W dniach 18-22 października obornicka Dwójka przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. Motywem przewodnim była droga na szczyt, bo jak stwierdziły autorki projektu każdy, wędrując swoją drogą, może dotrzeć gdzie chce i osiągnąć życiowe szczyty możliwości, a im mocniejszy będzie fundament naszej drogi, w oparciu o nasze mocne strony, tym szybciej na szczyt dotrzemy.
Szkolne korytarze zapełniły się kolorowymi kartkami, np. Uwierz w swoje możliwości! Jesteś wspaniała! Tak trzymaj! Nie poddawaj się! Zorganizowano zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieli szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony, m.in.:
- Poznaję siebie - uczniowie rysowali na kartce swoje kontury, a następnie z kolorowych gazet wycinali rysunki, zdjęcia, teksty, cytaty, które ich najbardziej opisywały. Prace posłużyły do stworzenia klasowych galerii.
- Sukces w mojej dłoni - uczniowie odbijali dłonie na kartce, a na każdym palcu zapisywali jedną swoją mocną stronę, coś, co robią najlepiej, w czym czują się dobrze.
- Słoik mojej motywacji – uczniowie przynosili słoiki, które dekorowali według własnego pomysłu. Do środka wkładali przygotowane przez siebie lub kolegów karteczki z motywującymi hasłami. Zabierali je do domu, aby wykorzystać w trudniejszych życiowych momentach.
- Skrzynka SuperMocy - pod kierunkiem pani psycholog powstała specjalna skrzynka, zawierająca cytaty sławnych ludzi o motywacji do działania. Karteczki były rozdawane uczniom podczas przerw i zajęć terapeutycznych.
- Kamień moich mocnych stron – uczniowie na znalezionych kamieniach zapisywali swoje supermoce lub hasła motywujące. Ze swoich kamieni ułożyli szczyt, w który wbili chorągiewki ze swoimi imionami.
- Słońce moich mocnych stron – uczniowie wpisywali w promienie słoneczne swoje mocne strony (według samych siebie, kolegów, rodziców, dziadków, nauczycieli). Dokańczali też wybrane zdania: Czuję się komfortowo, gdy…, Odwagi dodaje mi…,Chętnie pomogę przy…, Lubię być chwalony za…
- Moje imię ma moc – uczniowie wykorzystywali swoje mocne strony, talenty, zdolności, aby stworzyć krzyżówkę, której rozwiązaniem było ich imię.
Na pewno w murach naszej szkoły będziemy kontynuować działania pomagające uczniom odnajdywanie cech własnego charakteru, na które można liczyć, umiejętności, na które można postawić podczas mierzenia się z nowymi sytuacjami, zadaniami. Chcemy częściej o nich mówić, aby umożliwić ich doskonalenie i rozwijanie. Wierzymy, że będzie to trampoliną dla naszych uczniów do osiągnięcia życiowego sukcesu.
Beata Rybaczuk, Anna Imalska – szkolne koordynatorki projektu
Tutaj możesz jeszcze obejrzeć filmy klasy 2a klasy 4a klasy 7b