Od 1998 roku w obornickiej Szkole Podstawowej Nr 2 działa Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD).
Historia współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci jest bardzo długa, bo kilkudziesięcioletnia a jej najnowsza karta sięga 1998 roku, kiedy to powstało Szkolne Koło TPD.
Członkowie TPD wspierają działania nauczycieli w procesie edukacyjno-wychowawczym i opiekuńczym. Organizują uczniom wypoczynek na koloniach letnich i białych szkołach w okresie ferii zimowych, wspierają dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, min. poprzez wspólne działania z Bankiem Żywności, współorganizują Festyny z okazji Dnia Dziecka, pomagają w pozyskiwaniu funduszy publicznych oraz poszukują sponsorów wśród przedsiębiorców i osób fizycznych.
Szkolne Koło TPD w ubiegłym roku starało się pozyskać środki na dofinansowanie wycieczek krajoznawczych i kulturalnych dla uczniów.
W lipcu 2011r. Fundacja PZU w ramach ogłoszonego konkursu: „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” przyznała dotację 35500 zł dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich na realizację projektu pod hasłem: „Śladami przeszłości”. Projekt ten spośród 128 wniosków nadesłanych na konkurs, został nagrodzony i jako jeden z 20 skierowany do realizacji!
Przyznana przez Fundację PZU dotacja została przeznaczona na dofinansowanie dla uczniów naszej szkoły wycieczek historycznych oraz zakup cyfrowych aparatów fotograficznych, które stanowią ponadto pomoc dydaktyczną na kółku fotograficznym.
Pragnęliśmy umożliwić wszystkim dzieciom, niezależnie od statusu rodzin, wzięcie udziału w wyjazdach krajoznawczych i kulturalnych. Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest obowiązkiem i wartością, którą szkoła przekazuje swoim uczniom w procesie dydaktyczno-wychowawczym poprzez szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim – znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum.
Dzięki uzyskanej dotacji z Fundacji PZU, środkom pozyskanym przez Rodziców, Szkolne Koło TPD stworzyliśmy wszystkim naszym uczniom możliwość zetknięcia się z faktami i zjawiskami historycznymi w ich naturalnym środowisku.
Projekt „Śladami przeszłości” zakładał 6 wycieczek, w tym 2 - trzydniowe. Wycieczki w klasach III-VI realizowane były metodą projektu – jedną z atrakcyjniejszych aktywizujących form nauczania. W realizacji projektu oprócz uczniów uczestniczyli również rodzice, nauczyciele, członkowie koła TPD. W trakcie wycieczki uczniowie prowadzili wnikliwą obserwację, robili zdjęcia. Po powrocie przygotowali na lekcji informatyki prezentację multimedialną.
Podróż przez wieki rozpoczęli w październiku uczniowie klas IV i V. Wędrówka po szlaku odtwarzającym przemieszczanie się piastowskich władców rozpoczęła się jeszcze w szkole, gdzie uczniowie teoretycznie przygotowywali się do wycieczek. Podzieleni na grupy, wraz z rodzicami wyznaczyli trasę, zbierali informacje o miejscach związanych z początkiem państwa polskiego, zapoznawali się z przewodnikami.
W praktyce przeżyli prawdziwą lekcję historii i pogłębili wiedzę na temat początków naszego państwa.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
W maju uczniowie klas VI na wycieczce będą zgłębiać historię obecnej stolicy Polski – Warszawy, a klasy III udadzą się do pięknej, magicznej byłej stolicy Polski, siedziby władców państwa polskiego - Krakowa.
Już teraz uczniowie przygotowują się do podróży przez wieki – czytają legendy, podania i baśnie dotyczące miejsc, które wkrótce odwiedzą.
Klasy I będą miały okazję poznać historię powstawania papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a klasy II swoją podróż w przeszłość rozpoczną od Parku Dinozaurów w Rogowie. Z ery mezozoicznej drugoklasiści przeniosą się do epoki brązu i żelaza, do najstarszej osady na ziemiach polskich - Biskupina.
Katarzyna Raduchowska
Beata Olbert