jak mogłoby wyglądać dzieciństwo Tarzana 310 mln lat temu, kto mógłby przygarnąć sierotę, czym mogłaby się ona żywić? Puśćcie wodze Waszej fantazji i spróbujcie odpowiedzieć na te pytania.
Etap II- test wiedzy geologicznej 25 maja 2018 r.
Termin złożenia prac w szkole 4 kwiecień 2018r. wraz z formularzem zgłoszeniowym. Formularze do odebrania u nauczyciela przyrody - pani Karoliny Wierdak- Choroś.
Więcej informacji na: http://konkurs.pgi.gov.pl